Rekordzista jechał 136 km/h przez Gilowice

4

Pędząc na „50- tce” o prawie 200 procent więcej, z pewnością nie podejrzewał, że jedzie za nim nieoznakowany radiowóz. W momencie, kiedy wideorejestrator pokazał 136 km/h, policjanci pokazali kierowcy mercedesa sygnał do zatrzymania samochodu. Teraz, 43- latek z Tarnowa będzie musiał pożegnać się ze swoim prawem jazdy na 3 miesiące.
Pomimo wielu ostrzeżeń policjantów w dalszym ciągu kierowcy zapominają o obowiązujących w terenie zabudowanym przepisach i związanych z tym konsekwencjach. Wczoraj, w ręce mundurowych wpadł kolejny amator szybkiej jazdy. Kierowca mercedesa jechał ul. Pszczyńską w Górze mając na liczniku 136 km/h. Pędził wzdłuż wiejskich zabudowań przekraczając prawie dwukrotnie obowiązująca tam „50-tkę” .

Droga wojewódzka 933 przecina tą miejscowość na dwie części. Na tym odcinku drogi kierowcy muszą zwolnić do 50 km/h. Spowodowane jest to m.in. ruchem pieszych, w szczególności dzieci idących do szkoły. Nie bez znaczenia pozostają także liczne w tym miejscu budynki mieszkalne. Wyjątkowo niebezpieczne było więc zachowanie na drodze przejeżdżającego tamtędy 43-letniego kierowcy mercedesa z Tarnowa. Policjanci zmierzyli prędkość z jaką się poruszał i okazało się, że jechał za szybko o 86 km/h. Mundurowi w pierwszej kolejności zatrzymali więc jego samochód, a następnie jego prawo jazdy. W najbliższym czasie wydana zostanie przez starostę decyzja, zgodnie z którą przyjdzie niesfornemu kierowcy rozstać się ze swoim prawem jazdy na 3 miesiące. Wykroczenie odnotowano wczoraj po południu, około 17.10. Jest to kolejne wykroczenie drogowe zarejestrowane przez patrol drogówki poruszający się po drogach powiatu w nieoznakowanym radiowozie z wideorejestratorem. Warto zaznaczyć, że w przeciągu 3 ostatnich miesięcy, wymienione urządzenie zarejestrowało aż przeszło 400 podobnych wykroczeń.

JESZCZE RAZ PRZYPOMINAMY…

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument. Za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane jest prawo jazdy, zaczyna biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania.

Info KPP Pszczyna

4 KOMENTARZE

  1. To co sie dzieje na Woli to prawie droga szybkiego ruchu albo obwodnica do Tychów
    Domagam sie zrobienia odcinkowego pomiaru od wjazdu na Wole i wyjazdu z Woli i uwierzcie mi, temat rajdów przez Wole zniknie

  2. To właśnie są pracownicy PGNiG pracujący na wiertni. Zapi… ta droga na złamanie karku, nie wspomne juz o wyjedzeniu z tej drogi płytowej tuz przed maską innymm. Czuja się tu jak królowie ale chcieliście odwiertów to macie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.