Reaktywacja szlaku kolejowego Tychy-Oświęcim.

3

Śląskie samorządy wspólnie z Oświęcimiem podpisały w Bieruniu list intencyjny w sprawie szybkiej kolei regionalnej Tychy – Bieruń – Oświęcim.

List intencyjny w sprawie odbudowy i przywrócenia do życia linii kolejowych na trasie Orzesze Jaśkowice – Tychy – Baraniec – KWK Piast – Nowy Bieruń – Oświęcim. Deklaracja woli współpracy samorządów i PKP PLK S.A. pozwoli na spełnienie planów i oczekiwań poprzez aplikowanie o środki Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2014 – 2020.

W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Bierunia Bernard Pustelnik, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Sosnowcu Daniel Dygudaj, pełniący funkcję prezydenta miasta Oświęcim Janusz Chwierut, zastępca prezydenta miasta Tychy Mieczysław Podmokły, burmistrz Orzesza Andrzej Szafraniec, zastępca burmistrza miasta Łaziska Górne Jan Ratka, wójt gminy Wyry Barbara Prasoł oraz pełnomocnik ds. kolei przy Urzędzie Miejskim w Bieruniu Ewa Kaczmarzyk.

– Cieszę się niezmiernie, że aż tyle do tej pory udało się zrobić – mówi burmistrz Bierunia Bernard Pustelnik. – Zdaję sobie jednak sprawę jak bardzo zakorkowane są drogi w naszym regionie oraz jak wielu pracowników dojeżdża do pracy z Oświęcimia, Wyr czy Orzesza między innymi na Kopalnię Piast, tereny przemysłowe do Tychów czy do Danona, dlatego przyszedł czas na kolejne działania. Dzisiejsze spotkanie zbliża nas jeszcze bardziej do zrewitalizowania linii kolejowych na terenie Bierunia i okolic – dodaje.

Niestety zabrakło na tym spotkaniu włodarzy z gminy Miedźna, mimo iż szlak kolejowy nie dotyczy bezpośrednio naszej gminy może się przyczynić do usprawnienia komunikacji. Budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego i skomunikowanie go sprawną i często kursującą komunikacją autobusowa było by dobrym rozwiązaniem dla mieszkańców.
Mimo iż prawie wszyscy kandydaci na radnych oraz Wójta deklarowali w swych programach usprawnienie komunikacji w gminie Miedzna to do rozmów nie przystąpili.

600px-SKR_Silesia

3 KOMENTARZE

  1. Interesujace, temat powraca jak bumerang od chyba kilkunastu dobrych lat i zawsze na „gadaniu” sie konczy.
    Po 1989 roku z nowych linii kolejowych w Polsce to oddano jedynie jakies „ogryzki” po kilka kilometrow, typu dojazd na lotnisko Warszawa – Okęcie, Rzeszów czy Lublin. A tutaj trzeba by wybudować ze Ścierni w kierunku przystanku Bieruń Noy kilka kilometrow nowej, zeby ominac KWK Piast, bo trudno zeby pasazerskie jezdzily przez kopalniana bocznice.
    Sytuacja mniej wiecej wyglada tak: linia nr 179 (Tychy – Mysłowice Kosztowy) – w lutym 2001 roku zamknieto tam ruch pasazerski na odcinku Tychy – Lędziny. W latach 2006-2007 za Tychami Miasto do Lędzin usunieto trakcje elektryczna, pozostaly slupy. Ze Ścierni nie da sie obecnie jechac w strone KWK Piasta, gdyz w 2007 rozebrano łącznice Ściernie – KWK Piast. Dalej z KWK Ziemowit na KWK Piast idzie jednotorowa, niezelektryfikowana linia piaskowa M408 – czyli nie zarzadza tym PKP PLK. A 2,3 km odcinek linii nr 885: KWK Piast – Bieruń Nowy jak juz pisalem prowadzi przez kopalnie, jezdza tam towary z weglem i maksymalna predkosc 30 km/h.
    Pozyjemy, zobaczymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.