Spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa na rzecz Ziemi w Woli

9

Towarzystwo na rzecz Ziemi zachęcało mieszkańców Woli do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących budowy Elektrowni Czeczott, wielu z nich nie wiedziało nawet o planach budowy oraz potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia.

towarzystwonrzwola

Rozpoczęcie budowy elektrowni “Czeczott” w miejscu dawnej kopalni o tej samej nazwie planowane jest w 2015 roku, a prąd z bloku energetycznego o ogromnej mocy 1000 MW ma popłynąć cztery lata później. W gminie Miedźna trwają właśnie konsultacje społeczne dotyczące budowy elektrowni. Rozpoczęły się w grudniu i potrwają do 2 stycznia 2014. – Ciekawe, że akurat na poznanie opinii mieszkańców w tak ważnej sprawie wybrano okres przedświąteczny i między świętami – zastanawia się Robert Wawręty, wiceprezes Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Tak czy inaczej, Zieloni apelują, aby wyrazić swoje zastrzeżenia wobec takiej inwestycji. Jak podkreślają, głównym zagrożeniem dla mieszkańców obszarów sąsiadujących z terenem inwestycji będzie emisja zanieczyszczeń gazowo-pyłowych, głównie dwutlenku siarki, tlenków azotu, rtęci oraz pyłu zawieszonego. – Ten ostatni jest bardzo mały, ma 2,5 mikrona, a dla porównania ziarnko piasku ma 50 mikronów. Tak drobny pył bez problemów przenika nawet przez skórę do organizmu – alarmuje działacz TnZ.

Ekolodzy przekonują, że i tak zanieczyszczenie powietrza jest w regionie ogromne. – Nie potrafimy uporać się z istniejącym zanieczyszczeniem, a ma tu być zbudowany zakład, który je jeszcze powiększy – dodaje Wawręty. Według Zielonych, nawet najlepsze standardy i normy nie są w stanie zagwarantować, że środowisko na tym nie ucierpi.
Ludzie boją się smogu. – Jestem przeciw tej elektrowni. W pobliżu mamy już zakład produkcji asfaltu, u nas powstać ma także duży węzeł drogowy na trasie ekspresowej S1. Nie potrzeba żadnych urządzeń, żeby przekonać się o fatalnej jakości powietrza – mówi Jan Rychlewski, mieszkaniec gm. Miedźna.

Przytakuje mu oświęcimianin. – Pracowałem kiedyś w kopalni “Czeczott” aż do jej likwidacji. Z jednej strony z powstania elektrowni trzeba by się cieszyć, bo będzie praca. Ale są dni, szczególnie ostatnio, gdy powietrze u nas jest tak gęste, że ciężko się oddycha – mówi Wiesław Jarnot. Przyznaje, że o planie budowy elektrowni dotychczas nie słyszał.

Także mieszkańcy Małopolski zachodniej mogą przesyłać swoje uwagi odnośnie elektrowni do Urzędu Gminy w Miedźnej, na adres e-mailowy: os@miedzna.pl, pocztą tradycyjną lub bezpośrednio składać na dziennik podawczy (Urząd Gminy Miedźna, ul. Wiejska 131, 43-227 Miedźna). Trzeba się zmieścić w terminie do 2 stycznia.

– Niech usłyszą nasze głosy i wiedzą, że ludzie przyglądają się inwestycji. Może dzięki temu, jeśli elektrownia powstanie, to zostanie zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami – zachęca Robert Wawręty.

Wójt Miedźnej Bogdan Taranowski uważa, że budowa elektrowni to duża szansa dla jego gminy. – Około 300 osób znajdzie pracę w samym zakładzie, a 600 w jego otoczeniu – argumentuje wójt Miedźnej.

Do tego w okresie budowy będzie praca dla 2,5 tys. ludzi. Pewnie w części także dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Wójt liczy, że wpływy do budżetu z tak dużego zakładu pozwolą na rozwój gminy. Jego zdaniem, środowisko nie ucierpi, bo będzie to nowoczesna inwestycja, spełniająca rygorystyczne normy. – To wszystko bierze przecież pod uwagę Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – dodaje wójt Taranowski.

Elektrownia ma zużywać ok. 2,5-3,5 mln ton węgla rocznie, więc to też szansa na sprzedaż węgla dla kopalni. Inwestorem elektrowni jest Kompania Węglowa, która szuka partnerów. Oferty finansowania i budowy nadeszły z Chin, Japonii i Korei Południowej. Budowa ma kosztować 1,5 mld euro.

źródło gazetakrakowska

9 KOMENTARZE

 1. W jaki sposób gmina ustosunkowuje się do przesłanych uwag (w ramach konsultacji społecznych)? Czy odpisuje każdemu z osobna, czy w ogóle tego nie robi? A może publikuje odpowiedzi na stronie www?

  • Dobre pytanie ,posłałam maila w określonym terminie,choć myślę ,ze wszystko już przesądzone to wiedziałam ,ze muszę wyrazić swój protest.

 2. Z tymi “zielonymi” powinni tak zrobić jak w Rosji.Gdyby nnie Olimpiada, dostaliby po 10 lat kolonii karnej.Już się tam więcej nie pokażą.Najlepiej nic nie budować, a za murzynami będziemy jakieś 200 lat.A zieloni sadzić las, drzewka i zieleń na osiedlach (SPOŁECZNIE oczywiście)

  • Taki “igor” mądry jesteś-jasne my na Woli wszystko przyjmiemy co się dziwić skoro jak widać poziom inteligencji słaby,psioczysz na zieleń ,napisz uczciwie czemu ci tak zależy na tej elektrowni i gdzie mieszkasz,bo ja żadnego pożytku jakoś się dopatrzyć nie mogę.

 3. Witam, jestem przeciwna budowie elektrowni, lecz nie wiem co konkretnie należy napisać (do Urzędu Gminy w Miedźnej, na adres e-mailowy: os@miedzna.pl), proszę o podpowiedź. Oczywiste jest, że taka inwestycja nie będzie obojętna środowisku, w tym zdrowiu nas i naszych dzieci. Dziwi mnie fakt tak bliskiego usytuowania elektrowni względem siedlisk ludzkich. Nowe miejsca pracy są zapewne wielkim atutem tej inwestycji, ale z pracą bywa różnie (Czeczott budowany tyle lat nowoczesny obiekt został zamknięty ot tak) a zdrowie ma się jedno. Poza tym z jednej strony asfaltownia, z drugiej S1, na całości elektrownia jeszcze tylko brakuje aby wycinki pod drogę i elektrownię zaburzyły gospodarkę wodną i teren zalewowy gwarantowany – nieruchomości mieszkańców Woli stracą ogromnie na wartości, a nie wszyscye je “dostali”, wielu ciężko pracowało na swoje cztery kąty, albo wciąż spłacają za nie kredyty. Oczywiście Chińczykom, Japończykom, czy Koreańczykom zupełnie to nie przeszkadza, ale może ktomuś będzie.

  • ………………………….
   (imię i nazwisko)
   …………………………..
   (adres)

   Wójt Gminy Miedźna
   ul. Wiejska 131
   43-227 Miedźna

   Dotyczy: Budowa elektrowni Czeczott w Woli (blok energetyczny o mocy około 900-1000 MW)

   W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi wyrażam sprzeciw wobec budowy elektrowni Czeczott w Woli, wnoszę o odmowę określenia środowiskowych uwarunkowań dla inwestycji, oraz składam następujące uwagi do postępowania:
   1) Elektrownia obniży wartość nieruchomości: gruntów, domów i mieszkań w Gminie Miedźna, a w konsekwencji przyczyni się do zubożenia społeczeństwa Gminy.
   2) Elektrownia lokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie siedlisk ludzkich co przełoży się na pogorszenie jakości życia ludzi w otoczeniu dużego zakładu przemysłowego.
   3) Nawet przy założeniu przestrzegania norm środowiskowych elektrownia wciąż będzie największym emitentem rakotwórczych pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz toksycznych gazów (tlenków azotu i siarki) na terenie Gminy Miedźna. Jej uruchomienie przyczyni się do zwiększenia zachorowalności w Gminie Miedźna oraz w innych gminach w promieniu ponad 100 km od zakładu.
   4) Elektrownia będzie emitować zawarte w spalanym węglu metale ciężkie (rtęć, kadm, arsen, ołów, chrom itd.), rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), dioksyny, furany i izotopy pierwiastków radioaktywnych których emisja do atmosfery nie jest normowana pomimo, że są silnie toksyczne. Oddychanie skażonym powietrzem przyczyni się do zwiększenia zachorowalności mieszkańców w zasięgu oddziaływania inwestycji zaś ich opad spowoduje akumulację w glebie powodując skażenie terenów w Gminie Miedźna oraz okolicznych gminach.
   5) Począwszy do rejonu Woli jak i w zasięgu oddziaływania przedsięwzięcia już obecnie występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu. Uruchomienie dodatkowego źródła emisji zwiększy skalę przekroczeń norm.
   6) Elektrownia będzie emitentem dwutlenku węgla przyczyniając się do globalnych zmian klimatycznych.
   7) Elektrownia będzie źródłem emisji do wód Pszczynki dużej ilości ścieków, które pomimo zastosowania technologii oczyszczania spowodują pogorszenie jej jakości.
   8) Wójt powinien odmówić wydania decyzji pozytywnej dla inwestora, bowiem budowa elektrowni pogorszy warunki życia mieszkańców Gminy Miedźna oraz okolicznych gmin, obniży wartość nieruchomości w sąsiedztwie zakładu, oraz zwiększy skalę zachorowań mieszkańców zwłaszcza u dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży.

   • Warto też dodać do tego informację o tym, że w związku z budową dwie (jedyne główne) drogi w Woli – Pszczyńska i Międzyrzecka) będą użytkowane przez samochody ciężarowe – utrudni to komunikację i znacznie pogorszy stan tych dróg.

 4. A co to jest 300 miejsc pracy ? Zważywszy na to, że elektrownia będzie pracować na trzy zmiany to zatrudnienie na jednej zmianie wyniesie ok. 100 osób. Więc proszę , nie podniecajcie się tym tak. Większość z zatrudniony to będą specjaliści w tym kierunku, inżynierowie itp. Przecież to nie jest elektrownia na łopaty !!! Wiem, każdemu się marzy, żeby przynajmniej jedna osoba z rodziny znalazła tam pracę , nie wierzcie w to. Ci którzy będą tam pracować już dawno o tym wiedzą i większość z nich na pewno nie jest z terenu naszej gminy.
  Na pewno kilka osób załapie się w roli sprzątaczek i to będzie wszystko ale i te osoby nie będą z przypadku, zobaczycie. To dawno, wszystko jest już poukładane a te obietnice miejsc pracy niech schowają sobie między książki. Tak samo miało być z asfaltownią, miejsca pracy i cuda na patyku więc proszę mi powiedzieć ile osób z terenu Woli znalazło tam pracę a może inaczej ilu z terenu Gminy Miedźna ? Znajdzie się chociaż jedna osoba ? Pamiętajcie, elektrownia będzie miała swoje oddziaływanie nie tylko na Woli i my mieszkańcy gminy Miedźna poniesiemy jej największy ciężar a w zamian nie dostaniemy nic poza dawką trujących wyziewów ze spalonych 3 milionów to węgla rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.