Przeprawa łącząca Małopolskę ze Śląskiem w fatalnym stanie

59

Most “Bronisław” daje się już we znaki nie tylko mieszkańcom gminy Miedźna, ale i ościennych gmin. Stan mostu ze złego przechodzi w fatalny i właściwie zagrażający przemieszczającym się pojazdom, luźne elementy konstrukcji, dziury na przelot, ostre krawędzie to wszytko kwalifikuje go do zamknięcia i wydaje się tylko kwestią czasu kiedy odpowiednie służby podejmą decyzje o zamknięciu przeprawy.

Poniżej przedruk artykułu jaki ukazał się w portalu naszemiasto.pl

Przeprawa łącząca Małopolskę ze Śląskiem jest w fatalnym stanie. Doraźne remonty to za mało. Budowa nowego mostu ma kosztować 1,6 mln zł. Czy jednak samorządy będą chciały się na to złożyć?

– Chyba musi dojść do katastrofy, żeby władza otworzyła oczy i zobaczyła nareszcie wielki problem, który nazywa się most „Bronisław” – grzmi Krzysztof Kowalczyk z Woli.
Chodzi o fatalny stan mostu nad Wisłą na granicy Harmęż (gm. Oświęcim) i Woli (gm. Miedźna), czyli przeprawy, którą łączy Małopolskę ze Śląskiem.
Z dnia na dzień jej stan pogarsza się, w oczach jeżdżących tędy kierowców widać niepokój, ale urzędnicy nic sobie z tego nie robią. – Moim zdaniem to skandal. Może organy ścigania zainteresują się, że bezpieczeństwo mieszkańców jest zagrożone – dodaje mieszkaniec Woli.

Puszczają im już nerwy

– Co kilka lat uzupełniane są barierki, spawane płyty, ale to pomaga tylko na chwilę – mówi Edyta Bogusz, sołtys Harmęż. – Tu przydałby się most z prawdziwego zdarzenia, ale to koszt rzędu 1,6 mln zł – dodaje.
Mieszkańcy z obu stron Wisły już dawno stracili cierpliwość, bowiem most od lat jest w opłakanym stanie. Na nic doraźne remonty. Jak twierdzą, prowizorka wybudowana w latach 80. ubiegłego wieku na potrzeby pobliskiej kopalni Czeczott przetrwała ją samą.

We wrześniu 2009 r. stan „Bronisława” był już tak zły, że Kompania Węglowa zamknęła przeprawę i ostatecznie pozbyła się problemu, przekazując go gminie Miedźna. To jednak nie załatwiło problemu, bowiem wciąż w rękach Kompanii znajdują się drogi wiodące na most. Od strony Harmęż ul. Wolska, a od strony Woli ul. Oświęcimska. Na dodatek mają obciążoną hipotekę.

– Ktoś kiedyś jako zabezpieczenie pod kredyt dał drogę, no i teraz „wisi” na niej ponad miliard złotych – mówi Marcin Germanek, radny z gminy Miedźna. – Mamy więc koszmarny problem, bo choć droga biegnie po naszym terytorium, to jednak nie jest naszą własnością i gmina w żadnym razie nie może załatać choćby jednej dziury – dodaje. Jak przekonuje, tylko w sprawie mostu widzi światełko w tunelu.
– Nie da się już spawać łaty do łaty, trzeba wybudować porządny, nowy most, na co wstępną zgodę wyraziły cztery samorządy: powiat pszczyński i oświęcimski oraz gminy Miedźna i Oświęcim – mówi radny.

Co cztery to nie jeden

W ubiegłych latach ościenne samorządy pomogły Miedźnej wyremontować przeprawę. Każdy z nich przekazał po 200 tys. zł. Czy tak będzie i tym razem?
– Na pewno będziemy uczestniczyć w spotkaniu, które wójt Miedźnej organizuje jeszcze w tym miesiącu – mówi Grzegorz Nogły, członek zarządu powiatu pszczyńskiego. – Na razie jednak nie składamy żadnych deklaracji odnośnie kwot – dodaje.
Stały kontakt i udział w spotkaniu zorganizowanym przez wójta Miedźnej Bogdana Taranowskiego, potwierdza również Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim.
Pozostałe samorządy również zamierzają wziąć w nim udział, jednak jak mówią, jest za wcześnie, by deklarować wsparcie.

Jedyna przeprawa

Most „Bronisław” łączy gminy Oświęcim i Miedźna
To najkrótsza droga łącząca tę część gminy Oświęcim ze Śląskiem. Kiedy jest zamknięty z powodu remontu czy to powodzi, mieszkańcy muszą korzystać z objazdów przez Bieruń lub Brzeszcze, nadkładając kilka kilometrów. Na pogarszający się stan mostu ma wpływ wzmożony ruch samochodowy. Kierowcy jadący od strony Śląska, chcąc uniknąć korków w Bieruniu i Babicach, wybierają kurs przez ten most w Woli.

tekst oryginalny  http://oswiecim.naszemiasto.pl/artykul/harmeze-przeprawa-laczaca-malopolske-ze-slaskiem-w-fatalnym,4276206,artgal,t,id,tm.html

59 KOMENTARZE

 1. Ja nie jeżdżę rzadko,jeżdżę często do szkoły, cztery razy w tygodniu do OŚWIĘCIMIA!!! Mało tego jeżdżą inne dzieci do różnych szkół,jeżdżą ludzie do pracy,między innymi pielęgniarki do szpitala,z którego my też korzystamy.Takie rozumowanie,bo ja jadę dwa razy w roku,nie dotyczy wszystkich,a drogą S1 już jezdzimy?

 2. Mieszkańcu ze_wsi,od kiedy Bojszowy mają “Piasta, część Fiata oraz kilka dużych firm produkcyjnych i logistycznych z siedzibą w Bieruniu”? Może mieszkańcy sołectwa Wola mają “nikłe” kontakty z Oświęcimiem ale w sołectwie WI i WII mieszka ok. 6000 mieszkańców w sołectwie Wola ok. 2000 mieszkańców. Ja jeżdżę tamtędy kilka razy w tygodniu i widzę duży ruch samochodowy na “Bronku”. W Woli nie ma i nic nie wskazuje aby wkrótce było kino czy ośrodek kultury z ofertą jak w OCK Oświęcim. Szkoły średnie to też oferta lepsza niż w naszym powiecie. Wiele osób pracuje w Oświęcimiu, u nas też pracują mieszkańcy gminy Oświęcim (nawet w szkołach). Racja – niech zdecydują mieszkańcy. Ja też mieszkam “koło mostu” i uważam, że jest potrzebny, nie wypowiadam się czy nowy czy porządnie wyremontowany. Słabiutki ten Twój wywód.
  W sprawie basenu masz jednak 100% racji. BASEN UTRZYMUJE GMINA CZYLI MIESZKAŃCY i ma być dla mieszkańców. Po co tam wielki kierownik za ponad 100 tysięcy wynagrodzenia rocznie cóż znaczy przy tym urlop wójta za jednorazowe kilkadziesiąt tysięcy jak kierownik basenu co roku bierze ponad 100 tysięcy sprawdźcie na BIP MIEDŹNA. Ma też główną księgową która nie zarabia raczej najniższego wynagrodzenia. Czy NASZ GMINNY BASEN oferuje coś ciekawego dla dzieci i młodzieży za niewielkie pieniądze. Gminie nie opłacała się sauna – trzeba było wydzierżawić i już jest opłacalna. Nauka pływania to same prywatne firmy i nie każdego na nie stać. Szkoły mają pojedyncze godziny na basenie. Klasy sportowa to kilka osób w gimnazjum. Dziwnie w podstawówce u trenerów jest pełny skład a w gimnazjum kilka osób i nie jest to raczej kwestia ilości i trudności treningów-a może trzeba obniżyć “loty” aby sportowców pływających było więcej. Warto było budować basen, a wiele młodzieży i dzieci może tylko z daleka popatrywać. Od czego jest tam wysoki KIEROWNIK basenu?

 3. Trochę POkory amen Czesław popieram radni do roboty Czesław, Marcin do roboty wójta się boicie ? Już jeden radny tu był że wsi i teraz śpiewa jak mu zagrają wolanie

 4. mistrzowie, tu na ma nad czym debatować!!! most ma być i koniec!! zamiast ładować kasę w jakieś chore remonty to już by się połowa uzbierała! most musi powstać i tak jak to było w planach.. ten most jest nazywany tymczasowym, bo obok niego równolegle do mostu kolejowego miał być zbudowany nowy most i wtedy żadna powódź nie przeszkodziłaby w dojechaniu do szkoły, pracy itp. ktoś tam rzucił hasło by oddać ten most rowerzystom ale tak szczerze powiem, że przy tym natężeniu ruchu to obok tego mostu powinna być kładka dla rowerzystów, bo z tego co wiem na mostach nie wolno wyprzedzać aut i rowerów:)

  • Popieram sołtysa bo w końcu urzędujacy sołtys popiera inicjatywę opozycji .
   Panie Czesławie może by tak z p. Łukaszem stworzyć wspólne pismo razem zebrać podpisy pod budowa nowego mostu ?
   Dużo osób jest oburzonych ciągłym remontem mostu i wydawaniem pieniędzy.

 5. 15 lat Taranowskiego i same cuda gminie Miedzna spychologia dziala ,widać na załączonym obrazku ze oczy sie otwierają ludzią ,mosty, drogi, budynki wszystko sie sypie bogdan czas uciekać kaj pieprz rosnie !

  • Kiepskie oświeltenie w gminie Miedzna przy głównych ulicach gminnych ciekawe że w Cwiklicach, Rudołtowicach , Jakowicach i … się da wymienić na ledowe oświetlenie a u nad się nie opłaca.
   Może faktycznie to co sygnalizuje p. Banaś o ograniczenie korzystania ze służbowego forda i wysyłać wójta na urlop bo zmęczony i brak nowych pomysłów.

 6. Popieram -KLIK
  Wójt załatwił nam S-1 przez Wolę i węzeł ze zjazdem na obwodnicę Oświęcimia między Jedliną a Wolą to jaki sens ładować kasę w remont czy też budowę nowego mostu. S-1sprawę załatwi. “Bronisława” zostawić rowerzystom.

  • Te Benek argument dobry ale daj się wykazać wójtowi w budowie nowego mostu. Benek jaką masz gwarancję że wybuduje się S1 ? Pięć lat mamy czekać na kolejny most ?
   Nagle się okaże że S1 nie wybuduje bo pieniędzy nie ma u zostaniemy w czarnej d…
   Ja jestem za nowym mostem a Bronka zburzyć

  • Zgadza się. Bo rowerem coraz trudniej tam przejechac bo kierowcy urządzają sobie wyścigi na tych muldach i czasem tak ścinają zakręty że do rowu trzeba wjeżdżąć

 7. Dopuścić most Bronisław i most drewniany-Brzeszcze tylko do ruchu pieszych i rowerami. Samochodem jak ktoś dołoży kilka kilometrów to się nic nie stanie. Wójt niech zadba o egzekwowanie przepisów przez policję w naszej gminie. Kontrolować ruch samochodami po wałach.!!!ZABLOKOWAĆ RUCH SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH PRZEZ WOLĘ.

  • Do KLIK
   Kurczę zapomniałem dodać, że przy projekcie nowego mostu projektant wziął by pod uwagę o ” poszerzenie ” mostu o scieżkę rowerową z chodnikiem dla pieszych.

 8. Wiecie co ja będę czekał aż zamkną dwa mosty na WOLI a zajmie się tym odpowiedni urząd który o tym zdecyduje. Może Wolanom i innym otworzą się oczy jak będą jeździć objazdami i tracić będziemy czas i paliwo. Marzeniem moim jest żeby to już się stało przed wyborami.

 9. Już to przerabialiśmy dopiero jak komuś mieszkanie palić się będzie to zapyta się poszkodowany dlaczego dużym autem nie przyjechaliśmy…auta OSP WOLA już nie ma.
  Jak nam most zamkną będziemy pytać czy musiało do tego dojść.
  Łukasz napisał sensowne rozwiazanie. Budować most nowy który będzie nam służył przez kilka lat bez remontu. A w czasie budowy nie zamykać starego mostu aby każdy bez zbędnego objazdu przez Brzeszcze czy Bieruń dojechał szybko i na czas do Oświecimia.
  Wyobrażacie sobie zamknięty most na kilka lat ? Bo ja nie.

 10. Zauważyliście że wszystko się sypie w tej gminie ? Od czasu wytykania przez Łukasza błędów i pewnie nic nie robienia przez władzę mamy bądź będziemy mieli kolejne problemy z finansami w naszej gminie, bo faktycznie za rok okaże się po wyborach że kasa gminna jest pusta. Już widzimy gołym okiem jak wójt zaniedbał gminę bo mosty do remontu bądź zburzenia, OSP Wola nie ma wozu i kolejny do wymiany a dowiadujemy się już to z ust strażaka na poprzedniej sesji a Łukasz już o tym pisał pół roku temu. Droga w Górze to żadna rewelacja. Stan dróg w gminie kiepski. Jakieś odwierty robić będą. Jakiś maszt bez konsultacji z mieszkańcami będą budować. Wójt bierze pieniądze za urlop gdzie w normalnej firmie by to nie przeszło. Jedźi fordem służbowym gdzie popadnie. Woda w gminie najdroższa w okolicy. Masakra drodzy mieszkańcy i wy chcecie mieć dobrze w tej gminie ?

 11. Kochani nasz wójt Taranowski w 2016 roku na zebraniu z mieszkańcami WI mówił, że w 2017 r. będzie remont mostu “BRONISŁAW”.
  Efekt jest taki, że 2017 się kończy a mamy już dwa mosty do remontu.
  Analizując lata rządów p. Taranowskiego 80% remont goni kolejny remont – to jest metoda gospodarcza wg. Wójta Taranowskiego. Przerabialiśmy te gospodarność wieloma remontami:
  – most “Bronisla”
  – most “wójtowy”(drewniany na Woli)

  Może już podpowiem jak sprawnie i logistycznie przeprowadzić BUDOWĘ NOWEGO MOSTU.
  Myślę, że wójt w niedługim czasie odda pieniądze za zaległy urlop i RADNI ograniczą korzystanie z auta służbowego po godzinach pracy – już mamy dużą kwotę zaoszczędzoną.
  Wójt dogada temat z finansowaniem budowy mostu z innymi samorządami i co najważniejsze mniej lansu a wykorzystać FUNDUSZE EUROPEJSKIE.
  …a gdy budowa nastąpi to kochani nie zamykamy mostu “Bronisław” tylko dalej korzystamy z przejazdu a nowy most powstaje obok kolejowego. Dzięki budowie nowego mostu zyskamy:
  – bezpieczenstwo, zwłaszcza od od strony Harmęż gdzie kierowcy jada po ” skosie” na wale przeciwpowodziowym i ograniczona jest widoczność.
  Acha most budujemy od wału do wału dzięki czemu unikniemy zamykania drogi w trakcie powodzi.
  To jak Wójcie robisz coś czy czekamy ?

  • nie wiem czy czytałeś ze zrozumieniem ale droga dojazdowa jest zadłużona na ponad miliard a nie ma już miejsca żeby zrobić 2 obok. Inwestowanie w most do którego prowadzi droga zadłużona oznacza iż w przypadku chęć odzyskania pieniedzy przez bank który może zamknąć drogę dojazdową do mostu. I co wtedy zrobisz z mostem. Myślę że sprawa jest tam tak zagmatwana iż lepiej będzie jak wybuduje się most dalej w kierunku jedliny. Teren czysty i wszyscy będą zadowoleni, a kompania czy jak tam ten twór się teraz nazywa niech się buja z tym zadłużeniem.

   • a widział ktoś wpisy w księgach wieczystych na takie kwoty wierzycie we wszytko co wam powie wójt i radni a to jest bujda na resorach i wymówka

    • Oby tak nie było jak przejmowanie działek na starym osiedlu przez lata. Ile gatki, ile przeszkód, a ciekawi mnie ile od początku lat 90-tych 20 i 21 wieku przejął Wójt od (nazwijmy to ogólnie i obrazowo) tzw. “kompani węglowej”. Jak to Panie Wójcie, ile tego było?, ile jest aktów notarialnych?.

     • NE spytaj Pana Starca radny obiecywał przejmowanie działek od KW Ciekawe ile pism w tym temacie zrobił?
      Podejrzewam że to szkoła wójta więc nic nie zrobił a dał sobie wybudować pod domem S1 i PSZOK i wcale radnego mi nie żal bo bozia pokarała za oszustwo swoich wyborców z Osiedla WI . Nic pan radny w programie wyborczym nie pisał że ma zamiar po wyborach wyprowadzić się do Gilowic. Jest pan ….pipipipi

      • A sołtys WI, a radny Bigos czy oni kiedykolwiek zabrali głos na sesji w tej sprawie albo w jakiejkolwiek innej? Też im zabroniono, przewodniczący nie pozawala? Zalicza do publiczności? Są przecież zapraszani czy wzywani na sesję i biorą za to pieniądze, jakie by one nie były. Bolek wygrywał w totolotka, ale to był Bolek, a mieszkańcy mają inne bolączki. Macie też innych radnych. Radni są gminni w radzie gminnej, a nie sołeccy, Starzec nie ma obowiązku mieszkania w sołectwie WI – zasiada w radzie gminy, gonić gościa do roboty.

      • Do mieszkańca z WI
       Radny Starzec nic nie zrobił w temacie gruntów na naszym osiedlu WI
       I nie pisz …pipipi tylko nazwijmy rzeczy po imieniu, dla mnie jest kłamcą, bo startował z mojego okręgu wyborczego i zwiał cichaczem po wyborach do Gilowic. Gdyby napisał, że po wyborach ma zamiar zmienić miejsce zamieszkania to byłby gościem z jajami a tak oszukał swoich wyborców.
       O tym, że radnego Starca brakuje na WI widać gołym okiem:
       – za blokiem 19 mamy chodnik w opłakanym stanie i brak oświetlenia, które “zgasło” po wyborach w 2014r.
       – parking pod czerwonym sklepem zapada się
       – gdy był sołtysem WI nie naciskał na wymianę kanalizacji przed remontem ul. Górniczej, efekt między innymi zapadający się chodnik przy bloku nr 15
       – wały przez ponad rok nie skoszone
       – pisał pismo radny aby KW kosiła trawę na swoich działkach ? Mieliśmy przykład “górki ” przy sklepie Grosik i działki pod “drutami” trawa rosła miesiącami

       • Starzec to nawet nie wie co mu jeszcze wójt pod nosem wybuduje. Jak nie PSZOK to mają podobno też w Gilowicach budować maszt telefonii komórkowej. Fajnie bo śmieci wyrzucę pod nogi Starcowi i lepszy zasięg będę miał to też na PLUS
        Nawet Wójt fajnie wymyślił lokalizację z PSZOK bo wjadę sobie wjazdem na Woli na S1 i jadąc do roboty do Bielska wyrzucę śmieci na PSZOK do Gilowic

        • Tak kończą co własnego zdania nie mają i boją się o robotę gminną.
         Pająk tak dokonać mu życia nie uratował a wójt. Widząc ostatnie nagranie z sesji walczył o coś co już dawno wójt podjął decyzję a wychylił się bo wójt był nie obecny.
         Czyli wniosek taki że mądry w gębie gdy wójta nie ma.
         Zobaczymy jak radny Starzec będzie aktywny na następnej sesji.

    • Jest to prawda, przy czym nabywca takiej nieruchomości odpowiada wyłącznie z nieruchomości więc w tym przypadku do znacznie niższej kwoty. Nawet gdyby PGG upadło albo zaprzestało spłacać długi, szansa, że ktoś nabędzie na licytacji nieruchomość w postaci drogi jest znikoma, nie mówiąc o tym, że taką drogę mógłby kupić np. powiat i to pewnie za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
     Z drugiej strony, zakup takiej działki na 100% zostałby podważony przez organy nadzoru i nie wykluczone, że wiązałby się ze sformułowaniem zarzutów karnych o niegospodarność.
     Z trzeciej strony, PGG to firma państwowa, w której wszystko jest ręcznie sterowane. Można przypuszczać, że jeżeli PIS by zechciał, to można dogadać z bankami zwolnienie mało wartej w sumie drogi z hipoteki. Z czwartej strony, firma jest w tak złej kondycji, że ciągle szuka się środków “do pierwszego” i legalnego sposobu na wpompowanie pieniędzy z budżetu. Dlatego wątpliwe jest, że obecnie jest to do załatwienia.
     Sytuacja jest raczej patowa.

   • Od kąd znam wójta ta droga była zadłużona…
    To samo pytanie zadaj wójtowi po co kupił most skoro droga jest zadłużona. Efekt zamknięcia drogi mieliśmy całkiem niedawno i wszyscy odczuliśmy nieróbstwo władz, która nic nie robi w kierunku poprawy życia mieszkańców…
    mg, nie wiem czy wiesz ale na jednym ze spotkań wójt mówił, że droga będzie przejmowana przez samorząd więc mamy światełko w tunelu tylko czy będziemy czekać dalej kolejne 16 lat bo pozostanie po wójcie myślenie “naprawmy gospodarczo”…
    Znając wójta, wszystkim wokół będzie wmawiał, że budowa nie wchodzi w grę, bo droga zadłużona, itp.:

    • To zapytaj Mieszkańcu WI wójta osobiście i na piśmie bo droga przy okazji powstawania PGG nie jest już podobno obciążona a stan mostu może w każdej chwili spowodować tragedię. Poproś o skany dokumentów w tej sprawie. Zaproście TVP to się szybko i sprawnie wyjaśni.

  • A czy nie uważacie, że wydatek takiego kalibru powinien być skonsultowany przez mieszkańców? Moim zdaniem most służy przede wszystkim do obsługi ludności zza Wisły, w tym tych, którzy wykorzystują go jako objazd z DK44. Za kilka lat powstanie S1 z obwodnicą Oświęcimia, która radykalnie odciąży DK 44. Nie potrafimy znaleźć kasy na budowę głównych dróg w gminie a chcemy budować mosty sąsiadom zza Wisły? Moim zdaniem to zły pomysł. Uważam, że most można porządnie wyremontować do ruchu osobówek za 1/8 kwoty przeznaczonej na budowę, kierowcom korona z głowy nie spadnie, JEŻELI W KOŃCU ZACZNĄ ZWALNIAĆ na moście i w jego okolicy a po wybudowaniu S1 z obwodnicą znaczna część powiatu oświęcimskiego przerzuci się na tamten szlak. Budowa nowego mostu z uregulowaniem stanu dróg to co najmniej 2 lata, S1 ma szansę powstać za 5 lat. Obyśmy nie zostali “jeleniami”, którzy budują drogi dla żwirowni płacących podatki innym gminom oraz skróty dla mieszkańców sąsiednich powiatów.

   Takie jest moje zdanie, rozumiem, że ktoś może mieć inne. Nie wiem jak duże jest poparcie dla takiej inwestycji oraz jak duży jest potencjalny sprzeciw dlatego uważam, że w tej sprawie powinno być referendum albo poważna dyskusja na radzie gminy/zebraniach wiejskich i dopiero później decyzja, że rezygnujemy z budowy czegoś i stawiamy na most.

   • Dziwne, ja tamtędy jeżdżę codziennie (SPS), nie wiem z czego wynika, opisana tutaj już kilka razy, pewność użytkowania mostu tylko przez ludność “zza Wisły”. Widzę, że jeżdżą tamtędy przede wszystkim SPSy -może o różnych porach jeżdżą okoliczni mieszkańcy z obu stron. Widzę też rejestracje SBL, SK, ST, SM, SRB i inne, w tym też KOS, jednak najwięcej pomiędzy 6 i 7 rano i po południu między 16 a 18 najwięcej spotykam SPSów. Jeżeli gmina i starostwo oświęcimskie zamierza partycypować w kosztach – to raczej o tym wiedzą. Nikt nie wydaje pieniędzy publicznych na infrastrukturę drogową dlatego, że lubi KOSy czy SPSy. Zużyjcie swoje emocje na kampanię i kandydujcie w najbliższych wyborach. Miejsce wójta czeka i radnych też.
    Obecna ekipa jest już mocno zmęczona i bezradna jak widać. Pomóżcie im odejść, wytykajcie im błędy pisząc nie tylko na “Wolanach” ale do gminy=do wójta i rady gminy. Tam uzyskacie odpowiedzi na wasze wątpliwości. Pytajcie decydentów o powody podejmowania opisywanych tu złych decyzji, pytajcie o zamiary na przyszłość i przyczyny braku komunikacji z mieszkańcami. Rada i wójt MAJĄ OBOWIĄZEK odpowiadania na pytania złożone na piśmie. Czytają to forum uważnie i są ciągle o krok przed wami – tu narzekającymi. Przychodźcie na sesję i zabierajcie głos, wesprzyjcie tych którzy tam już są.

   • Wybrałeś mieszkańcu ze_wsi władzę? to należy ją uszanować i jak jest podstawa to ją zmienić. Biadolenie że władza jest zła to za mało. Jak społeczeństwo czyli my nie zorganizuje się i nie zmieni w przyszłym roku składu rządzących – to kolejne cztery lata będziemy czekać i zastanawiać się KTO WYBRAŁ taką złą ekipę. Jesteśmy samorządem i od nas zależy kto będzie “elektoratem wyborców”. Powiem jacy wyborcy taki SAMORZĄD. Włodarze są tacy jaka większość wyborców. Nie uczestniczycie w wyborach? To nie narzekajcie. Wyborca pozostaje wyborcą przez 4 lata a nie tylko w dniu wyborów. Wybrałeś? ROZLICZAJ tak jak pan Banaś czy pan Słoninka, Wojciech i kilku innych – oni raczej na obecnego wójta nie głosowali, pytają.

   • Do ze_wsi
    Może i masz rację, że budowanie nowego mostu to kosztowna inwestycja, tylko dlaczego mieszkańcy naszej gminy muszą się wstydzić tego co mamy a raczej czego nam brakuje z prawdziwego zdarzenia w naszej gminie ?
    Jak to jest, że w odstępie kilku miesięcy w Powiecie B-L i Gminie Bojszowy potrafili zakasać rękawy i zrealizowano tam 3 duże inwestycje – budowa od podstaw mostów w Jedlinie i Międzyrzeczu i 1 remont mostu w Miedzyrzeczu ???
    Formułowiczu ze_wsi powiem szczerze, że ja mam dość pseudoremontów przez Pana Taranowskiego. Przecież remont mostu był prowadzony całkiem niedawno, mało tego w 98 % jeżdżą tym mostem auta osobowe które ważą max do 2 ton i już mamy most do remontu ???
    Nie zgodzę się z Tobą , że tym mostem jeździ 90% rejestracji na KOSch.
    Mam propozycje, poświęcimy oboje 3 dni swojego prywatnego czasu od 4 rano do 22 w nocy i będziemy liczyć użytkowników SPS, KOS, SBL i inni. Nasz materiał przekażemy trzem gminom i może my przekonamy władze aby dołożyli się do budowy nowego mostu na Wiśle ???
    I ostatni argument, że most musi być:
    – mieszkańcy dojeżdżają do pracy
    – młodzież jeździ do szkół
    – np.: Oświecim też ma wiele atrakcji do zaoferowania i nikt nie psioczy, że przyjechałem na SPS ch na lodowisko, basen, skorzystałem z bogatej oferty kulturalnej choćby kilka imprez na rynku oświecimskim…
    – nasi studenci też studiują w Krakowie, dlaczego mamy utrudniać przyszłej inteligencji dojazd do Oświęcimia gdzie dalej autobusem czy pociągiem kierują się na Kraków.
    Pozdrawiam

    • Na początek do Anonima – nie wybierałem p. Taranowskiego i nie będę wybierał a jak mam problem to go zgłaszam osobiście tam gdzie trzeba.

     Do p. Banasia – mieszkam znacznie bliżej tego mostu niż Pan i dobrze wiem, że większość ruchu generują KOS-y. Co więcej, spora część osób zza Wisły, która porusza się samochodami służbowymi, ma na tablicach SK, ST, rzadziej SBL. Oczywiście, jest także ruch generowany przez SPSy ale nie jest na tyle duży żeby uzasadniać budowę nowego mostu.

     Zgłaszam na tym forum sprzeciw wobec pomysłu budowy mostu, żeby nie było wrażenia, że to jest pomysł popierany przez wszystkich. Jeżeli dojdzie do dalszych konkretów to będę oponował także w realu. Tym bardziej, jeżeli mówimy o budowie obiektu od wału do wału – wtedy kwotę 1.6 mln możemy pomnożyć razy 2.

     W Woli na basenie także są ludzie z różnych miejscowości. I super bo obiekt musi zarabiać. Ale PRZEDE WSZYSTKIM MA TO BYĆ OBIEKT DLA NASZYCH DZIECI i dla nas. Myślę, że podobnie jest w Oświęcimiu. Nie robią nam łaski, po prostu szukają dodatkowych klientów. Studenci Jagiellona nie dojeżdżają codziennie do Krakowa – litości!

     Po prawdzie jest tak, że część mieszkańców Woli a w szczególności Osiedla ma bliższe związki z Oświęcimiem, często pochodzi z tamtych rejonów. Ale większość gminy ma nikłe powiązania z tym miastem i trzeba to mieć na uwadze (dla mnie Oświęcim to miejsce, gdzie jadę raz, dwa razy w roku). Czy sprawdzał Pan, jakie jest zdanie mieszkańców sołectwa wieś albo Góry lub Miedźnej na pomysł wyłożenia minimum 1.6 mln na most do Oświęcimia? Może jednak warto pomysł z budową mostu potraktować jako “pomysł do konsultacji| a nie “oświeconą prawdę z niebios”, do której każdy musi się dostosować? Być może okaże się, że most można wyremontować za 1/4 kosztów budowy w sposób profesjonalny a zaoszczędzone pieniądze będzie można wydać na coś innego?

     Mamy budżet taki a nie inny. Jak damy 3-4 mln na super most do Oświęcimia, to zabraknie na coś innego. Moim zdaniem potrzebujemy kasę w pierwszej kolejności na:
     – wyposażenie straży
     – oświetlenie uliczne, żeby nie ginęły kolejne osoby
     – dofinansowanie melioracji wodnych, które w naszej gminie nie istnieją a w innych są wykonywane na ogromną skalę
     – wybudowanie normalnych placów zabaw dla maluchów
     – zorganizowanie większej ilości imprez i zajęć dla młodzieży itd, itd.

     Z jakiej pozycji budżetu proponuje Pan przesunąć środki na budowę mostu? Czy wymienione wyżej sprawy są mniej ważne? Dla mnie są ważniejsze. Szczerze mówiąc, są ważniejsze nawet niż budowa hali dla zapaśników, nie dlatego, że coś do nich mam ale dlatego, że stanowią promil społeczności a np. wóz strażacki (za halę można by zorganizować ze trzy wozy) służy całej gminie.

     I ostatnia sprawa – w Bojszowach też jest różnie, wystarczy porozmawiać z mieszkańcami. Główna droga w Bojszowach po budowie była już łatana nie wiadomo ile razy i wygląda kiepsko. Są ogromne problemy ze służbą zdrowia w gminie. Sporo różnego rodzaju małych bitew pomiędzy mieszkańcami i wójtem. Powódź w Bieruniu była dlatego, że źle zabezpieczono wały przy prowadzeniu ich renowacji. Starosta ma oficjalne zarzuty o przyjmowanie łapówek. Przy granicy z Bijasowicami wybudowano arboteum, z którego nikt nie korzysta. A to wszystko w gminie, która jest większa, ma Piasta, część Fiata oraz kilka dużych firm produkcyjnych i logistycznych z siedzibą w Bieruniu.

     Odnośnie mostu – to jest zdanie moje i paru innych osób, z którymi na ten temat rozmawiałem. Przyjmuję do wiadomości, że mogę być w mniejszości a większość mieszkańców gminy widzi to inaczej. Życzę Panu, żeby Pan również miał w tyle głowy taką ewentualność przy formułowaniu i przeprowadzaniu pomysłów.

     Pozdrawiam

     • A w całym swoim cud wywodzie dostrzegłeś, że mowa jest o koszcie dla 3 gmin? Nie bardzo widzę. A dotacje? Nie da się? Może tym się nie da a innym się będzie dało? Popieram, policzcie razem te samochody i rejestracje, bo Twoje “mieszkam blisko mostu” jest słabe. Ludzie pracują w wielu miejscach i zamykanie dobrego połączenia dużej miejscowości Wola z Oświęcimiem to grzech ciężki. Też tam jeżdżę kilka razy w roku, do Tychów też. To może i ta droga do zaślepienia powinna iść, bo ja tam nie jeżdżę? Co ty masz człowieku za argumenty? Zamknijmy może most w Górze to się raz dwa dowiesz czy ludzie z tej gminy aż tak rzadko wpadają do małopolski.

      • Niczego nie chcę zamykać. Chciałbym najpierw mieć wycenę porządnego remontu pod osobówki ponieważ widzę sprawy dużo pilniejsze z mojego punktu widzenia NA KTÓRE NIE MA KASY.

      • Co mają ciężarówki do mostu? I dlaczego każdy kto ma inne zdanie niż NE od razu mieszany jest z błotem? I dlaczego mi źle życzysz? Zrobiłem Tobie coś złego?

       • Nikt Cię nie miesza z błotem i nie mieszaj NE w swoje powieći typu ” bo mieszkam blisko i nie potrzebuje mostu “, bo sam sobie” zaszkodziłeś ” tym jednym nie fortunnym zdaniem.
        Mało tego prawie do matki poleciałeś z płaczem co napisał anonim a Ty pewny że ktoś z NE. W odróżnieniu od nas ze_wsi tylko kilka osob tu sie podpisuje, nie wiem czy to też zwolennicy NE ale krytykę trzeba przyjąć. Dostałeś za swoje i cicho siedź bo moim zdaniem most jest potrzebny i nie mam zamiaru czekać na S1 bo mogę tego nie doczekać a też do lekarza jeżdżę do Oświęcimia. Wójt i radni zawalili że nie pozyskali środków zewnątrz i też z unii. Mają tam eksperta młodego radnego ale chyba pojęcia nie ma bo 3 lata mijają i też najbliżej mieszka uszkodzonego mostu i tylko artykuł w gazecie. Wniosek taki dużo gada a mało robi.
        Acha kolego ze_wsi naucz się dobrze liczyć bo 90% to bzdura o KOS Dostałeś propozycję policzenia od p. Łukasza pomogłbys, efekty pracy dajecie wójtowi i kolejny argument mają wszyscy mieszkańcy za budowa lub dobrym remontem wspólnego mostu czy to zwolennicy NE czy przeciwnicy.

        • Mam prawo mieć swoje zdanie i publicznie je wypowiadać. Ani razu nie napisałem, że nie chcę mostu albo, że chcę zamykać most więc mi tego nie wpierajcie. Ja uważam, że najpierw trzeba wycenić porządny remont bo taki remont z pewnością da się dobrze wyremontować. I że nie warto wydawać więcej kasy na budowę nowego obiektu z powodów już wymienionych. Amen.

       • “w odwecie że mostu nie chcesz mam nadzieję, że ciężarówki rozjadą tobie dom”

        Nie, w ogóle nie jesteś przeciwko. Można powiedzieć, że to było pełne wsparcie 🙂

        BTW: z mojej strony zamykam temat, co miałem do powiedzenia to powiedziałem.

  • tam to jest inny swiat ,chodniki ze sciezkami dla rowerów ,Wojt Taranowski 15 lat za sterami gminy tylko za urlop zainkasować zdążył i fordzika zamortyzować dobrze ……..Mosz ty lustro wogole w domu patrzycie z żoną na te smutne twarze ……które mogą ale niemogą !!! Hańba dla Naszej gminy stracony czas ZPanem Taranowskim nawet tematu mostu przez tyle lat nieportafisz dograć do końca jak tego na OSwiecim a także drewniany łatany czym sie da …………….Niby błache sprawy ale zapomniane ,niedozalatwienia przez taki okres czasu ,czlowieku ……..wyciągnij ten paluszek z buzi .Obudz sie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.