Spotkanie z Remigiuszem Rączką

1

Jesienne spotkania z cyklu „Ciekawi ludzie…, ciekawe spotkania…” zainaugurował 24.10.2012r. Remigiusz Rączka, znany „niemałej” grupie miłośników gotowania, śląskiej kuchni oraz ciekawej „godki” z programu kulinarnego katowickiej telewizji pt.„Rączka gotuje”.

Pochodzący z Wodzisławia kucharz, swoją „przygodę z telewizją” zaczął 5 lat temu, za namową nieżyjącego już Józefa Poloka.

Jak wspominał nasz gość, od bajtla słuchał opowieści starki, potem występował w wielu konkursach gwarowych, stąd wielka łatwość i lekkość opowiadania gwarą. Co prawda nie kończył szkół gastronomicznych (a hotelarstwo), ale zawsze lubił gotować. Połączenie tych dwóch umiejętności zaowocowało wspomnianym już wcześniej telewizyjnym programem kulinarnym, a także radiowym pt.: „Rączka godo i gotuje”.

Trwające ponad 2 godziny spotkanie Remigiusz Rączka rozpoczął od poczęstunku wcześniej przygotowaną „zistą z marekwie” .

Podczas spotkania Remigiusz Rączka piyknie godoł i warził zupa z banie oraz smażył langosze.

To wyjątkowe połączenie gawędy z gotowaniem oraz – najważniejsze, a może najsmaczniejsze – degustowanie, urzekło stuosobową publiczność.

Zapachy, podobnie jak lekkie i humorystyczne opowiadanie, unosiły się po całej sali Domu Kultury wypełnionej nie tylko kobietami, ale i mężczyznami.

Każdy mógł usłyszeć, podejść i podpatrzeć, jak też ten Rączka to robi, że z „mało atrakcyjnego” warzywa jakim jest bania /dynia/ można przyrządzić pyszną zupę.

Gość, kulinarne opowieści okraszał anegdotkami, które wynikły z różnych sytuacji, np. w sklepie, gdy kupował nasiona: akurat trzymał „tytka z ziarnami ogórka”, gdy zaczepiła go pewna kobieta pytając :„ To jest pan?, – No jo; – A moga sie o coś zapytać? –No ja; -To bydziecie teraz coś z pestek warzyć?”.

Innym razem podczas programu nagrywanego w Sułkowicach , wcześniej przygotowana i schowana zista /babka/, niemal poszła na zmarnowanie „ bo już na nij kot siedzioł i prawie ćwiercina obgryz”.

Rączka gotował, godoł i dawał dobre rady jakie produkty wybierać : warzywa to tylko z własnej uprawy, a w każdym razie to co urosło nie dalej niż 100 km od miejsca zamieszkania, olej rzepakowy – to złoto Europy północnej; unikać jak ognia produktów, gdy na opakowaniu jest więcej niż 2 ”E…”; w surowej marekwie jest dużo witaminy A, a w lekko podsmażonej jeszcze więcej i lepiej ją organizm przyswaja, natomiast pestki dyni to cudowny, naturalny lek przeznaczony szczególnie dla mężczyzn. Słuchając gościa miało się wrażenie, że to porady lekarskie… zresztą kucharz sam, zażartował, że teraz to jest: „Doktor Rączka radzi”.

Uczestnicy spotkania z ciekawością słuchali gościa, coraz to wybuchając śmiechem. Była to strawa dla ducha, ale i ciało nie ucierpiało bo i „zista z marekwie” była, i pyszna zupa z „banie” i, nie śląskie co prawda, ale niemniej pyszne langosze . Ukontentowani potrawami i spotkaniem z przesympatycznym Remigiuszem Rączką dowiedzieliśmy się, że książki kucharskiej jeszcze nie ma, ale na pewno się pojawi. I nie będzie to zwykła książka z przepisami, ale… – gość jednak więcej nie chciał zdradzić.

Zainteresowanych swoimi przepisami zachęcał do przeglądania stron internetowych.

Spotkanie z Remigiuszem Rączką można śmiało nazwać i zaliczyć do kategorii „niezapomniane/niezwykłe” .

Ciekawi ludzie…, ciekawe spotkania…” to wspólne przedsięwzięcie Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z/s w Woli i Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej z/s w Grzawie. W ramach tego projektu organizowane są spotkania ze znanymi postaciami świata nauki, literatury, pasjonatami, ludźmi, którzy mogą podzielić się swoimi zainteresowaniami i przeżyciami.

źródło GBP Miedźna Foto Anna Nowak

1 KOMENTARZ

  1. Spotkanie z Remigiuszem Rączką można śmiało nazwać i zaliczyć do kategorii „niezapomniane/niezwykłe” .

    Ciekawi ludzie…, ciekawe spotkania…”
    Podczas spotkania Remigiusz Rączka piyknie godoł i warził zupa z banie oraz smażył langosze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.