Półkolonie w gminie Miedźna, czy uda się tym razem?

11

Szanowni mieszkańcy,

ponieważ spotykamy się z sygnałami rodziców w wieku wczesnoszkolnym, którzy z uwagi na pracę zawodową mają trudność zapewnienia opieki na dziećmi w okresach wolnych od nauki szkolnej podzieliliśmy się z Wójtem już w 2016 r. szczegółową koncepcją Nowej Energii, jak można wyjść naprzeciw rodzinie w naszej gminie. Podaliśmy szereg najprostszych rozwiązań, a także pokazaliśmy skąd wziąć na to pieniądze.

Otrzymaliśmy odpowiedź od Wójta, w której wskazał, że w wakacje dzieci są objętą opieką przedszkolną (choć o tę grupę akurat nam nie chodziło, bo to jest oczywiste) oraz, że dzieci mogą korzystać z oferty Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Gminnej Biblioteki. I znów nie do końca zostaliśmy zrozumiani. Oferta ta jest bardzo ważna i doceniamy, że są przygotowywane dla dzieci różne atrakcje. Ale problemem rodziców pracujących jest nie tyle brak atrakcji dla ich dzieci, co brak możliwości powierzenia ich  bezpiecznej opiece w godzinach ich pobytu w pracy.

Wójt dodał że „samorząd nie ma obowiązku zapewnienia opieki dzieciom w czasie przerwy wakacyjnej”. Ponadto zauważył, że „organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży jest zadaniem realizowanym dobrowolnie”. W dalszej części swojej odpowiedzi stwierdził, że „organizacja czasu wolnego w okresie przerwy wakacyjnej wymaga przeprowadzenia szczegółowej analizy potrzeb w tym zakresie, co najmniej na rok przed organizacją wypoczynku”. Poinformował także, że „rozważy możliwość organizacji projektu „Lato w szkołach” w roku 2017, niemniej jednak tylko wówczas kiedy szkoły zadeklarują potrzebę opieki nad dziećmi, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości finansowych gminy”.

Możliwości finansowe widzimy nadal, gdyż na wiele różnych wydatków nie brakuje ich w kasie gminnej. A przy dobrym zaplanowaniu i wykorzystaniu wyposażenia i lokali istniejących szkół można to zrobić całkiem rozsądnie. Największym kosztem byłyby tak naprawdę wynagrodzenia dla wykwalifikowanej kadry.

Przyjmując za „dobrą monetę” złożone zobowiązania naszego Wójta oczekiwaliśmy, że rozpocznie się zapowiedziana „szczegółowa analiza potrzeb”. Ale jak dotychczas wielu rodziców jest w tym samym punkcie co rok temu, a o „analizie potrzeb” słyszało niewielu. Ponieważ wg nas trudno analizować dane na których zbieranie wielu rodziców nie natknęło się, ponownie wystąpiliśmy do Wójta z pismem przypominającym o istniejącym, bardzo ważnym problemie. Poprosiliśmy o niezwłoczne działania mające na celu nagłośnienie informacji (na wszelkie możliwe sposoby m.in. z wykorzystaniem stron internetowych urzędu gminy i szkół, gazety Gminne Sprawy, tablic ogłoszeń, e-dzienników szkolnych, strony wolanie.info itp.). Mamy nadzieję, że dopiero przy takim rozpoznaniu zapotrzebowania w tym zakresie będzie ono miało realny i rzeczywisty rozmiar, co pozwoli Wójtowi poznać faktyczne problemy mieszkańców. Potem ostateczna decyzja zależeć będzie już tylko od chęci, czyli od dobrowolności Gminy, którą podkreślono w piśmie do nas.

 

nowa

Przedstawiciel Stowarzyszenia

Jan Słoninka

kwestia-wakacji-ug-i-rg-2017

11 KOMENTARZE

 1. Głupi jak but autochton sadzi sie na entylegenta a na swoim wielce miejscowym czole ma mazurskie znaki. Ktoś temu ludziowi je wypalił, że taki oznakowany po forum kłusuje czy sam se machnął, bo lubi? Taki przebieraniec akurat. Pół biedy jak zyski ma z tego, bo za friko za frajera robić trochę gorzej. Głupich nie sieją, sami się rodzą he he

 2. U innych takie rzeczy jak opieka nad dziecmi w ferie i wakacje organizowane przez gminę to norma a u nas zakrawa o cuda powiem wam to już nawet śmieszne nie jest zeby proste do załatwienia rzeczy urastały do mega wyczynu jaką to szczegółową analizę potrzeb wójt chce przeprowadzać z rocznym wyprzedzeniem? Wystarczy w szkołach rozdać dzieciom do tornistrów deklaracje kto chce skorzystać a kto nie. Dziś deklaracja jutro odpowiedź to takie proste a zarazem trudne widać sprawa chyba musi mocy urzędowej nabrac. Wójcie przez rok to ja mogę kolejne dziecko urodzić i ponownie zajść w ciążę a nie planowac swoim dzieciom wakacje

 3. Takie półkolonie byłyby świetnym rozwiązaniem. Niestety samo dziecko w domu to zły pomysł. Już był problem z 6-latami bo owszem były atrakcje z GOK ale tylko dla dzieci 7letnich więc z opieką był spory problem niestety. I jest nadal…

 4. Tendencyjny anty wójtowski artykuł nie wnoszący nic więcej jak ziarno niezgody pomiędzy tę antyspołeczną formację a władze gminy.
  Żal czytać taki zlepek słów bez ładu i składu ucznia wczesnej klasy podstawówki.

  • Może ciężko autochtonowi czytać i nie zrozumiał treści – puk, puk, o opiekę nad dziećmi chodzi, w czasie dwumiesięcznych wakacji nie każdy rodzic możne sobie pozwolić na tak długi urlop. Siedmio czy ośmioletnie dzieci nie powinny zostawać bez opieki przez osiem godzin dziennie. My rodzice oczekujemy takiego rozwiązania jak profesjonalna opieka z wykorzystaniem obiektów szkolnych, które się do tego świetnie nadają.

  • Łokropni, pzełokropni Ci z tyj jok im tom Nowej Energii pastwiom sie i pastwiom łopieke w wakacje dzieckom skurcybyki chcieli zapewnić kto to widzioł? A niech zech matki dziecka se pilnujom pzy kieckach tzymiom i nie marudzom! dejcie ześ spokój temu Wójtowi! pisecie do tyj gminy i mencycie paskudny jedne dejcie ześ zyć dejcie zyć!

   • jak żyć, jak rzyć? jak piniondze na ulicy leżom, pon nie chcom, dawjom darmo a dyplomwane z desantu ślonzoki nie chcom, głosujta na tego wójta, bo dobrze mu idzie, o oświata dbo, o miyszkańców dbo, to go szanujom, pierońsko

   • Jyndrek tys taki hanys jak ja gorol.
    Mysle ze jak ludzie z Energii wezma swoje sprawy w swoje rece to zobacza pusty gminny skarbiec i to my musimy juz uzbroic sie w cierpliwosc i czekac po wyborach na oszczednosci.
    Hanysie twoj ziomal gdzies zgubil boisko treningowe dla Sokola. Pytales wojta kiedy to boisko powstanie ?
    Wszyscy w Sokole czekaja na to boisko z niecierpliwoscia i co zniklo ?
    …hym moze urlopem przejedzone ?
    …moze wyjdzie na jaw ktorzy pracownicy nie pobierali urlopow ?
    – Przeciez juz dwie elektrownie mialy tu powstac
    – Droga S1
    – Palenisko kilka lat temu mial budowac wojt
    – Most “Bronislaw” w kiepskim stanie
    – Grunty na WI nie przejmowane od ponad kilku lat, teraz wspolnoty maja problemy wokol blokow co zrobic z nie skoszona trawa, dziura w jezdni…
    – Ogrodzenie Centrum Kultury sie sypie-
    – … itak dalej….
    Oj zapracowany wojt i pewnie ktos jeszcze

 5. Ogarnijcie sie Ludzie wojt dla dobra mieszkańcow to może jedynie odejsc nic przez tyle lat nie zrobił wiec na cuda nie liczcie , dzieci trenują przez tyle lat w tej niby sali zapasniczej i Co ZNIECZULICA sie to nazywa i obojetność ………..Ale do zdjec wojt pierwszy sie ustawia i chlubi zapasnikami ze to w Naszej gminie takie talety rosną a tam wilgoć grzyb nawet łazienek gmina nie zdrrzyła zrobic przez prawie 15 lat a tu myslicie ze wakacje dziecią zafundje ………………….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.