Przycinka czy wycinka?

28

No prośbę naszego  czytelnika poruszamy temat bardzo mocnego przyciętych drzew na osiedlu Wola II. Prace te prowadzili pracownicy spółdzielni mieszkaniowej „Wola”, aktualnie nie mamy informacji  od zarządu kto podjął decyzje o tak mocnym przycięciu drzew oraz czy taka przycinka nie zostanie zakwalifikowana jako nielegalna wycinka. Publikujemy klika fotografii z osiedla, czekamy też na Państwa opinie czy to jest przycinka a może już nielegalne wycięcie.

Dendrolog Piotr Reda tłumaczy, że nie wolno usuwać więcej niż jednej trzeciej korony. A w przypadku niektórych drzew – na przykład kasztanowców lub dębów – konarów w ogóle nie skracamy, usuwamy tylko te martwe.
Zbyt mocne cięcia prowadzą do zamierania korzeni i takie drzewa bardziej narażone są na działanie wiatrów.

Nieumiejętne zabiegi pielęgnacyjne – tzw. ogławianie – są uszkodzeniami, za które wójt, burmistrz lub prezydent powinien wymierzyć karę pieniężną. Nawet, gdy zostaje ona odroczona na trzy lata, to jeżeli w tym czasie korona drzewa nie zostanie odtworzona – karę ściąga się w pełnej wysokości.
I tak na przykład: jeśli zniszczymy dąb o obwodzie 100 cm za każdy centymetr zapłacimy co najmniej 81,95 zł, co daje karę w wysokości 8.195 zł. Ale samorząd może wyliczyć nam znacznie większą karę i za 1 cm obwodu policzyć aż 732,78 zł!
Znacznie “tańsze” jest doprowadzenie do uschnięcia topoli – tutaj 1 cm obwodu będzie nas kosztował co najmniej 12,39 zł. Przy obwodzie 200 cm – w tym przypadku zapłacimy 2478 zł.
W myśl kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, jeśli wysokość wyrządzonej krzywdy przekracza 250 zł, czyn taki kwalifikuje się jako przestępstwo. Zaś artykuł 181 kodeksu karnego mówi, że kto powoduje zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

 

28 KOMENTARZE

 1. Na osiedlu Wola I drzewa “podcinane” a raczej niszczone są w ten sam sposób.
  Uważam, że jest to celowe działanie – dążenie do tego by drzewa w końcu uschły, a później można je już bez konsekwencji wyciąć.
  Uważam, że za takie niszczenie i oszpecanie drzew powinien ktoś odpowiedzieć.
  To, że w naszej miejscowości jest sporo zieleni nie oznacza, że można ją w dowolny sposób niszczyć.
  Dziękuję czytelnikowi, który wykazał się wrażliwością i podjął ten temat.

  • zapytam się Ciebie ile Ty posadziłeś drzew na swoim polu i czy ty byś chciał by ktoś siedział w Twojej kieszeni – bo mi się wydaje ze Ty zaglądasz do czyjejś .skoro są moje drzewa to czemu Ty decydujesz co ja mam z nimi zrobić .dojdzie jeszcze do tego przez takich mądrch ludzi ze nikt nie będzie sadził drzew w tym chorym kraju .

 2. a jak będzie kara za wycięcie tych drzew to kto zapłaci ?
  a może Prezes albo pan Kierownik ale z swojej kieszeni
  znając życie to znów my lokatorzy.

 3. Zieleni akurat w naszej miejscowości nie brakuje… Dookoła są lasy i chyba z tym nie ma problemu by udać się tam na spacer… Wiele drzew posadzonych jest na osiedlu zbyt blisko okien.. Zasłaniają cały widok i nie wpuszczają światła! Moim zdaniem przycinanie ich a nawet wycięcie jest jak najbardziej wskazane!

 4. Według mnie drzewa są dobrze obcięte nie zasłaniają widoku z okna, a na wiosnę zaczną puszczać młode pędy na boki a nie wyrosną na kolosy po 8-10m. Mniej sprzątania i problemów, mieszkańcy sami zadecydowali o przycięciu drzew a teraz sami na to marudzą śmiechu warte.

  • Po pierwsze mnie nikt nie pytał, a po drugie przyciąć a przyciąć to jest różnica-dam Ci 10 zł a dam Ci 100 zł-i co pytam nie ma różnicy?

  • Stary to ty chyba na cos upadłeś jak te drzewa sa prawidłowo przycięte przecież tam stercza same kikuty kawałek pnia, to raz, dwa nie ma szans na odratowanie niektórych drzew część się da jeszcze poratować. Trzy nikt mnie sie nie pytl to zarząd podjął taka decyzje i zarząd w 100% odpowiada za to i nie dołożę nawet 1 zl do tej dewastacji. Po czwarte w tej spółdzielni jest tak samowola i zarząd robi sobie co che byl okres jak odeszła w niesławie pani (przez małe P) dyrektor ale osoby na jej miejsce już zaczynając myśleć ze są u siebie na włościach.

 5. proszę sobie poczytać: “http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/17-mln-zl-kary-za-przyciecie-drzew-na-smierc-n55516.html”, ale znając życie to jak zawsze ponarzekacie, usiłujecie coś zrobić, a w sumie chcecie mieć święty spokój..

 6. wg mnie przycinka drzew jest jak najbardziej zasadna a wręcz konieczna. Nie mówie o tak drastycznej jak ta wyżej, ale należy dbać o to by drzewa na osiedlu były “karłowate”. Duże dzrewa zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców, oraz jak by nie patrzeć jesienią masa liści. Prosze spojrzeć co jest na ulicy lipowiej, drzewa po 2 stronie ulicy maja już po 6-8m. Ponaddo kto w ogóle wpadł na pomysł posadzenia na osiedlach modrzewi? Są już sporo za wysokie a igły które gubią na zime są dosłownie wszedzie.. Wystarczy troche wiatru i w igłach cała droga, chodnik, a także samochody.. Może zamiast domagać się kar, domagajmy sie zasadzenia w miejsce (co sie okaże po pownym czasie) martwych drzew? Niech od małych dbają o nie i nie dopuszczają by aż tak zarosło?

 7. czy wójt nałoży kare to nie powinno podlegać żadnej dyskusji, wiem ze jest uczulony na te sprawy bo kiedyś dzwoniłem i pytałem sie o usuniecie USCHLEGO drzewa przy drodze to kazał załatwiać zezwolenia. Poza tym prawo powinno być respektowane przez wszystkich a nie tylko wybiorczo traktowanych.
  Przykro mi bardzo bo pewnie jak tam się dziś specjalnie przejechałem to drzew tak zniszczonych jest sporo a sa tam drzewa nawet i chronione (tak mi sie wydaje) wiec kara będzie spora i spadnie ona na mieszkańców spółdzielni ale to ich wina poniekąd ze dopuścili do pracy takie osoby bo przecież to nie spółdzielnia jest właścicielem tylko oni a te osoby są pracownikami osób mieszkających na tym osiedlu (taka duża wspólnota mieszkaniowa). Możecie oddać rade nadzorcza do sadu i zadac pokrycia z ich własnej kieszeni bo za blednę decyzje odpowiadają oni całym majątkiem, wiec musza się tez liczyć ze nie tylko diety się bierze ale odpowiada się tez za złe decyzje.

  Będę obserwował bacznie te sytuacje

 8. Ktoś nieumiejętnie zacytował jakiś stary artykuł bo stawki za usunięcie drzew są wyższe, dodatkowo przemnaża się je przez współczynnik różnicujący w zależności od wielkości obwodu. A kary to trzykrotność wyliczonej opłaty za usunięcie.
  Tak więc usunięcie dębu o obwodzie 100cm po uzyskaniu zezwolenia: 100 x 87,04 x 2,37 = 20628,48 zł. Oczywiście stawka ta może zostać podwojona ze względu na teren zieleni (a do takiego zalicza się np teren pomiędzy blokami)
  Natomiast kara za usunięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia = 20628,48 x 3 = 61885,44 zł.

 9. Jakby tych złych informacji było mało to jeszcze ktoś zniszczył szybę na przystanku koło “Chatki”. Na dodatek po 5-tej chyba 4 razy wystrzeliły jakieś petardy. Szkoda słów jaki bandytyzm.

  • Dokładnie szyba rozbita. A przecież nowy przystanek był postawiony niedawno. Ciekawe jak długo “utrzyma się” nowy plac zabaw. Przydałoby się wyższe ogrodzenie na terenie przedszkola.

 10. Szykuje się nowy fundusz. Fundusz drzewny na spłacenie kary którą pewnie Spółdzielnia dostanie a którą MY będziemy musieli pokryć.

 11. WANDALIZM!!! Na naszym osiedlu jest dużo uśmierconych drzew, dzięki tej “PIELĘGNACJI”. Niejednokrotne zwracanie uwagi osobom dokonującym tych ZNISZCZEŃ puszczane były mimo uszu.

 12. No I teraz Wojt nalozy kare, bo jesli nie to organa kontrolne go pociagna do odpowiedzialnosci ze wiedzial a nie reagowal chyba ze uda glupiego I stwierzi ze nic nie wiedzial w razie kontroli ale nie ma w tym raczej zadnego interesu w wrecz przeciwnie I bylo by to dzialnie na niekorzysc gminy. Spoldzilelnia czyli wy mieszkancy osiedla dostanie kare I zrobia wam kolejny fundusz po 100 zl miesiecznie zeby splacic ,ale sie nie martwcie moze w zamian gmina zrobi wsm tam jakis chodnik

 13. Coś okropnego jaką się nadgorliwością niekompetentne osoby wykazały, a jak potrzeba stary modrzew usunąć bo uschnięty, zresztą przez takie działania , to jakoś do tej pory drzewo stoi i straszy. Właśnie po takich przycinkach są takie efekty. Winnych należy ukarać.Sami teraz powiedzcie co ta Spółdzielnia potrafi dobrego zrobić. Brzozowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.