Premiera kolejnego filmu

1

Współpraca miedzy ośrodkami Kultury i lokalnymi animatorami często prowadzi do powstawania wielu ciekawych projektów i realizacji inicjatyw mieszkanców. Tak właśnie było w przypadku współpracy naszej redakcji z Oświęcimską grupą „Bunkrowcy” pod patronatem tamtejszego OCK.
3 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu (obowiązują zaproszenia), zrealizowanego przez Mirosława Ganobisa z grupy “Bunkrowcy Oświęcim” pt. “Oświęcimski kartel rybny”. Otwarty – premierowy – pokaz filmu odbędzie się 18 listopada 2018 roku o godzinie 17:00.

Grupa “Bunkrowcy Oświęcim”, po swoim pierwszym filmie pt. “Oświęcim-Auschwitz na styku dwóch światów” (wyświetlanego tez w Woli)prezentuje kolejną produkcję osadzoną w realiach Oświęcimia. Reżyserem filmu jest Mirosław Ganobis, a scenariusz napisało życie – historia, która wydarzyła się przed II wojną światową. Film jest opowieścią o krakowskim studencie (Bartek Urbańczyk), który zainteresował się tragicznymi losami oświęcimskiego handlarza rybami Bernarda Schrettera (Jarosław Fiedor). Toczył on heroiczną walkę z krakowskim kartelem rybnym braci Kalfusów i ich wspólnikiem Schneidrem “Rybą”, którzy wykorzystywali swoje wpływy w województwie krakowskim i doprowadzili oświęcimski biznes i rodziny kupieckie do ruiny. Bernard Schretter udał się do ich krakowskiego biura celem rozliczenia, ale również pozbawienia ich życia. Historia jest tym tragiczniejsza, iż sam popełnia samobójstwo…

W realizacji filmu wzięli udział członkowie grupy oraz mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych miejscowości oraz Krzysztof Nowak – Wolanie.INFO (zdjęcia), Paweł Kłoda (montaż), Tomasz Klimczak (kierownik planu).

Z podobnymi inicjatywami odbijaliśmy się zawsze od drzwi tutejszego Centrum Kultury, a takie inicjatywy jak choćby festiwal muzyczny organizowany przez Piotra Sikorę były tłumione w zarodku. Jednak do kogo wobec tego są nasze ośrodki kultury dla wybranej elity czy mieszkańców gminy Miedźna.

 

Kilka fotek z planu foto Jarosław Fiedor oraz Jacek Krawczyk

LINKI

http://www.ock.org.pl/Oswiecimski-kartel-rybny—przedpremiera-filmu-5077.html

 

1 KOMENTARZ

  1. Super, szkoda ze GOK jest zabetonowany i nic się tam sensownego nie dzieje, szkoda bo potencjał jest jednak zupełnie się go nie wykorzystuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.