ZUK ostrzega

14

W ostatnim czasie Zakład Usług Komunalnych z Oświęcimia, masowo rozsyła do mieszkańców gminy Miedźna pisma informujące o nieprawidłowym segregowaniu odpadów, zaznaczając przy tym iż dalsze nienależyte segregowanie doprowadzi do zmiany stawek i wywóz odpadów będzie liczony jak za niesegregowane(15 zł za osobę).

Informacje te do redakcji zgłosiło kilu zbulwersowanych mieszkańców, którzy  twierdzą iż segregują prawidłowo, ZUG natomiast wszystkie odpady i tak zabiera do jednej śmieciarki. Ponadto nikt nie sprawdza czy dana posesja czy altana ma prawidłowo segregowane śmieci, tylko taśmowo opróżnia  się wszystkie kosze wiec nie ma możliwości sprawdzenia z konkretnie której posesji bądź altany śmieci nie były segregowane prawidłowo.  Dosyć zastanawiającym jest iż ustawa śmieciowa obowiązuje już jakiś czas i większości mieszkańców weszło w nawyk segregowanie, zaopatrzyli się już dawno w odpowiednie pojemniki i przy zmianie operatora z przedsiębiorstwa ‘Sita” na „ZUG” nie zaprzestali swych nawyków, a co do jakości segregacji poprzedni operator nie miał żadnych zastrzeżeń.

Prawdopodobnie wydaje się wiec i firmie ZUG nie opłaca się wywozić odpadów w cenie za segregowane i próbuje się mieszkańcom zarzucić brak staranności w segregacji a w konsekwencji doprowadzić do odbioru odpadów jak za nie segregowane czyli 15 zł. osoba.

Pismo skierowane do mieszkańców SM “Wola”

ostrzezenie sm wola

O odbieraniu śmieci do jednego auta pisaliśmy już w styczniu.

05.01.2015—————————————————

Jak się okazuje firma która wygrała przetarg najniższą cena, zbiera śmieci segregowane do jednej śmieciarki.

Po co w takim razie segregować śmieci, jeżeli i tak wszystkie lądują w jednej śmieciarce? Skoro firma “ZUK” z Oświecimy i tak miesza te odpada to może warto ulżyć mieszkańcom i podczas przetargu który był ogłoszony zrobić podział na segregowane zdolne do recyklingu oraz organiczne. Takie rozwiązanie ulżyłoby zawłaszcza tym gospodarstwom domowym gdzie utrzymywanie czterech pojemników jest dosyć kłopotliwe, rozwiązałoby w pewnym sensie problem przeładowanych kubłów w altanach kiedy inne są prawie prawie puste. Często bywa  iż pojemniki na papier są zapchane po brzegi,natomiast  te na szkło są  zapełnione w kliku procentach, podobna sytuacja jest z plastikiem.

Inaczej sprawa wygląda jeśli UG Miedźna nie ma świadomości o takim procederze, jednak przypominamy iż zgodnie z przepisami ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to wójt, burmistrz, prezydent miasta sprawuje kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów ustawy, w tym także rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia  11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (Dz. U. poz. 122)

 

14 KOMENTARZE

 1. A ja się pytam co z tymi co klucze mają do altanek.Bezczelni ci co wieszają ostrzeżenia. Strona internetowa spółdzielni dalej nieczynna i to już miesiąc.Nic tylko straszyć i żądać-tak najprościej.

  • oczywiście, jeżeli dalej OSOBY POSTRONNE BĘDĄ MIAŁY KLUCZE DO ALTANEK, to nic z tego, że MIESZKAŃCY BĘDĄ SEGREGOWAĆ, SKORO PRZYCHODZI JEDEN Z DRUGIM I WRZUCAJĄ NAM ŚMIECI ZE ŚMIETNIKA, KTÓRY STOI PRZED ALTANKĄ Z NIESEGREGOWANYMI ŚMIECIAMI. ciekawe skąd Ci Panowie mają klucze do altanek, jeżeli na jedno mieszkanie był dawany tylko jeden klucz, to jakim cudem oni mają klucze?
   NIECH SPÓŁDZIELNIA ZAJMIE SIĘ TYM, A NIE STRASZY LUDZI, ŻE ZNOWU BĘDZIEMY ZA COŚ WIĘCEJ PŁACIĆ, BO JUŻ Z OŚCIENNYCH MIEJSCOWOŚCI SIĘ ŚMIEJĄ, ŻE MIESZKAMY NA WSI, A PŁACIMY CZYNSZE JAK W WIELKIEJ METROPOLII.

   • A moze ktos przyzna racje, ze ta ustawa to po prostu bubel, jest martwa?
    Ja np. nie sortuje – mam do tego prawo, nikt mnie nie zmusi do sortowania smieci, co najwyzej na zachete moze dac mi mniejsze stawki za ich wywoz, jesli je wczesniej posortuje.
    Tylko jak ma to wyegzekwowac, skoro mieszkam w bloku, a moje smieci nie sa w zaden sposob oznakowane, np. indywidualne worki z kodem kreskowym?
    Co innego w domach prywatnych.
    A nawet taki worek nie zalatwi sprawy, bo np. zlosliwy sasiad moze podejrzec kiedy wynosze, zauwazyc gdzie polozylem worek, pozniej ten worek zabrac i np. jesli zadeklarowalem sortowanie i smieci byly posortowane, to sprawic, ze juz posortowane nie beda, a odpowiedzialnosc spadnie na mnie, bo po kodzie kreskowym mozna zidentyfikowac gospodarstwo domowe.

    Bubel prawny i tyle, to sie sprawdza jak juz pisalem: na domach prywatnych.

 2. Niezły chwyt firmy, ale prawda jest taka że ustawa mówi wyraxnie że karanie za złe segregowanie ma tylko straz miejska lub WIOŚ, a firma może sobie tylko mówić, nie ma uregulowań prawnych które mówia co jak ktoś nie segreguje bo nie da sie tego nikomu udowonić, tak więc jakie kolwiek zmiany ze strony firmy sa nielegalne i nie zgodne z prawem. Polecam firmie i Spółdzielni który nie ma pojęcia o tym co rozwiesza aby się nalezycie zapoznały z ustawą!!!

 3. ot, garstka tych co segregują podnosi larum, a pozostali milczą, albo się śmieją, bo nie wiedzą co to segregacja.Prawdziwa SEGREGACJA jest na wsi Wola, a na blokach to fikcja, bo nikt ich nie sprawdzi.U nos każdy worek przed chałpom można łoboczyć i ZUK to chwoli.I dejta już spokój tymu wójtowi, co mo wszystko za wos zrobić.

 4. tak to się dzieje w kraju totalnego bezprawia.. szczerze mówiąc to prawo podobno jest, ale nikt oprócz organów ścigania go nie egzekwuje!! teraz macie przykład ze śmieciami, bo na śmieciach firmy dorabiają się fortuny, tylko jeżeli my z nimi współpracujemy segregując śmieci, to niech oni o tym pamiętają i niech o tym pamiętają władze gminy, bo mieszkańcy chcą coś zrobić, a urzędnicy wybierają jakąś chorą firmę do sprzątania bo taniej!! mamy wójta nie p. Taranowskiego, tylko TYRANA, który przy każdym problemie potrafi się tylko “oflagować” ustawami, punkcikami, dyrektywami itp. tzw. górniczy DUPOCHRON, byle tylko się od niego wszyscy odczepili.. dlaczego nikt z gminy do tej pory nie przyjrzał się tej sprawie śmieciowej, dlaczego nikt nie egzekwuje prawa w sprawie ustawowej odśnieżania chodników, dlaczego nikt nie egzekwuje zaleceń po przeglądach wałów przeciwpowodziowych, dlaczego i dlaczego, można by tak pisać przez parę dni te żale, ale widocznie jest to bez sensu, bo skoro wójt zarabia powiedzmy te marne 12 tysiaków miesięcznie, to jedynym jego zmartwieniem jest, żeby przy tym korytku jak najdłużej biesiadować i ma w… “serdecznej pamięci” nasze żale.. smutne, bo nie jedna rodzina musi za te pieniądze przeżyć cały rok i co najważniejsze ODPOWIEDZIALNIE dbać o swoją rodzinę, by przeżyć!! a TYRAN nie dba o mieszkańców, tylko pilnuje swojego tyłka, by go nie “zmoczyć” i dlatego wszystkiego się boi i na nic nie ma czasu 🙂

 5. Ratujesz środowisko?? Chyba żartujesz ,wrzucaj jak leci ,bo jak widzisz ,Panowie i firma ma twoje wysiłki głęboko w ……,liczy się stawka za osobę ,ogólnie segregacja w naszym kraju to fikcja ….

  Podobnie wygląda sytuacja z CO2 ,płacimy jak frajerzy,napędza to tylko koniunkturę …
  Europa eco ,ale azja i stany maja to gdzieś ,a jak popatrzycie na mapę to jestesmy tacy mali ,i niestety nie mamy z naszym eco żadnych szans …………………

 6. A ja od dawna mówię wszystkim i wszędzie, a przynajmniej próbuję uświadamiać, że ochrona środowiska to bujda na kółkach i segregowanie śmieci jest bez sensu, ponieważ wszystko i tak jest zmieszane. Nie ratujemy tą segregacją ani siebie, ani tym bardziej środowiska, tylko czyjeś portfele płacąc zawyżone stawki za wywóz śmieci. Ale cóż poradzić, ludzie godzą się na wszystko dla tzw. świętego spokoju.

 7. Ciekawe o jakiej segregacji mowimy jak na WOLI ludzie w ogole nie segreguja…powinnismy płacic jak za niesegregowane odpady…Fotograf powinien zrobic zdjecia pojemnikow odpadow i wszyscy zobaczyli by nasza segregacje..:)pozdrawiam

 8. Pytam gdzie odwieść zgromadzone po świętach odpady segregowane chyba do lasu bo według nowego planu to wezną je pod koniec miesiąca

 9. witam, dziś panowie z firmy zbierali śmieci, na własne oczy widziałam , jak wszystko wsypują do jednej śmieciarki a na moje pytanie , gdzie mam wyrzucic BIO, bo nie widzę takiego pojemnika, usłyszałam, że obojetnie do którego kontenera, SKANDAL!!!!!!! znów wracamy do ery dinozaurów!!!!!!!!!!!!!!!! pięć pojemników stoi mi w kuchni do segregacji miejsce zajmują a ja pytam PO CO??????????????? Panie Wójcie pobudka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!po nnajmniejszej linii oporu jedziecie?

 10. Dokładnie – trzy kosze pod zlewem, segregujesz, bo liczysz na to, że ratujesz środowisko a oni robią co chcą.

  Czekajmy tylko aż podniosą cenę, bo jak pytałam w gminie, to mi powiedziano, że na razie cena się nie zmieni, ale pracownicy w sumie jeszcze nic nie wiedzą.

 11. To są jakieś jaja, ja w domu 4 kosze oddzielam nakrętki od soków od kartonów,plastiki z tacek od folie do metali itd. 4 kosze pod zlewem miejsca nie ma niekiedy 2 razy ze śmieciami bo małe kosze ze względu na miejsc się szybko zapełniają, a oni bach do jednej śmieciary.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.