Wójt chce ale niewiele może w sprawie transportu publicznego

81

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby Gmina Miedźna nie podejmowała działań, aby zorganizować transport na linii Wola–Oświęcim-Wola, Wójt Gminy Miedźna uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym gmina jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego, właściwym ze względu na obszar działania lub zasięg przewozów w następujących przypadkach:

 1. na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich,
 2. której powierzono zadanie organizacji publicznego transportu zbiorowego na mocy porozumienia między gminami – na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w gminnych przewozach pasażerskich, na obszarze gmin, które zawarły porozumienie.

Położenie Gminy Miedźna ma istotny wpływ na istniejącą lub potencjalną sieć komunikacyjną, czyli układ linii obejmujących obszar działania organizatora publicznego transportu zbiorowego. To znacznie utrudnia prowadzenie przewozów osób wyłącznie w granicach administracyjnych gminy Miedźna.

Wszelkie działania zmierzające do organizacji transportu wykraczającego poza teren gminy, wymagają zawarcia stosownych porozumień i powierzenia zadań z zakresu pełnienia funkcji organizatora publicznego transportu zbiorowego wybranej jednostce samorządu.

Rozmowy z sąsiednimi gminami toczą się od dłuższego czasu, aczkolwiek porozumienie wymaga uprzedniej zgody uczestników tych rozmów.

Zorganizowanie linii komunikacyjnej w okresie krótszym niż 3 miesiące, obrazuje determinację władz Gminy Miedźna, gdyż w normalnym trybie, zawarcie stosownego porozumienia, wyłonienie organizatora i operatora, a następnie zorganizowanie linii wymaga wielomiesięcznego przygotowania.

Wybrany organizator dokonuje wyboru operatora w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych, może również realizować przewozy w ramach publicznego transportu zbiorowego w formie samorządowego zakładu budżetowego. Natomiast tryb bezpośredniego zawarcia umowy określony w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym odnosi się do operatora i organizatora. Gmina Miedźna, podobnie jak gminy sąsiednie, nie jest, z uwagi na powyższe przyczyny, organizatorem. Natomiast prywatni przewoźnicy nie są operatorami w rozumieniu tej ustawy.

Gmina nie posiada możliwości dofinansowania przedsięwzięć prywatnych. Stąd też ewentualne roszczenia przewoźników prywatnych nie mogą zostać spełnione. Wójt i Rada Gminy Miedźna pozbawieni są stosownych narzędzi, aby takie dofinansowanie zapewnić.

Z uwagi na powyższe, Wójt Gminy Miedźna prosi, aby nie kierować do przestrzeni publicznej nieprawdziwych, czy też nierzetelnych informacji. Takie działania potęgują chaos i dezorientują naszą lokalną społeczność. W przypadku chęci pomocy lub podzielenia się przydatnymi informacjami, prosimy o kontakt pod numerem telefonu /32/ 211 61 96 wew. 29 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: urzad@miedzna.pl.

Info UG Miedźna

W piątek, 15 grudnia 2017r. wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski spotkał się z prezydentem Oświęcimia, Januszem Chwierutem w sprawie wydłużenia linii nr 17 (Oświęcim-Haremęże-Wola) i linii nr 19 (Brzeszcze-Wola).

Podczas spotkania wójt gminy przedstawił potrzeby mieszkańców gminy Miedźna, w zakresie dojazdu do Oświęcimia, w tym głównie osób pracujących, uczniów i studentów dojeżdżających do szkół i uczelni oraz mieszkańców odwiedzających chorych w szpitalu w Oświęcimiu. W Urzędzie Miejskim w Oświęcimiu złożony został także złożony wniosek o przyjęcie gminy Miedźna do Porozumienia Międzygminnego w sprawie organizacji lokalnego transportu zbiorowego w zakresie wydłużenia linii nr 17 i 19.

Po analizie finansowej dokonanej przez operatora tj. miasto Oświęcim zapadnie decyzja w sprawie wydłużenia linii 17 i 19.

Jednocześnie wójt gminy Miedźna informuje, że przewoźnicy Katarzyna Jochymek oraz Krzysztof Odzimek, którzy podczas spotkania w poniedziałek, 11 grudnia 2017r. wyrazili chęć uruchomienia busów na linii Wola-Oświęcim-Brzeszcze-Góra-Wola nie pojawili się na kolejnym, umówionym w Urzędzie Gminy Miedźna na środę, 13 grudnia 2017r. spotkaniu. Przedsiębiorcy nie przedstawili także żadnej pisemnej propozycji przejazdów na w/w trasie.

UG Miedźna

Aktualizacja 20 listopada tyt.”Petycja do władz gminnych o utrzymanie połączeń na trasie Wola – Oświęcim”

W związku z planowaną likwidacją połączenia na trasie Wola-Oswiecim-Wola, poniżej publikujemy treść petycji która  została przesłana do naszej redakcji z prośbą o publikacje.

Pismo wraz załącznikiem jest w takich miejscach jak:
– Piekarnia na WII ( dawna hatka )
– Sklep spożywczy pod arkadami na WII ( obok fryzjera )
– Spółdzielnia Mieszkaniowa “Wola” na WII
– Biuro Sołtysa Wola Wieś, podpisy można składać do piątku w godzinach 9.oo do 12.oo
– Kebab na Woli, ul. Pszczyńska
– Lista znajduje się również w busie, który kursuje Wola – Oświęcim

 

 

My, niżej podpisani, zwracamy się do Pana z ogromną prośbą o podjęcie natychmiastowych kroków zmierzających do:

 • Co najmniej utrzymania dotychczasowej linii kursów komunikacji łączącej Wolę i Oświęcim,
 • Usprawnienia komunikacji pomiędzy Gminą Miedźna (Wolą), a miastem Oświęcim,

Nasza prośba podyktowana jest troską o mieszkańców Woli, którzy codziennie             i systematycznie dojeżdżają z Woli do Oświęcimia i z powrotem. Kursowanie dotychczasowej komunikacji (pomimo jej ograniczenia) jest niezbędne, gdyż korzystają z niej zarówno osoby dorosłe dojeżdżające do pracy, jak i młodzież szkolna. Jest zasada, że nie zmienia się reguł umowy w trakcie jej trwania. Przecież trwa rok szkolny i co ma teraz zrobić młodzież szkolna, która jest w trakcie roku szkolnego, jak ma dojeżdżać do szkół w Oświęcimiu? Rozumiemy, że gmina musi oszczędzać, ale uważamy, że nie może to odbywać się kosztem jakości naszego życia, w tym młodzieży szkolnej.

Liczymy na pozytywne i szybkie rozpatrzenie naszej prośby.

 

Do wiadomości Rada Gminy Miedźna.

81 KOMENTARZE

 1. Panie wójcie wszystkiego najlepszego po świętach. Myślę że jak się pan narzarł w święta odpocznie do końca roku to nowym szybsza materia sprawi że zniknie pan z mapy miedznej. Tak przy okazji dziekuje za autobus którego nie ma obserwuje na bieżąco Pana niechęć do pracy

 2. Przepraszam bardzo za mój wpis ale będę bezstronny!!!
  Czepiacie się wójta – no cóż ma związane ręce gdyż Wola jest połażona na granicy województwa.
  Jak wiadomo Oświęcim (KOS – Kraina Obok Slaska) A SPS ( kaj to jest) czy SBL ( Lepiej żone mieć z b…lu niż tablice w SBLu)
  Potrzebne są zgody między powiatowe, wojewódzkie nie wspomnę o licencjach!!!
  Popieram inicjatywę p Słoninki i p Banasia by podtrzymać dojazd do Oświęcimia.
  Ale… Właśnie o to ale chodzi.
  Chodzi nam o dojazdy do pracy czy też szkoły:
  Daję Wam przykład przewozów np do Tychów na tereny przemysłowe.
  Większośc z Nas woli dojeżdżać sama z kolegami gdyż nie ma komunikacji zbiorowej .
  Prywatni przewoźnicy kasują za bilety miesięczne kupę kasy ( nie ważne czy się pracuje czy się jest na L-4 czy urlopie)
  Byłbym za gdyby uruchomiono np linię Wola- Oświęcim oraz też Wola- Tychy (Tereny przemysłowe_ W godzinach 5:40 , 13:40 , 21:40 wraz z powrotem do domu 6:15 ,14:15 22:15 Koniec przy Tesco -Start przy Tesco .
  Z możliwością zakupu biletu jednorazowego !!!
  Gdyż np przewoźnik DROBISZ nie zabierze mnie z przystanku bo nie posiadam biletu miesięcznego (ok 145zł) !!! A jeśli takowy zakupię to podpisuję nieświadomię klauzule że będę tym z przewoźnikiem jeździł ! Mając L-4 np 2 miesiące( złamanie ręki) muszę zapłacić za bilet chociaż nie jeździłem)
  Rozumiem że wszystko kosztuje i nawet ksiądz się za darmo nie modli ale bądź humanitarni !!!
  Może uda się stworzyć linie Oświęcim – Wola i Tychy Wola tak by była wspólna korzyść.
  Ja już wiem że jeśli zepsuje mi się auto to jedyny ratunek to URLOP bo dojazdu doraźnego nie ma nigdzie.
  Jednorazowy bilet na Tychy to AK Trans i piechotą szybki marsz ok 3 km i jestem w pracy na oko 7:00
  i tłumaczenie się ze spóźnienia a powrót hmmm zero( o ile pracodawca mnie zrozumie)
  Panie wójcie oraz wszyscy zainteresowani transportem Wola-Oświęcim i Wola Tychy a także APEL do przewoźników!!!.
  Dojdźmy do sensownego porozumienia.

  Może MZK Tychy oraz MZK Oświęcim puści jakąś linie przez Oświęcim oraz Tychy w sensownych godzinach???
  Wystarczy pomyśleć a kasa będzie za bilety jednorazowe.
  Kurcze rozpisałem się a i tak nikt mnie nie poprze.
  Swój żal wyraziłem i jest mi lżej

 3. Kochani zwolnijmy tempo bo gość nie nadąży, już mu ciężko skleić fakty z kłamstwami.
  Idą Święta zwalniamy tempo, bo za chwilę wójt Taranowski nam wyskoczy jeszcze z lodówki i to dopiero będzie katastrofa 🙂
  Po Świętach 28.12.br planują SESJĘ godz. 14.oo tam się widzimy i gościa punktujemy.
  Pozdrawiam

  • powiedzcie mi jedną rzecz??!! czemu pAN wójt ładuje kasę w muchowozy w postaci linii 251 i 56 , gdzie z całym szacunkiem, ale mizerna jest frekfencja, a broni się przed linią na oświecim ??!!

 4. Blady strach padł 643 razy 4 daje 2572 glosy. Bogdan twój człowiek który szedł z wami a nie doceniales chłopaka sprawił że najprawdopodobniej z panem Słoninka będzie druga tura.
  Zamiast pogadać z Łukaszem to okopujesz się paragrafami. Pomysl Bogdan zanim coś naskrobiesz na gminnej stronie. Czas leci na twoją nie korzyść Łukasz pomaga a Ty tylko piszesz i obiecujesz. Ludzie zapamiętają tego który się zaangażował a Ty nic.

 5. Panie Taranowski to Pan sieje zamęt. Gdyby nie zebrania, podpisy, interwencja Panów Słoninka i Banaś to by pan nic nie zrobił i czekał aż wnuki dorosną to w ten czas byłby transport. Zacznij pan coś robić bo ludzie do szkół i pracy jeżdżą.

 6. Gdybyśmy nie dołączyli do socjalistycznej UE to kopalnia by dalej fedrowała i pieniądze by się na wszystko znalazły… a wójt już by się dawno z emeryturką na mazury z powrotem przeprowadził.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.