SM “Wola” wygrywa w sądzie z GZGK

25

Wyrokiem Sądu Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej, musi zwrócić SM ”Wola” ponad 47 tysięcy złoty. Na wokandę trafiły kolejne dwa pozwy na całkowitą kwotę ponad 175 tys. zł. Wszystko to przez złą jakość wody która nie spełniała wymagań fizykochemicznych.

Mieszkańcy gminy Miedźna zaopatrywani są w wodę pochodzącą z ujęcia powierzchniowego zlokalizowanego w Kobiernicach, z którego woda uzdatniana jest w Zakładzie Uzdatniania Wody w Czańcu należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach. Woda z „ZUW” w Czańcu, dostarczana jest ok. 1600 odbiorcom poprzez przez przepompownię wody w Tychach -Urbanowicach. Wyjątkiem Wola, która w większości zaopatrywana jest w wodę mieszaną (ok. 8500 mieszkańców), pochodzącą z „ZUW” w Czańcu oraz z ujęcia podziemnego –Stacji Uzdatniania Wody zlokalizowanej na terenie KWK „Piast Ruch II”. Natomiast sołectwa Gilowice, Frydek i część Miedźnej zaopatrywane są w wodę podziemną (ok. 5600 mieszkańców) pochodzącą z ujęcia podziemnego –Stacji Uzdatniania Wody w Gilowicach.
Oba ujęcia podziemne należą do Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Miedźnej –Górze

Próbki do badan pobiera się punktów stałych które są zlokalizowane:
Miedźna ul. Topolowa 12 – siedziba Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej,
Frydek ul. Miodowa 17 – budynek Szkoły Podstawowej,
Wola ul. Pszczyńska 9 – Kryta Pływalnia,
Wola ul. Kopalniana 10 – Stacja Uzdatniania Wody,
Gilowice ul. – Stacja Uzdatniania Wody

Punty te za zazwyczaj na początku sieci wodociągowej gdzie jakość wody jest jeszcze zadawalająca, mimo to na 41 pobranych próbek w okresie 2013- marzec 2014 zakwestionowanych zostało 17. Niesyty wraz z dystansem od miejsc ujęcia jakość wody ulega znacznemu pogorszeniu. Temu właśnie sprzeciwiła się SM ”Wola” i zażądała badania wody z zasobów przez nią administrowanych.
Wynik badania jest jednoznaczny, wykazał przekroczenie Żelaza oraz Manganu.
W opinii stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach możemy przeczytać;

Przeprowadzone analizy potwierdziły, że woda doprowadzana do budynków na osiedlu „Wola II” w Woli nie spełniała wymagań fizykochemicznych dla parametrów określonych w załączniku nr 3B (lp. 5, 6 i 15) do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w
sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. Nr 61, poz. 417 z późn. zm) Pomimo iż ujawnione przekroczenia nie zagrażają zdrowiu użytkowników wody, mogą utrudniać mieszkańcom prowadzenie gospodarstw domowych na zadowalającym poziomie. Gdyż konsumenci oceniają jakość wody głównie na podstawie jej cech organoleptycznych.
W stosunku do Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej wszczęto postępowanie administracyjne, w wyniku którego wydano decyzje do podjęcia pilnych i skutecznych działań zmierzających do zapewnienia właściwego składu fizykochemicznego wody podawanej do budynków mieszkalnych zlokalizowanych na terenie objętym administrowaniem przez SM Wola w Woli ul Lipowa 7 z terminem realizacji do 15.03.2014r.
Mimo iż wielokrotnie i od lat problem złej jakości wody jest monitowany i znany władzom gminy to jej jakość pozostawia nadal wiele do życzenia po co potwierdza wyrok sadu.

Prezes SM”WOLA” Tomasz Sęk- podczas walnego zebrania z mieszkańcami przedstawił informacje o możliwości rozwiązania umowy z GZGK i budowy nowej infrastruktury wodociągowej na terenie osiedla, która była by przyłączona bezpośrednio do sieci GPW w Katowicach.

badanie wody

 

 

Jakość wody na sesji w LUTYM 2013

25 KOMENTARZE

  • A ja słyszałem, że z dniem 1 czerwca 2015 roku będziecie mieć osobną taryfę na wodę podobno o jakieś 4 zł więcej na metrze sześciennym. Bo jak jest upust to znaczy że woda nie sprzedana i nie ma przychodu. to będzie się działo. Prezes już o tym wie i dalej walczy.

   • Może wtedy (:-)) GZGK trafi do księgi rekordów nareszcie będą na pierwszym miejscu tym razem w dziedzinie cena wody odwrotnie proporcjonalna do jej jakości. Mam nadzieję, że podwyżka cen nastąpi już 01.04.2015r.

     • Tak te 0,5 kg mózgu jest potrzebne aby wiedzieć ze za chwile przy spożyciu takiej jakości wody będziesz szukać nerek na rynku. Nerki są naturalnym filtrem organizmu i calu ten kamen żelazo i inny „syf” ląduje aby być wydalany razem z moczem pij te wodę dalej a wspomnisz te słowa.

      Woda jest jednym z najważniejszych składników środowiska,
      w którym żyjemy. Jest ona podobnie jak powietrze podstawowym składnikiem do życia
      Zawartość wody w organizmie ludzkim wynosi aż 70%. Jest niezbędna do wszystkich procesów życiowych. Bierze udział w transporcie tlenu z płuc i we wchłanianiu pożywienia przez komórki. Jest także nośnikiem i regulatorem ciepła w naszym organizmie.
      U dorosłego człowieka przez krwioobieg przepływa w ciągu doby aż 8 m3 wody
      ŻELAZO I MANGAN W WODZIE

      Żelazo i mangan odgrywa ważną rolę w metabolizmie człowieka. Jednak nadmiar nagromadzonego żelaza może być powodem stanów chorobowych. Organizm człowieka posiada ograniczoną zdolność do wydalania tego pierwiastka w wyniku przemiany materii.
      Zbyt duza zawartość żelaza w organizmie może prowadzić do choroby Kashin-Becka, która charakteryzuje się zmianami kostno-stawowymi i zaburzeniami wzrostu.

      Mangan jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej przemiany materii w organizmie człowieka. Nadmiar nagromadzonego manganu w organizmie powoduje zaburzenia w metaboliźmie innych pierwiastków, np.żelaza, powodując zahamowania powstawania hemoglobiny.Ponadto można znaleźć wzmianki o objawach neurotoksycznych i możliwym kancerogennym działaniu manganu.
      Mangan przeważnie gromadzi się w wątrobie,a wydalany jest przez przewód jelitowy.Mangan o niższym stopniu utlenienia ma właściwości toksyczne,szczególnie tlenki manganu dwuwartościowego.

      • Idź na najbliższą sesję Rady Gminy. KONIECZNIE. Zrób tam ten wykład. Może kogoś pobudzisz do działania? Może do myślenia?

    • A po co ci czarny rynek? Malo to bezdomnych, przykladowo z dworca w Katowicach.. znaczy dawniej, bo teraz dworzec po remoncie i sie przeniesli.

 1. Zła woda na Woli to temat dość długo ciągnięty i niestety nadal nie rozwiązany. Przy takim stanie wody jaki posiadamy od kilku lat sami się trujemy doprowadzając do złego stanu zdrowia. Można się śmiać z tego co napisałem, ale choroby zagrażające nawet życiu, które nie każdy przezwyciężył to także powód tego “dziadostwa”, które jesteśmy zmuszeni pić od dobrych x lat. Nikt się tym nie przejmuje dopóki nie zapozna się z tematem bliżej. Uważam, że zdrowie człowieka jest najważniejsze. Szkoda tylko, że w dzisiejszych czasach liczy się tylko władza, kasa i kasa. Nie kieruje tego do nikogo konkretnego, a piszę ogólnie. To, że z wodą jest coś nie tak czuć nie od dzisiaj. Nie chodzi tylko oto, że nie raz leci “złoty potok”, ale i sam smak (szczególnie ciepłej wody) daje do myślenia, że jakość wody nie jest najlepsza i kto wie co do tej wody nam jeszcze dodają i w jakich ilościach. Pamiętam, że kiedyś były wykonane badania wody i skierowano te osoby w konkretne miejsce (swoje) i wyniki były ok, a jak pobrano próbki i wysłano w całkiem inne miejsce to okazało się, że ta woda to jedno wielkie nieporozumienie, którego nie powinniśmy spożywać. Dziwie się tylko, że Ci co jak zwykle mają polepszać stan wody i ogólnego życia na Woli wolą tylko poklepywać się po plecach i pomijają zmiany na lepsze bo tutaj jesteśmy dogadani to po co zmieniać. Najlepiej by ludzie z bloków i nie tylko truli się…

 2. Niespełna miesiąc temu Wolanie wybierali władze. Tylko jeden komitet miał w swoim programie coś takiego jak: POPRAWA JAKOŚCI WODY. Ale większość postawiła znów na tych, którzy ten problem do tej pory uważali za niebyły, lub dostrzegali, ale nic nie wyegzekwowali.
  Ludzie, wybraliście “tęgie” głowy to nie macie teraz innego wyjścia jak szurać prosto do swoich faworytów. A nuż niezmienne władze zmienią zdanie i po parunastu latach tego kłopotu heroicznie się nim zajmą? A jak nie, to cóż, macie niepowtarzalną szansę… za 4 lata. Tylko zanim postawicie radośnie X wcześniej zróbcie łyk tej zimnej, smakowitej wody, pomyślcie i poczytajcie kogo popieracie.

  • mieszkańcy WI, błagam zróbmy coś z tą wodą, niech ktoś z ” tęgą” głową się wreszcie zajmie tym tematem, powinniśmy również pozwać GZGK do sądu, bo o ile w tygodniu jeszcze jako taka woda jest w miarę czysta, (nie mówię tu o jej składzie ), to regularnie co sobotę od godziny 18 do ok. 21 niestety nie da się nawet odkręcić kurka z wodą , bo leje się jedna tłusta brązowa ciecz zamiast wody, (zwłaszcza ciepła), ani się wykąpać, ani posprzątać a o praniu nawet nie wspomnę, i za co my płacimy tyle pieniędzy????? a jeszcze przeczytałam, że jakieś ulgi podatkowe ma GZGK, no ludzie za co te ulgi??????????????GZGK teraz powinien w ramach kary za niedotrzymanie umowy dostarczania wody pitnej zapłacić podwójny podatek, choć pewnie to nie byłby zbyt duży “kubeł zimnej” wody dla GZGK

   • Niech pani interweniuje w nse. Jak nie będą czyścić swoich sieci to dalej tak będzie. U nas w bloku zamontowali nowy wymiennik lokalny i problem się skończył. Skoro woda zimna jest czysta to wina leży w podgrzaniu wody. Cały problem jest w tym ze mamy centralnie podgrzewaną wodę. W budynkach jednorodzinnych nie ma tego problemu. Pozdrawiam

    • ja piszę , że zarówno zimna jest brudna jak i ciepła jednakowo, a może przybliżysz Gościu cóż to za wymiennik lokalny i gdzie go zamontowaliście???

    • Ludzie nie dajcie się wyrobić w te KLAMSWA GZGK i Gminy i przepychanki na NSE.
     1 po pierwsze woda ma mega przekroczone żelazo a ono się wytraca podczas podgrzewania i to nie ma znaczenia w czym, dlatego widać to szybciej na cieplej a nie zimnej wodzie.
     2 mimo to zakwestionowane próbki były pobierane na ZIMNEJ WODZIE !!! i zostały zakwestionowane
     3 Wodę kupujecie od GZGK a nie od NSE ten ją tylko podgrzewa i to jest sprawa tych firm aby sobie udowodnić kto jest winny i się rozliczać wy jako klient chcecie mieć towar bez wad od podmiotu któremu płacicie za ten czyli GZGK
     4 GZGK MUSI zwracać pieniądze za zniszczone pralki zmywarki armaturę oddawajcie sprawy do sadu to kosztuje parę groszy, GZGK przegrał precedensowa sprawy i za tym wyrokiem idą pozostałe (wygrane w kieszeni) UWAGA koniecznie trzeba mieć ekspertyzę ze AGD zniszczyła woda !!!!

 3. Panie Taranowski prosimy o sprostowanie na swoim gminnym portalu lub komunistycznych “gminnych sprawach”
  Co Pan znowu napiszesz, że wolanie kłamią jak kłamcą jest kto inny ????
  Masz pan złych rycerzy do walki

 4. Od kilku lat GZGK jest zwalniany z części podatku jaki ma zapłacić w gminie, jestem ciekawy czy w 2015 roku tez będzie zwolniony ( na 2014 rok była to kwota ok. 780.000 zł) – wnioski wyciągnijcie sami.

  • W podjętej przez poprzednią radę uchwale podatkowej na 2015 r jest też zwolnienie podatkowe GZGK proszę przeczytać na BIP Urzędu

 5. Na w 1 ten sam problem i nikt sie nie chce zająć twierdzą że woda agresywna żre nawet śruby w spłuczce ale po co pijmy to świnstwo

  • a wsi też taka sama woda, zeżarła mi sitko w kranie!!! fakt autentyczny! rozpadło się i tyle! bateria ma 2 lat, czy to normalne? a że woda śmierdzi to inna spawa.

 6. Zapraszam do lektury na http://www.miedzna24.pl gdzie Pan Libera delikatnie mówiąc w czterech literach ma dwa osiedla. cytuję “„Ja się tego uszczerbku nie boję. Osobiście gdybym był władny, to już dawno wypowiedziałbym tym odbiorcą umowy (osiedle Wola I i Wola II), tylko że tak nie wolno, bo obowiązkiem gminy jest dostarczenie wody mieszkańcom” – powiedział Członek Rady Nadzorczej GZGK, Paweł Libera obecny na spotkaniu z mieszkańcami 7 lisoprada br. w Górze.”
  Drodzy wyborcy dalej macie klapki na oczach ???

  Szkoda, że artykuły tak późno zostały opublikowane 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.