Powiat wspiera gminę Miedźna

10

Z inicjatywy starosty Barbary Bandoły Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej.

Na gminie Miedźna ciąży ryzyko zwrotu przedsiębiorcy górniczemu kilkunastu milionów złotych odsetek z tytułu niewłaściwie naliczonego podatku od wyrobisk górniczych. Niestety, to na bazie nieprecyzyjnych i niespójnych przepisów prawa w tym zakresie gminy naliczały podatek, a dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. potwierdził, że wyrobiska górnicze powinny zostać wyłączone z opodatkowania .

– W związku ze sporami dotyczącymi opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej pojawił się ważki problem zapłaty przez gminę Miedźna odsetek od nadpłat w podatku od nieruchomości w wysokości kilkunastu milionów złotych. Ewentualna zapłata takiej kwoty może doprowadzić gminę Miedźna do bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej, w tym do natychmiastowej utraty płynności finansowej, stwarzając zagrożenie dla możliwości realizowania zadań gminy i jej rozwoju – mówi starosta Barbara Bandoła, z której inicjatywy Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęła w tym tygodniu uchwałę w sprawę poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej. Radni powiatowi uchwałę przyjęli jednogłośnie.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, „Rada Powiatu Pszczyńskiego popiera starania gminy Miedźna w podejmowanych działaniach, zmierzających do uregulowania trudnej sprawy w sposób jak najmniej dotkliwy dla mieszkańców gminy Miedźna, w szczególności poprzez całościowe lub częściowe zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej”.

Za podjęcie uchwały dziękował wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka. – Słowo dziękuję mówię w imieniu mieszkańców i to słowo płynie z głębi naszego serca. Podjęta uchwała świadczy o tym, że w tych działaniach nie jesteśmy osamotnieni, że państwo również czujecie to, że taka kwota, która mogłaby zapaść, jest dla nas bardzo krzywdząca i obciążająca – mówił wójt.

Info Powiat Pszczyna

10 KOMENTARZE

 1. Jak chcą pomóc to niech odpalą jakąś kasę, w końcu powiat przejął nie jedną nieruchomość w Woli. Takie uchwały to można 3 x dziennie uchwalać.

  I jeszcze jedno – Starosta wydał decyzję pozwalającą na rozwalanie Woli przez Mantrans i Starosta może ją cofnąć. Wszystko w rękach p. Bandoły – czekamy na wsparcie!

  • A co ma piernik do wiatraka ? Wy w Gorze myslicie ze jestecie pepkami gminy ? Swoja droga terminy zostaly dawno podane i ilosc spraw do ” wykonczenia kosmetycznego ” tez. Macie radnych co to sie chwala swoimi “zaslugami” na fb to niech sie pochwala informacjami co do przedszkola.

  • Na zdjęciach u Bogdana. widziałaś? Gotowe przecież było. Już w październiku dzieci się tam bawiły. Twoje też?
   A poważniej. Jaka mam chce swoje dziecko wpuścić do przedszkola bez odbiorów np. przeciwpożarowych? Bo cudowny Bodan wpuścił dzieci i młodzież trenująca zapasy na rympał, byle wstęgę przeciąć. Gratuluję uczuć macierzyńskich!
   Nie mąć mamo. Prostowanie bubli po poprzedniku nawet przy największych chęciach i najwyższych numerach nie jest jak widać łatwe. Po numerach BT zwłaszcza.
   A dzieci chyba mają być bezpieczne a nie na siłę upchnięte, co mamo? Znam obecnego wójta i wiem, że to legalista a nie pokazowiec vel cyrkowiec. Sztuk magii i kamuflażu nie będzie. Będzie gotowe to będzie. A jak nie będzie, on nie narazi dzieci na niebezpieczeństwo. To ci się mamo nie podoba? Hm… Może dlatego, że taka z Ciebie mama jak z …

 2. Czy uzyskam krotka odpowiedz od osoby ktora zna ten temat – czy poprzednia rada i wojt starali sie o takie rozwiazania ? Czy podejmowali kroki zmierzajace do wspolpracy z powiatem , ze wsparciem z powiatu ?

 3. Szkoda, że poprzednia władza nie podejmowała takich starań. Te kroki powinny być czynione dużo, dużo wcześniej.

  • Poprzednia władza co tak robi SHOW i twierdzi że wójt i nowi radni sa źli. Przecież świeta trójca co wiecznie im coś ni pasi sa to eksperci od Potopu, zdrajca i filozof z Frydku zafundowali nam takie procenty spłaty.

   • Ten gość od potopu zeby był taki mądry w gatcce to by w GZGK było dobrze a tak to patologia układów i brudy w GZGK czyż nie radny Starcu ?

 4. Pytam sie byłego wòjta i radnych poprzednich kadencji dlaczego nic nie robili ze nas zadłużali odsetkami ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.