Podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie powołania Śląskiej Akademii Piłkarskiej

1

W trakcie turnieju finałowego mistrzostw Europy w piłce nożnej, w Woli, która jest matecznikiem i sportową kolebką Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli, został podpisany list intencyjny w sprawie powołania Śląskiej Akademii Piłkarskiej U11.

Wszystko zaczęło się od pomysłu, który długo kiełkował w głowie Henryka Kuli, dla którego niezwykle ważne jest wyrównanie szans rozwoju dla talentów z małych klubów i ograniczenie emigracji młodych zawodników z województwa śląskiego. Program pilotażowy miał już ruszyć w marcu ubiegłego roku, ale pandemia pokrzyżowała plany naszkicowane przez Wydział Szkolenia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwsze zajęcia wystartowały w październiku w Woli i Toszku, a wiosną tego roku ruszyła już lawina. W 16 ośrodkach zorganizowane zostały treningi dla najbardziej wyróżniających się zawodników z rocznika 2010, a poprzez Dni Talentu wyselekcjonowana została grupa zawodników, którzy zostali zaproszeni do Woli.

Tu właśnie, na boisku Sokoła, w obecności 41 młodych piłkarzy przedstawiciele: Akademii Wychowania Fizycznego – Kanclerz Krzysztof Nowak, Grupy Kapitałowej Fasing SA – Prezes Zdzisław Bik, Stadionu Śląskiego – Prezes Jan Widera oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej – Prezes Henryk Kula podpisali list intencyjny w sprawie powołania Śląskiej Akademii Piłkarskiej, czyli programu współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień dla Śląska i dla śląskiego sportu – powiedział do zebranych… z ekranu Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, którego obowiązki zatrzymały w Katowicach. – Powołujemy we współpracy z Śląskim Związkiem Piłki Nożnej, ze Stadionem Śląskim i Akademią Wychowania Fizycznego Śląską Akademię Piłkarską, która przede wszystkim będzie kuźnią talentów i też kuźnią charakterów. Program jest skierowany do dzieci od 10 do 15 lat. Jest to de facto pilotaż współpracy Urzędu Marszałkowskiego ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej, ale pilotaż, który – jestem o tym przekonany – stanie się standardem. Bardzo się cieszę, że spotkali się ludzie, którzy kochają sport i postanowili dla tego młodego pokolenia zrobić dobry projekt. Cieszę się, że ten projekt rusza.

O roli AWF-u w programie, którego celem jest rozwój zawodników na płaszczyźnie inteligencji w grze i rozumienia gry, postęp motoryczny zawodników poprzez dostęp do profesjonalnego treningu, zgodnego z programem szkolenia PZPN opowiedział Krzysztof Nowak: – W imieniu Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach pana profesora Grzegorza Jurasa chciałbym powiedzieć, że jest to dla nas olbrzymi zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni przez pana Prezesa Kulę do tego pionierskiego projektu. My przede wszystkim zajmiemy się diagnostyką oraz tymi wszystkimi aspektami, które dotyczą ogólnego rozwoju. To jest także kwestia zdrowotna, higieniczna i dietetyczna. To musi być kompleks i nasza uczelnia, jako lider wśród sportowych uczelni w Polsce na pewno taką rolę będzie odgrywać.

Na realizację najlepszych projektów potrzebne są środki finansowe, a te na zwiększenie umiejętności piłkarskich, analizę rozwoju zawodników, selekcję zawodników z małych klubów, zdecydował się przeznaczyć Zdzisław Bik: – Z przyjemnością przyjąłem możliwość uczestniczenia w tym projekcie tym bardziej, że sam jestem wychowankiem małego podkarpackiego klubu LKS-u Sokół Malinie, który ukształtował we mnie pewnego rodzaju dyscyplinę, która bardzo dobrze zafunkcjonowała w biznesie, w którym 80 procent spotykanych przeze mnie kolegów, ma przeszłość sportową. Na pewno więc sport kształtuje charakter i samodyscyplinę oraz rozwój czego życzę młodzieży. Jak nie zostaną Lewandowskimi to zostaną na pewno bardzo dobrymi biznesmenami i ludźmi.

Treningi przygotowujące zawodników do turniejów selekcyjnych w kategorii U12 rozpoczną się już w sierpniu, a ich areną będą boiska Stadionu Śląskiego, którego Prezes Jan Widera również także skierował do młodych piłkarzy istotne przesłanie: Bardzo się cieszę i dziękuję za to panu Prezesowi Kuli, że miejscem Śląskiej Akademii Piłkarskiej będzie Stadion Śląski. To miejsce wyjątkowe, na którym reprezentacja Polski rozegrała ponad 60 meczów. To dobra infrastruktura sportowa, którą chcemy jeszcze udoskonalić. Chciałem wam młodzi sportowcy powiedzieć: cieszcie się sportem, cieszcie się piłką nożną. Bawcie się nią dzisiaj i niech ta zabawa przerodzi się w pasję. A ta pasja niech was zaprowadzi na Stadion Śląski do szatni reprezentacji, żebyście kiedyś mogli reprezentować nasz kraj. Dzisiaj ponad połowa reprezentacji Polski to są zawodnicy, którzy wyszli z takich małych ośrodków jak wasze, ale żeby się w pełni rozwijać to musicie się także dobrze uczyć i słuchać swoich rodziców i trenerów. To będzie początek drogi do waszej pięknej sportowej kariery czego wam życzę.

W uroczystości wzięli też udział gospodarze ziemi, na której został podpisany list intencyjny, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Grzegorz Gaża, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bartłomiej Kowalski, Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka i Przewodniczący Rady Gminy Miedźna Andrzej Kempny oraz Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Jarosław Bryś i Członkowie Zarządu: Marek Kubica, Stefan Mleczko, Grzegorz Morkis, Andrzej Paulus, Bogusław Walica i Tomasz Wyszyński, którzy obserwowali z uwagą zajęcia oraz uczestniczyli w ceremonii uhonorowania młodych piłkarzy pamiątkowymi upominkami.

Była także okazja uhonorowania tytułem „Przyjaciela Śląskiej Piłki” Zdzisława Bika, któremu wyjątkową statuetkę wręczył Henryk Kula, dziękując za wsparcie nie tylko Śląskiej Akademii Piłkarskiej, ale za całokształt pomocy i dofinansowania także innych przedsięwzięć realizowanych przez Śląski Związek Piłki Nożnej.

A gdy już przebrzmiały echa wypowiedzi i podziękowań przyszedł oficjalny czas złożenia podpisów pod listem intencyjnym, który otwiera przed młodymi piłkarzami nowe możliwości. Jak je wykorzystają przekonamy się na mistrzostwach Europy… w 2028 roku i następnych.

– Powtarzam to przy każdej okazji spotkania z najmłodszymi adeptami piłki nożnej i teraz także to powiem: Pamiętajcie. Gdy śmieje się dziecko śmieje się cały świat, a my jesteśmy lepsi. Tego uśmiechu, tej radości wam życzę. Niech ją wam daje uprawianie piłki nożnej. Osiągajcie sukcesy w przyszłości i wyrośnijcie na reprezentantów Polski. Wszystkiego najlepszego.

Po tych słowach zawodnicy z jeszcze większym zapałem wrócili do treningu… kończącego zajęcia pierwszego rocznika uczniów Śląskiej Akademii Piłkarskiej. Od sierpnia wyselekcjonowana dwudziestka co tydzień spotykać się będzie na Stadionie Śląskim, a jednocześnie rozpoczną się zajęcia selekcyjne kolejnego rocznika, czyli dla zawodników z rocznika 2011.

info slzpn.pl

1 KOMENTARZ

  1. zalosne i zas pilka nozna, jakby inne dyscypliny nie istnialy?… najwyzszy czas przestac pchac kase ten skorumpowany sport, i tak nam w tej kwestii od nastu lat nic nie wychodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.