Styczniowe Gminne Sprawy dostępne ON-Line

0

Styczniowy numer „Gminnych Spraw” jest już dostępny on-line, zapraszamy te osoby które nie miały możliwości się zapoznać do lektury.

źródło GOK Miedźna
Z uwagi na rozbieżność poglądów jaka wystąpiła miedzy portalem Wolanie.Info a Gminnym Ośrodkiem Kultury informujemy iż otrzymaliśmy wykładnię prawną dotyczącą dalszego rozpowszechniania gminnej gazety.
Z uwagi na to iż gazeta jest wydawana z publicznych pieniędzy wszystkich mieszkańców a w założeniach jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców gazeta może być opublikowana w wersji on-line. Zapis jaki został zamieszczony w stopce nie ma tutaj zastosowania i dotyczy on wydawnictw finansowanych ze środków własnych.
Publikowany numer jest numerem archiwalnych który został już upubliczniony na stronach gminnych, portal wolanie info reedukuje już udostępniony numer archiwalny  celem popularyzacji tytułu, dotarciem do jak największej liczby mieszkańców oraz maksymalnego wykorzystania publicznych  środków jakie zostały spożytkowane na przygotowanie Gazety Gminnej.
Publikujemy treść orzeczenia RIO ws. Gazet Gminnych

W tym miejscu należy wyjaśnić, że Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) to organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej i zamówień publicznych. Nieczęsto o tych Izbach słyszymy, ale podstawy ich działalności reguluje Konstytucja RP (konkretnie art. 171 Konstytucji).

Wrocławska RIO wydała swoje stanowisko w dwóch sprawach:

  1. w sprawie wydawania gazety gminnej i jej dopuszczalnej treści oraz
  2. w sprawie dopuszczalnego zamieszczania w gazecie gminnej reklam i ogłoszeń (płatnych i bezpłatnych).

Jeśli chodzi o wydawanie gazety gminnej, to RIO podkreśliła, że gmina dysponuje pieniędzmi wszystkich mieszkańców i nie może ich wydawać tak, jak jej samej się podoba. Gmina powinna realizować zadania ustawowe. Powinna realizować dobro ogółu. O dopuszczalności wydawania gazetki i o jej treści powinno decydować to, czy służy ona zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców.

RIO uznała, że należy tu zwrócić uwagę na kwestię wolności prasy. Granice tej wolności wyznacza prawo, a więc w przypadku gminy „wolność prasy” jest ograniczana zadaniami gminy w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkańców.

Co z tego wynika? Gmina może sobie wydawać gazetkę o lokalnych imprezach, uchwałach, akcjach itd. Nie powinna jednak wydawać gazetki politycznej, której celem jest promowanie kogokolwiek lub przedstawianie opozycji w złym świetle. Nie może być tak, że pieniądze wszystkich mieszkańców są wydawane na promocję wybranych osób i wybranych poglądów.

Zdaniem RIO powyższe argumenty mają znaczenie zarówno wtedy, gdy wydawcą gazetki jest gmina, jak i wówczas, gdy wydawcą jest gminna osoba prawna.

 


There is no ads to display, Please add some

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.