PiS zapowiada kadencyjność w wyborach samorządowych.

42

Maksymalnie dwie kadencje wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz przezroczyste urny w lokalach wyborczych to niektóre ze zmian w ordynacji wyborczej, które w niedzielę zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem wprowadzenie zmian powinno nastąpić przed wyborami samorządowymi.

„Planujemy zmiany w ordynacji wyborczej i są to zmiany bardzo oczekiwane przez społeczeństwo. Będą to zasady, które zabezpieczą wybory przed jakimiś nadużyciami. Przypuszczenie, że te nadużycia miały miejsce ma bardzo mocne podstawy w różnych faktach, analizach statystycznych. Musimy ten obecny bardzo ułomny stan ordynacji wyborczej i całej organizacji wyborów zmienić” – powiedział Kaczyński w niedzielę podczas wywiadu udzielonemu szczecińskiemu oddziałowi Telewizji Polskiej.

Prezes PiS zapowiedział wprowadzenie „zasady dwóch kadencji dla tych, którzy pełnią funkcje jednoosobowe, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast”. Zaproponował także umieszczenie w każdym lokalu obwodowej komisji wyborczej przezroczystych urn oraz kamery, która transmitowałaby na żywo obraz przez internet. „Chcę aby każdy obywatel mógł zobaczyć co dzieje się w lokalu wyborczym, także w czasie liczenia głosów” – dodał.

Kaczyński powiedział również, że planowane są zmiany w zasadach liczenia głosów, tak żeby wszyscy członkowie komisji wyborczej musieli w tym uczestniczyć. Zmiany miałyby także dotyczyć czasu przechowywania kart wyborczych, sposobu ich produkowania i zabezpieczania. „Dzisiaj jest bardzo dużo chaosu i takich sytuacji, które mogą budzić wątpliwości a nawet podejrzenia” – zaznaczył.

Prezes PiS powiedział, że docierają do niego postulaty dotyczące przywrócenie wyborów proporcjonalnych w samorządzie, szczególnie w miastach i gminach poniżej 20 tys. mieszkańców, a także pytania dotyczące skrócenia listy kandydatów.

info PAP

42 KOMENTARZE

 1. Wójt już pokazał gdzie ma wyborców. Myślicie że nagle taka Bandołowa dostanie olśnienia? Oj nie kochani, nie, nie razem tyle lat działają to i od koryta ciężko się oderwać a swoje też pokazała jak walczy dla siebie a nie dla innych.

 2. Na najbliższej sesji będzie poruszany temat bliski rodzicom, czyli projekty uchwał dotyczących obwodów nowych szkół, kryteria do przedszkoli itp.

  http://bip.miedzna.pl/?a=7924

  Podejrzewam, że przedstawiony zostanie plan sieci szkół po reformie. Kto może, niech przyjdzie i posłucha. Szkoda tylko, że nie pomyślano o pracujących, którzy o godz. 14.00 pewnie będą jeszcze w pracy…
  Śledząc bardzo wiele przypadkowych stron urzędów można znaleźć bardzo wiele takich, w których sesje odbywają się o 15, 15.30, 16. Dlaczego tak nie może być u nas?? Bo co? Publiczność przeszkadza??

 3. Ja myślę że wsadzi Bandołową, PO będzie z PiS się biło o wójta. Został jeszcze ten trzeci Słoninka i też ma szansę wygrać i pewnie wygra bo PO jest na dnie a PiS ma słabego kandydata z pogotowia.

  • Przecież Bandołowa a wójt to jedno skrzypce .Jak do tej pory najbardziej przekonuje mnie p.Słoninka gość wykształcony ,inteligentny, spokojem rozbroił wójta . 2 lata minęło od wyborów p.Janek dalej interesuje się problemami które dotyczą nas mieszkańców, nie zastawił mas samych sobie widać go na każdej sesji i dzięki niemu parę rzeczy ujrzało światło dzienne. Potrzebna jest dobra zmiana !!!!!!!!!!!

   • Zmiana jest potrzebna, tylko musi być większe zaangażowanie mieszkańców. Byłoby dobrze, gdyby przychodzili na spotkania sołeckie, gdyby pojawiali się na sesjach Rady Gminy.
    Niestety w gminie cały czas robią “pod górkę”. W najbliższy wtorek jest kolejna sesja o godz. 14.00. Co to za godzina??? Wiadomo, że ludzie pracują i kolejny raz “zadbano”, żeby nie było “publiczności”. Tak właśnie kombinują, bo się boją… Ale weryfikacja, mam nadzieję, będzie przy następnych wyborach.

  • Wydaje mi sie ze Bandołowa też jest spalona jak to całe PO
   Trzeba postawić na nowe twarze nie skalane złą opinią w samorządzie miedźniańskim

  • też sie ciesze, oby słuch zaginął po paru aroganckich miszczach :] jak to pis zrobi to normalnie na nich zagłosuje na nastepnych wyborach :] szczyt prostoty i finezji w jednym cięciu :]

   • My w gminie nie mamy wybierać/popierać jakiejś partii, ugrupowania. Zróbmy coś wspólnie dla naszej gminnej społeczności i nie pozwólmy w to wszystko wplątywać kogoś z partii X czy partii Y. Takie wybory dokonujmy na Wiejskiej w Warszawie. Tu, u nas w gminie potrzeba nowych ludzi, młodych, z pomysłami, bez układów, którym się będzie chciało. Ja już mam dosyć patrzenia na te same osoby od 15 lat w naszej gminie, jednostkach podległych. I niech nie ma znaczenia kto jest z PIS a kto z PO. Jak będziemy tak patrzeć na nasza gminę, to będziemy robić sensację z tego, że ktoś na Maderę wyjechał 😉 A gdzie prawdziwe problemy??

    • W gminie wiadomo, tu mnie PiS nie skusi, PO też nie. Mam swojego kandydata. Tego niePOkornego 😉 i nie PiSzczącego ze strachu 🙂 Ale do sejmu już mogą na mnie liczyć 🙂

   • Zaciekawiony nie wal glupa każdy widzi co się dzieje w naszej gminie.
    Dzieje się mało dla mieszkańców..
    Dzieje się dużo choćby dla wójta, który potrafi z radnymi !!!brać!!! pieniążki za zaległe urlopy…
    Info na ten temat wyciągnął radny Wojtala z Grzawej, wójt aż czerwony się zrobił gdy padło takie stwierdzenie!!!
    Przypominam, jedna z kwot za zaległy urlop to 75 tysięcy, coś jeszcze chcesz spytać???!!!

    • Nie jestem ani zwolennikiem wójta ani jego obrońcą, ale te 75 tyś. pewnie (brutto), podziel przez cztery lata kadencji bo to nie jest za jeden rok tylko za cztery lata. Po drugie wynagrodzenie wójta zostało uchwalone chyba przez jakieś przepisy i uchwałę Rady Gminy. Jak dostał pieniądze to zgodnie z prawem. Gdyby było inaczej to ktoś by go już dawno w kajdankach z Urzędu Gminy wyprowadził. Może moralnie wygląda to podle, ale żadnego przestępstwa ani wykroczenia nie popełnił. Przyjdzie inny wójt to sposób wynagradzania chyba będzie miał taki sam. Pełny Energii 2 twoja wypowiedź w tej materii jak i innych jest podyktowana zwykłymi polskimi genami “jak ja nie mam to drugi tym bardziej nie może mieć”. Typowy kargul.

 4. Zastępca St.. ki to ekspert w dziedzinie wykorzystania białego auta i przyczepki.
  Jak Pan Słoninka będzie rządził to dostanie listę, dzień, godzina i rozliczy to cwaniactwio od tynków

 5. A może zacząć dobrą zmianę od gminy albo od “fachowców” z GZIK-u? może lepiej w odwrotnej kolejności… już czas na niektórych znawców od wodociągów i kanalizacji!

     • z drugiej strony medalu co mają robić leżeli na bazie to ich ktoś zauwazzzył i wykorzystal pisać o takich akcjach ! mieszkańcom gminy fachowcy robią za darmo i w czasie pracy musi to tylko zlecić lelum

  • Ta placówka jest najlepiej obstawiona nygusami gminnymi bawiącymi sie w chowanego przez 8 godzin pracy.

   Podjadą wykonać drobną naprawe i przeradza\ sie to w dwa dni roboty bo jeden myśli ,drugi pisze ,trzeci czyta ,czwarty jest kierowcą i nie ma tego co zakreća zawór wiec trzeba czekać do jutra !
   Zero kontroli da sie zauważyć samochody tu i tam w czasie pracy i nawet kierownictwo bawi sie w najlepsze za nasze podatki ale też zmiana władzy ich dotknie brutalnie bo połowa wcisnieta bez wykształcenia po ukladzie wiadomej osoby ,jej już nie bedzie i lód zacznie sie kruszyc pood nóżkami stojących na paluszkach układniśów żeby Was ten kubeł zimnej wody z waszego rurociągu obudzil ze snu zanim nie jest za póżno chłopaki ……..czasami czytajcie co podpisujecie bo Wy za to prawnie odpowiadacie kierowniku G……….yr

 6. Mam propozycję dla redakcji portalu wolanie.info. Może już powoli czas na rozliczanie władz gminy, radnych z ich obietnic przedwyborczych? Wziąłem pod lupę program pana przewodniczącego Lubańskiego ze strony
  http://www.bogdantaranowski.pl/kandydaci-do-rady-gminy/

  CO CHCEMY ZROBIĆ W NOWEJ KADENCJI 2014-2018

  -podjąć działania na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy – kontynuacja współpracy z inwestorami w zakresie budowy Elektrowni „Czeczott” – chyba padło…
  -dalsze pozyskiwanie funduszy z Unii Europejskiej – może ktoś wie jakie się udało?
  -podjąć działania na rzecz utworzenia komisariatu policji w celu poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy Miedźna – to chyba się udało, ale Panu Słonince 😉
  -utrzymać dotychczasową sieć szkół i przedszkoli oraz rozwijać ofertę edukacyjną placówek oświatowych – nic się nie rozwija…
  -kontynuować modernizację obiektów komunalnych w ramach programu „Odnowa i rozwój wsi” – ktoś coś wie??
  – kontynuować modernizację dróg gminnych oraz regulacje stanu prawnego działek zajętych pod drogi – to trudny temat, choć coś ruszyło
  – kontynuować budowę sieci oświetleniowej w sołectwie – czy coś się buduje?
  – zmodernizować obiekty sportowo-rekreacyjne (place zabaw i boisko)
  – wspierać działania Spółki Wodnej
  -dążyć do realizacji remontów dróg powiatowych w sołectwie tj. ulicy Korfantego i Lompy
  – wspierać inicjatywy mające na celu integrację mieszkańców – niestety tutaj wszystko leży, nie integruja i na dodatek za cały ten bałagan na wiejskiej jeszcze bardziej dzielą ludzi.
  usprawnić transport lokalny- nic nie zostało usprawnione…

  Może pociągniemy temat dalej?

  • ładnie napisane nic poza tym ,przez okres w ktorym są sesjie ogolnodostepne to najlepszymi radnymi są Z.Białoń ,M.Gruszka ,i przewodniczący Lubański siedzą w tym stoliczku w trojkę i czekają aż skończy sie sesja zawsze są poruszane tematy jakiekolwiek zero nawet głosu nie zabrali pani Białoń nawet smitnisko organizowane w Górze naprzeciw szkoły nie przeszkadzaało ,remont wykonany przez wiadomą firmę na osiedlu Pana Gruszki też Go nie wzruszył do reakcjii wstawienia sie za mieszkańcami na sesji ……i tak można wymieniać ,doszlo już do takiego apsurdu ze jak juz ktoś na portalu pisal o radnym Germanku z kopmuterm na sesji ogloszenia ogląda ,no ludzie Wy radni macie mieć zakasane rekawy do pracy ,a może na nastepnej sesji kazdy z radnych powie co zrobil w zeszłym roku ! napewno długo nie bedzie zabardzo sie nie narobil ! ale plany mieli jak Lubański stek kłamstw niby poczciwych ludzi ,wygodni przechodzą dalej! poczytaj program i zastawow sie nad rachunkiem sumienia i popatrz na otaczający Cie swiat i ludzi wokoł !
   wiele mówić mało robić hasło naszej gminy

   • Lubański siedzi i milczy bo wójt nie powiedział mu co ma mówić 🙂 Za to jego dumna małżonka chodzi w wysoko podniesioną głową 🙂

 7. W naszej gminie brakuje kontaktu z mieszkańcami. Czy radni słuchają sugestii swoich wyborców? Ciągle tylko ogranicza się jakąkolwiek aktywność mieszkańców: nazywają nas “publicznością” na sesji, odrzucają inicjatywę uchwałodawczą, mają w nosie petycje mieszkańców. Czy na spotkania do szanownych radnych ktoś się wybiera, ktoś przychodzi?? Wiem tylko, że Panie radne powiatowe miały swoje dyżury, ale czy są one nadal?? W jaki sposób my mieszkańcy mamy wyrażać swój głos?? Na dodatek słyszę, że jest na nich wielki hejt na tym portalu…
  Szanowni radni, może w końcu jakieś konkretne argumenty i rzeczowa dyskusja??

 8. Samorządy tak pieknie pokazane w serialu RANCHO. To często prywatne “folwarki” cwanych ludzi. Zwłaszcza w małych gminach i miasteczkach. Tworzą rodzinne i ekonomiczne powiązania, ci potem ich wybierają, żeby nie stracić swoich przywilejów, reszta mieszkańców jest mało aktywna i zniechęcona i tak im się kręci ta zabawa. Jak “wyrasta” jakaś konkurencja niektórzy “fantastyczni samorządowcy” potrafią osobiście szkodzić tym “wyrywnym” u ich pracodawców, rzucać kłody pod nogi, jeśli prowadzą własne firmy, pogrążać członków rodzin, jeśli akurat taki nieszczęśnik pracuje w jakimś tworze samorządowym i tak sobie budują te swoje “niepodzielne królestwa”. A im więcej lat mija, tym bardziej są “okopani”. Ten film to nie fikcja, to bardzo dobrze opisane “samorządowe” koło fortuny.
  Tak to wygląda na “dołach” szanowni obrońcy biednych wójtów i burmistrzów. Oni często gęsto nie są ani dobrzy ani nawet profesjonalni, jak dla przykładu ten biedny serialowy Kozioł. Za to bezwzględnie potrafią zastraszać, “handlować” pracą, zleceniami etc.
  Idźcie w takich wsiach i miasteczkach i postarajcie się o pracę w urzędzie, przedszkolu, szkole, mopsie itd. Wtedy pogadamy.
  Że nagle zmienia się zasady? No sorry! Lata 90-te i późniejsze to czas reżimu dla całych zastępów pracowników w sensie wykształcenia. I co z tego, że ktoś dostał pracę ze średnim wykształceniem, kiedy potem było sorry batory ale albo idziesz na studia albo wypad? Wtedy można było? W czym są lepsi ci “samorządowcy”?
  Czas na zmiany, Panowie i Panie! Niech nadchodzą, i niech nikt nigdy więcej nie uważa, że miasto czy gminę ma na wyłączność!

 9. Panu Lubanskiemu należy się nagana za jego prymitywne zachowanie.
  Panie Lubański to my mieszkańcy nie mamy już prawa zapytać się swojego radnego którego wybierałem w wyborach samorządowych?
  Oglądam transmisję nie raz dzięki portalowi wolanie i to co widzę to porażka.
  Bardzo dobrze podsumował was Pan Banaś cytując wypowiedź: “Komitet Samorząd dla Mieszkańców nie ma nic wspólnego z dobrem dla mieszkańców”
  Przypominam Komitet Samorząd dla Mieszkańców reprezentuje wójt na którego już nie głosujemy i jego radnych.

 10. Realnie wójt będzie chciał gdzieś przeczekać (Radny może przewodniczący Rady Gminy Miedzna może zastępca wójta) te jedna kadencje i ponownie wskoczyć na fotelik, musi to sprytnie zrobić wiec odebrać glosy konkurencji (p.Słoninka) i skupić wszystkich swoich wyborców aby glosowali na sygnowana osobę. W głównej mierze decydujący głos będą miały młodzi którzy mają dość stagnacji i cha nowoczesności i zmian wiec tutaj koniecznie trzeba kogoś wystawić obstawiam p.Starca – w miarę młody podległy wójtowi (pracuje w spółce gminnej) budzi sympatie, obecny Radny, były sołtys ma szanse zgarnąć trochę głosów choć na zdobycie fotela wójta niewiele. Teraz kandydat na wójta który by miał szanse był zaufany znal wszystkie spady i gwarantował obecnym przy korytku dalsze pasienie obstawiam p.Stawowy b.przewodniczący RGM elokwentny, sympatyczny “przyjaciel wójta” gwarantujący utrzymanie obecnego status quo

  • Poprzednio to był p. Karbowy a p. Stawowy – wielka dyrektor byłaby wygodniejsza, a na pewno ładniejsza. Mieszkańcy wybiorą wg upodobania nie rozumu. No chyba, że ruszą do urn i docenią swój głos ci co do tej pory nie głosowali. Wystawieni dosłownie, pewnie będą ze słusznego komitetu liczni kandydaci, by rozdrobnić głosy i słuszny wspierający ten komitet ruszy z poparciem w odpowiedniej chwili – zrobią wszytko by znów wygrać rzutem na taśmę. Zawsze się udawało,

   • Z całej tej komisji antyalkoholowej ,to osoby nie kompetentne , p. Iwona tylko zna się na rzeczy reszta to śmiech na sali szkoda pieniędzy podatników.

  • Ja myślę że Starca nie wystawi bo z tylnego fotela był ten synek wystawiany na Sołtysa, itp.: Kiedyś oczkiem Bogdana był Banaś ale chłopak się zbuntował i przeszedł do opozycji. Z perspektywy czasu i obserwacji Starzec nie wychyli się póki Bogdan nie pozwoli i mało działa i nie widać Starca żeby robił coś dla swoich wyborców.
   Dlatego w przeciwieństwie do Starca, Banasia wszędzie pełno, też widać, że dużo działa charytatywne nie tylko w swoim okręgu wyborczym, angażuje się społecznie i co mnie się podoba a opozycji nie, Banaś na forum już pokazuje co trzeba robić i naprawiać w naszej gminie. Ma swoją wizę pod kątem rozbudowy ścieżek rowerowych wzdłuż głównych dróg, itp.:, chłopak stawia na pierwszym miejscu dobro innych mieszkańców (zapaśnicy, orkiestra, propozycja budowy placu zabaw na niechcianym blokowisku, postawi się sołtysów Nelcowi.
   I ten nasz Banaś ma hart woli walki, potrafi zwołać i młodzież i starszych na zebrania a radny Starzec siedzi cicho bo wójt rządzi.
   Dlatego stawiam na Nową Energię która z Panem Słoninką dyplomatyczne chce coś zrobić dla nas mieszkańców a gdy trzeba będzie to ma Pana Banasia, który potrafi wykrzyczeć co trzeba obecnej władzy.

  • Panu Starzcowi podziekujemy ,wiecznie zmęczony na sesji milczy nie ma spraw wyborcow do poruszenia.
   Koles wojta wiec Papa a móglby dzialać mlody ale juz brudny ukladem zdradził wyborcow
   Szkoda też panią Stawowy wyciagac z takiego gniazdka uwitego nawet dla siąsiada emeryta miesjce sie znalazło i etacik konserwatora rownież nagle sie odnalazl szukany przez pare lat kiedy pomocnicy działali za darmo bo niema pieniedzy a nagle i etat sie znalazł i siąsiad bo na pokladzie ktoś ta woda musi nosić do podlewania kwiatkow,wiec niech tam Pani Asia dopachnie do emeryturki jako dyrektor.

  • Myślę, że będzie chciał “wsadzić” na swoje miejsce Karbowego bo ten bedzie musiał się mu odwdzięczyć i gdzieś go upchnie na ciepłej posadce.

 11. No wygląda na to iż to ostania kadencja naszego Wójta, jak Jarek coś powie iż planuje to znaczy ze wprowadza. Już dziś słyszałem iż nie może w tej kwestii być brane stwierdzenie iz prawo nie działa wstecz gdyż działaniem wstecz było by jeśli obecny wójt musiał by ustąpić ze stanowisk bo ma już kolejną pond 2 kadencje. To jest natomiast kolejne kryterium dopuszczające do startu w wyborach jak wiek wykształcenie etc.

  Obstawiamy kogo naznaczy wójt na soje miejsce ja obstawiam iż obecnego sołtysa WI p. Nelaca co wy na to?

  • Jestem za zmianą ordynacji wyborczej , – jest takie powiedzenie ,,NIE WAŻNE KTO WYGRYWA WAŻNE KTO LICZYŁ”. Stowarzyszenie NE skierowała wniosek pod głosowanie nad ustawą mieszkańców przypomnę w liczbach 9 do 6 no i co o czym to świadczy komu służą radni ? ,w obietnicach przed wyborami mówiło się coś innego .Szanowna Rado Gminy na ostatniej sesji mnie to też poruszyło że odbiera się głos z nie uzasadnionych przyczyn ,po drugie: tylko jednemu radnemu zależy na tym by lekarze ośrodku zdrowia w Górze mieli przyzwoite warunki pracy , co na to reszta radnych godzą się na to ?. prosta odpowiedz że tak,potem są wielce pretensje że jest wielki hejt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.