PGNiG: metan z pokładów węgla trafi do sieci gazowej

11

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kończy testy produkcyjne na otworach Gilowice-3K i 4H w gminie Miedźna na Śląsku. Już w przyszłym roku wydobywany tam metan zasili lokalną sieć gazowniczą.

Gilowice-3K i 4H to system otworów składający się odwiertu pionowego i połączonego z nim otworu horyzontalnego. PGNiG wykonało je w ramach programu Geo-Metan, którego zadaniem jest rozwój metod i technik wydobycia metanu z pokładów węgla. Wiercenia zakończono w 2018 roku, a od lutego tego roku spółka prowadzi testy produkcyjne, które mają określić potencjał produkcji metanu. Wstępne wyniki są na tyle obiecujące, że PGNiG postanowiło wybudować na terenie placu wiertniczego Ośrodek Zbioru Gazu, z którego metan trafi do lokalnej sieci gazowniczej. Ośrodek ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2020 roku.

Efekty naszych prac w Gilowicach potwierdzają potencjał wydobycia metanu z pokładów węgla. Uzyskaliśmy przypływy gazu w ilościach, które uzasadniają rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji. Po raz pierwszy metan pozyskany ze skał węglonośnych trafi do sieci i będzie mógł być wykorzystany jako czysta alternatywa dla innych paliw używanych w gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach – wyjaśnił Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Uruchomienie ośrodka będzie drugim przypadkiem komercyjnego wykorzystania metanu wydobytego z pokładów węgla przez PGNiG. Od kwietnia tego roku w gminie Miedźna działa generator prądotwórczy zasilany gazem z systemu odwiertów Gilowice-1 i 2H. Energia wyprodukowana przez urządzenie o mocy 0,9 MW trafia do sieci elektroenergetycznej spółki Tauron Dystrybucja.

Wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą ok. 193 mld m sześciennych. Ich eksploatacja w istotny sposób zwiększy możliwości krajowego wydobycia gazu ziemnego. Jesteśmy zdeterminowani, aby jak najszybciej udostępnić te zasoby – powiedział Piotr Woźniak.

Rozwój krajowego wydobycia gazu to nie jedyny cel programu Geo-Metan, który PGNiG realizuje wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym (PIG). Metan jest obecnie poważnym problemem dla górnictwa węgla kamiennego – gaz uwalniany w trakcie prac górniczych grozi wybuchem lub zapaleniem, a jego usuwanie spowalnia tempo prac wydobywczych i podnosi ich koszty. Jednocześnie metan jest agresywnym gazem cieplarnianym, większość gazu gromadzącego się w kopalniach jest później emitowana do atmosfery. W ramach programu Geo-Metan PGNiG i PIG chcą sprawdzić, na ile usunięcie metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem ich eksploatacji pozwoli ograniczyć te trudności. W tym celu w lutym 2019 roku PGNiG podpisało umowę o współpracy z Polską Grupą Górniczą. Umowa przewiduje wykonanie systemu otworów i ujęcie metanu z pokładów węgla należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice. Spółki uzgodniły już plan wierceń, natomiast PGNiG wystąpiło o zgody administracyjne na rozpoczęcie prac.

11 KOMENTARZE

 1. Za Gierka planowali zrobić w Beskidach dwa odwierty by do nich tłoczyć dołowe wody kopalniane z ,Ziemowita, Piasta i Czeczota by odbierać metan w tym rejonie, a co z Zakładem odsalania wód dołowych w Oświęcimiu?kopalnie dały na to miliony, a solanki dalej do Wisły?.

 2. Może czas w końcu pomyśleć nad zgazowaniem węgla i uzyskiwaniu najczystszego znanego paliwa na ziemi (wodoru), koszty wytworzenia są tańsze niż wydobycie węgla, można to robić pod ziemią i potrafimy to robić. Pokłady węgla w Polsce po zgazowaniu szacowane są na wartość 9 milinów złotych na każdego polaka. Chcemy być ekologiczni i przede wszystkim niezależni ? Nie musimy się słuchać UE która chce zniszczyć nasz przemysł górniczy, a potem uzależnić nas od źródeł energii Niemieckich i innych. Hitler nie dał rady siłą, to teraz gospodarczo z pomocą PiSu…

  Ciekawi mnie co Polacy zrobią jak socjal zacznie wdupiać inflacja, a wraz z inflacją zaczną rosnąć raty kredytu na mieszkanie, żywność która już podrożała (30% zdrożały warzywa rok do roku).
  Dla każdego wyborcy PiSu czy PO i innych lewackich partii, proszę zobaczyć filmy z Wenezueli, jak zmieniła się Wenezuela dzięki socjalowi, były pieniądze było pięknie, skończyły się pieniądze i za gwarantowaną emeryturę można kupić 2 paczki makaronu. A rządy Maduro i wcześniejsze Chaveza można porównać do naszych po upadku komuny, chociaż PiSowi do nich najbliżej.

  • A propos warzyw co ma piernik do wiatraka cena w górę bo są straszne susze i plon jest bardzo niski a rolnik który żyje z roli musi mieć za co żyć

     • Problem polega na tym, że jak Taranowski zarządzał tym kurwidołkiem, nikt nie miał odwagi pisać takich pierdół jak Ty Hehe.

      • Problem polega na tym ze po Bogusiu wołanie.propaganda.pinto jeździła jak po psie. Elektrycy przy korycie z pseudo pisowcami i co???? Narzekanie ze długi na ludzi straszenie prokuratura audyty sryty i inne chore pomysły. Ludzie z klasa biorą się do roboty i podobnie jak Tadeusz Mazowiecki odkreślają stratę i nowe. Weźcie się do roboty i skończcie siać propagandę nienawiści. Hydrant Pawełek to jest coś. Brawo !!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.