Ruszyły kontrole czym palimy w piecach

35

Od stycznia 2019 r. wykwalifikowani pracownicy Urzędu Gminy Miedźna  z upoważnieniami Wójta kontrolują paleniska.

Czterech pracowników Referatu Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej, Ochrony Środowiska, Geodezji i Mienia zostało przeszkolonych z zakresu pobierania i zabezpieczania próbek z palenisk.

W bieżącym roku zostało przeprowadzonych 36 kontroli na terenie całej gminy. Ww. kontrole prowadzone są również z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Urząd Marszałkowski w uchwale  ustalił obowiązek minimum 5 kontroli dziennie. Kontrole są prowadzone losowo oraz na wniosek mieszkańców.

Po przeprowadzonych czynnościach kontrolujący sporządza protokół, którego jeden egzemplarz otrzymuje osoba fizyczna, u której przeprowadzona jest kontrola.

 

35 KOMENTARZE

 1. 16.02.2019 godz 21:00 poziom pm1 -143 pm25- 247 pm10-288 stan powietrza tragiczny nie ma jak otworzyc okna. Zapewne jest winna kotłownia co daje ciepło na blokach. Do “zainteresowanego i górnika i innych z domków” zobacz czym palisz w swoim piecu. Pomijam wszystkich co ogrzewają gazem. Gdzie są te kontrole wlasnie o takich porach. Jeszcze raz powtarzam walić takie kary żeby były odczowalne.

 2. Ja też jestem za kontrolą ciepłowni i niema opcji żeby tam było ok jak zaczną remontować kotłownie to się ludzią na blokach oczy otworzą jak dostaną pierwszą fakture a nie siedzieć na trzecim piętrze i pisać o wsiach i szewcach którzy też procent winy ponoszą
  Pozdrawiam.Mario

 3. Kiedyś na Piaście panował alkoholizm i po wprowadzeniu kary 5 tyś. się skończyło pijaństwo.
  Wniosek nasuwa się zatem jeden – srogie kary, ale nie dla tych biednych ludzi lecz dla tych co nami rządzą nieudolnie.

 4. A ja tam lubię czasami buta wrzucić, przecież z kilku butów miesięcznie chyba nic się nie stanie. A i jak wymieniam olej w autach pod domem to co mam z nim zrobić. Po troszku podolewam do opału, zawsze to troche taniej.

 5. Dobrze że pracuję w Katowicach i przynajmniej pół dnia mogę pooddychać świeżym powietrzem. Stężenie PM 10 w Kato wynosi 120 a Wola ul. Cicha 500!!! Gorzej niż w Rybniku! I jak mamy być zdrowi?

 6. Jako mieszkaniec gminy Miedźna zaobserwowałem parę zjawisk:
  – trujący dym z komina należy zarówno do właścicieli tej zabójczej substancji b. biednych, biednych, średniozamożnych, jak i UWAGA bogatych
  – właściciele trujących wydzielin swojego komina uważają, że tak zawsze było, jest, tak będzie i tak powinno być
  – najmniej worków z odpadami bytowymi w dniu ich odbioru (worki żółte, niebieski, zielone) jest przy domostwach, które najbardziej trują (ciekawe co się dzieje z odpadami, które powinny trafić do zakładu segregacji – czyżby są spalane ???)
  – i najważniejsze: właściciele, zarządcy, władający tymi piecami nie zdają sobie sprawę, że są MORDERCAMI! Bo jak nazwać te osoby? Jak nazwać osobę, która wtłacza trucizną w otwarte okno pokoju, w którym śpi moje dziecko??? Jak??? MORDERCA !!!

 7. U mnie również kontrola była przeprowadzona,urzędnicy naprawdę kontrolują kotlownie,informują o sposobie spalania,dobrze ze jest taka akcja

 8. A ja będę wnioskować o przeprowadzenie przez odpowiednie jednostki kontroli ciepłowni która powinna być dawno zamknięta bo nie spełnia wymagań najlepiej jak będzie minus 20 stopni Celsjusza ps .jestem również za kontrolami ale myślę że przyczyną są stare kotły a nie opał

 9. A czy ktoś pyta ludzi na blokach czy mają czym zapłacić. Zużywsz dużo ciepła z kaloryfera to płacisz wiecej a instalacja i termomodernizacja też jest pokrywana ze środków mieszkańców bloku. Pozdrawiam.

 10. Niech gmina zajmie się dofinansowanie do wymiany pieca. Nie każdego stać na to żeby wymienić piec za 8000,00 zł. A to przecież nie jedyny koszt. Trzeba dom ocieplić, wymienić starą instalację itd. żeby spełniło to swój cel. A poza tym węgiel kosztuję prawie 800,00 zł za tonę. Kolejny powód dla którego ludzie palą byle czym. Nie jestem za truciem środowiska, ale trzeba zobaczyć też drugą stronę. Łatwo pisać ludziom mieszkającym na blokach wymienicie sobie piece.

  • Ale większość stać, tylko powodów więcej.. A bo trochę drzewa przy okazji spale, a to coś tam… Auta na placu dobre minimum dwa, a na piec żal wydać, w końcu stary dobry.. Tylko my i nasze dzieci mamy zdychać w tym syfie.. Koło mnie sami górnicy, emerytury spore, zabytków masa, koło pieca kręcić się lubią i tylko oddychać się nie da.. A spróbuj coś powiedzieć..

 11. Panie Wójcie, Panowie Radni, taka kontrola właściwie przeprowadzona z pobraniem 1 próbki do analizy z pieca to koszt ok 700 PLN (jak już tu ktoś wcześniej napisał). Ponadto dwóch pracowników gminy trzeba wysyłać na kontrolę, a myślę, że bardziej przydali by się tam gdzie są zatrudnieni. Rozwiązaniem jest kontrola domów poprzez DRONY (patrz artykuł na Plesie). Pszczyna płaci miesięcznie ok. 9 tyś. złotych a efekty są wymierne. Obecne kontrole nie przyniosą żadnych skutków, dlatego, że wchodzi kontrola do posesji a tu:
  – nikt nie otworzy drzwi a z komina czarny dym
  – otworzy drzwi ale stwierdzi, że nie ma właściciela w domu a kotłownie zamknął na klucz i wyjechał na Karaiby
  – drzwi i kotłownie otworzą ludzie którzy mają piece gazowe lub kotły piątej generacji w których nie da się palić śmieci
  – śmieci palą w godzinach nocnych, kiedy kontrole nie chodzą
  Przeprowadzenie 20 kontroli z pobraniem i badaniem popiołu to koszt 14 tyś. złotych, czyli koszty o wiele, wiele wyższe niż umowa 9 tyś. zł. na badanie dronem (i tu już żaden się nie zamknie w domu lub kotłowni).
  Bardzo proszę przemyśleć moją propozycję, bo oddycha się ciężko, zwłaszcza w nocy.

 12. Wola wieś domy piękne a z komina syf. Jeśli jest możliwość budowy pieknych domów to i liczymy się z zakupem pieca oraz paliwa. Wszystkim co palą czym popadnie – mandaty ale takie aby odczuli.

   • no tak bo szewc to przecież skup butów- co za pierdoły. NORMALNE JEST TO ŻE PALI SIĘ WĘGLEM I DRZEWEM- TO ŻE W BLOKACH MASZ CIEPŁO A NIE WIESZ CZYM PALĄ TO TWÓJ PROBLEM. KONTROLE JAK NAJBARDZIEJ JESTEM ZA- ZA PALENIE WĘGLEM I DRZEWEM MANDATU NIE DAJĄ- ŻE SZEWC BUTAMI TO JUŻ RACZEJ OSZCZERSTWA- ROZUMIEM ŻE SZEWC BUTAMI, TO FRYZJER WŁOSAMI, PANI Z MIĘSNEGO- MIĘSEM, KRAWIEC SZMATAMI…. MOŻNA WYMIENIAĆ. PROSZĘ NIE RZUCAĆ SŁÓW BEZPODSTAWNIE

 13. Spalanie śmieci to najmniejszy problem. 99% świństwa, które mamy w powietrzu na wsi pochodzi ze starych pieców opalanych węglem. W takich piecach rozpala się kilka razy dziennie i to prawie zawsze od dołu i przy każdym takim rozpalaniu w powietrze idzie chmura dziadostwa. Dotyczy to mniej więcej 1/10 domów i każdy z nas wie, o które domy w sąsiedztwie chodzi. Wystarczyłoby namówić ludzi do wymiany kotłów na takie ze stałym podajnikiem i mamy zapylenie zmniejszone o 2/3. Niestety, największą przeszkodą nie jest nawet kasa ale przekonanie palących, że w ogóle jest jakiś problem.

  BTW: Proszę administratora żeby w końcu przestał się zachowywać jak cenzura za komuny. Bo przepuszczasz maile obrażające innych ludzi ale wystarczy minimum krytyki w kierunku Twoim lub NE i od razu wpisy lądują w koszu. Wstyd!

 14. U mnie kontrola była przeprowadzona nie tak dawno. Popiołu do analizy nie wzięli bo powiedzieli, że jeżeli nie ma podstaw, że spala się odpadami albo mułem lub innym dziadostwem to szkoda wydawać publiczne pieniądze. Chyba słusznie?
  Nawiasem mówiąc zgrana para z tych kontrolerów, widać, że znają się na rzeczy – pogadaliśmy o finansowaniu wymiany pieców, o tym co można spalać a co nie i jakie są tego konsekwencje.

  • No właśnie, popiołu nie wzięli bo widzieli węgiel o odpowiedniej klasie, ale co z tego? Przecież do pieca można dorzucać plastik i opony i co tylko się da, pomimo tego, że mam fajny opał w kotłowni.

 15. Kontrolami problemu nie rozwiąźemy potrzebne są inne działania potrzebny jest
  Szerokie działanie gminy i przemyślany program rządowy.

  • Poszukaj i udowodnij, w którym miejscu portal albo wójt chociaż jeden raz nazwali tak urzędników. A jak nie znajdziesz to przeproś. O ile na to cię stać, siewco złego.

 16. Jestem ciekaw ile wynosi koszt takiej jednej analizy popiołu,odpowiadam około 700zł ,może ktoś by pomyślał i zamiast robić te szopki przeznaczyć te pieniądze na coś innego??????

  • Wiesz ile kosztuje leczenie raka płuc ? Astmy ? innej choroby dróg oddechowych lub chorób związany z wdychaniem syfu z powietrza ? Co to jest 700zł skoro może ukarzemy kilku ludzi za palenie śmieciami. Ludzi do palenia śmieci zmusza albo bieda albo typowe januszostwo “Halynka co bede segregował, dawaj to do pieca na rozpałke”. Trzeba to ukrócić, dla naszych dzieci i wnuków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.