Śląska kuchnia to prawdziwe bogactwo

6

11 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli odbył się III Powiatowy Konkurs Kulinarny „Tradycje i kulinaria Ziemi Pszczyńskiej.

To już trzecia edycja konkursu kulinarnego, którego organizatorami są powiat pszczyński, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Pszczynie oraz gminy powiatu. Konkurs odbywa się co roku na terenie innej gminy. Dotychczas motywem przewodnim smakowitej rywalizacji były potrawy Wielkanoce (2016 r.) oraz gęś marcińska i wyskubek (2017 r.). W tym roku zajrzeliśmy do spiżarni śląskich gospodyń – uczestniczki musiały zaprezentować najlepsze przetwory oraz potrawy z kiszonej kapusty.

W konkursie wzięło udział siedem zespołów, które zgłaszały gminy: KGW Kobielice, KGW Jankowice, KGW Piasek, KGW Pniówek, KGW Kobiór, KGW Goczałkowice-Zdrój oraz KGW Miedźna. Gospodarzem wydarzenia była gmina Miedźna.

Gości przywitali wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak, wójt gminy Miedźna, Bogdan Taranowski oraz Anna Rogala-Romanek, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Pszczynie.

Potrawy oceniało specjalnie powołane na ten cel jury w składzie: Agnieszka Szymula, autorka wykładów i publikacji na temat śląskiej kultury, Zofia Szołdra, dyrektor goczałkowickiego GOK, Paweł Bigos, szef kuchni oraz Remigiusz Rączka. Komisja oceniała trzy potrawy – danie z wykorzystaniem kiszonej kapusty, marynaty oraz zaprawy warzywne i owocowe, a także przetwory mięsne. Jury przyznawało od 1 do 5 punktów za każde danie, biorąc pod uwagę smak, oryginalność, wykorzystanie produktu, sposób podania oraz związek potrawy z tradycją.

Rywalizacja była wyrównana, jednak ostatecznie serca jurorów podbiły potrawy przygotowane przez gospodynie z KGW Pniówek. Na drugim miejscu uplasowały się gospodynie z KGW Goczałkowice, a trzecim KGW Kobielice. Swoją nagrodę mogła również przyznać zebrana publiczność. Tutaj najwięcej głosów zdobyły potrawy przygotowane przez gospodynie z Miedźnej.

Ogromnie się cieszę, że mamy takie dania i możemy się tym chwalić. Kuchnia śląska jest prawdziwym bogactwem.Często słyszymy pochwały śląskiej kuchni i pracowitości Ślązaczek – podkreślał przewodniczący jury, Remigiusz Rączka.

III Powiatowy Konkurs Kulinarny uświetnił swym występem Zespół Wolanie. Wszystkie zespoły biorące udział w tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Kulinarnego otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 

źródło Powiat Pszczyna

6 KOMENTARZE

  1. Czas gorący, bo wyborczy. To prawda. Może rzeczywiście byłoby lepiej, aby takie wydarzenia nie były organizowane przynajmniej w szczycie kampanii? Warto o tym pomyśleć na przyszłość, głównie dla dobra tych, którzy robią coś z pasji lub zawodowo, a nie dla własnego zysku wyborczego. To może odbierać chęci i radość z zaangażowania tym, którzy się naprawdę napracowali i wystarali, a potem z racji niefortunnego terminu są widziani lub też i traktowani, jako tło dla osób z aspiracjami wyborczymi. Nie uważam się za przyjaciela wójta, ale zdarzyło mi się tam być. Z przykrością muszę się przyznać, że nie mogłem być obecny do końca trwania imprezy, więc być może coś mnie ominęło, ale tego nie wiem 😉 Nie mniej uważam, że w naszej gminie jest bardzo duży potencjał w mieszkańcach, co tylko wczorajszy dzień potwierdził 🙂

  2. Też byłam i widzialam.Nie należę do towarzystwa Pana Wójta jednak nie miałam problemu z otrzymaniem zaproszenia.Uważam,że pewne osoby krytykują wszystko co GOK organizuje.Impreza była super zorganizowana Paniom z GOK-u i KGW-u należą się słowa podziękowania a nie krytyki.

  3. Mogła to być ciekawa impreza, szkoda ze po raz kolejny została zamieniona w folwark wyborczy. Byłem zażenowany tymi uśmieszkami i przepychaniem się do fotek byle bliżej byle ładniej. Smuci mnie ze taka impreza była zorganizowana dla grupy przyjaciół i kolegów wójta, gdzie wszyscy sobie wzajemnie bili brawo. Panie z GOK znowu popisały się swoja nieudolnością w organizowaniu takich imprez zapominając o tym iż nie jest to prywatna instytucja rozrywkowa, a Ośrodek Kultury który powinien stać otworem dla WSZYSTKICH mieszkańców gminy a nie wybranej elity. Mym skromnym zdaniem konkurs powinien być zorganizowany na Sali w Gimnazjum nr2, jest tam widownia gdzie można usiąść i śledzić zmagania kulinarne, każdy gość może zejść przejść się koło stoisk pooglądać, powąchać skosztować. Pomysł na 10 wykonanie na 2.

    • nie byłem, nie widziałem i na w. pokazanych zdjęciach jakoś specjalnie folwarku wyborczego nie widać, a panie z GOKu w tym przypadku nie były organizatorkami tego konkursu tylko instytucje wymienione powyżej. Moim /nie “Mym”/ skromnym zdaniem GOK ” stanął otworem dla wszystkich mieszkańców” , a nie”wybranej elity”. Tak przynajmniej wyczytałem z afisza/m.in. “wstęp wolny”/.Jeżeli osoby pokazane na powyższych zdjęciach są “grupą kolegów i przyjaciół wójta”, to tylko pogratulować Wójtowi tak zacnej grupy.

      • Tutaj akurat faktycznie nie ma włodarzy na fotkach i bardzo dobrze bo nie taki był cel imprezy, natomiast w innych miejscach jest i samotny i w grupie i Pan Lubański i Starzec i Pani Waliczek etc. Co do otwartości dla wszystkich impreza była na zaproszenia i nie było ogólnodostępne. Na sali była starannie dobrana grupa osób. Organizator GOK więc kto zawalił sprawę ???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.