Pękające kantówki na moście “Bronisław”

34
dav

Już nie tylko śruby ale tez pękające kantówki, to nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu na moście “Bronisław”.

dav

Aktualizacja 2.06 tyt. Uwaga na wystające śruby na moście “Bronisław”

Na niedawno wyremontowanym moście “Bronisław” na kierujących czeka niemiła niespodzianka. Śruby kotwiące deski do mostu wystają ponad krawędź jezdni i w przypadku najechania na taki element z pewnością zakończy się to najlepszym wypadku wizyta u wulkanizatora.  

Za wydawnictwem Autoświat publikujemy procedure uzyskania odszkodowania, dodajmy iż most jest własnością gminy Miedźna i to on jako zarządca odpowiada za wszelkie uszkodzenia spowodowane przez nieprawidłową infrastrukturą.

Tak uzyskasz odszkodowanie

1. Wjechałeś w dziurę, aż zatrzęsło samochodem? Zatrzymaj się i sprawdź, czy nic się nie stało. Dotyczy to w szczególności właścicieli samochodów z drogimi alufelgami o dużej średnicy i niskoprofilowymi oponami, które są najbardziej narażone na uszkodzenia i jednocześnie najwięcej kosztują. Na wszelki wypadek zapamiętaj, gdzie to się wydarzyło i w którą dziurę wjechałeś, aby – jeśli powietrze zejdzie np. za godzinę – znać winnego.

2. Zabezpiecz dowody. Może to być: zdjęcie, notatka funkcjonariuszy policji, zeznanie świadka itp. Jeśli pora dnia i warunki na to pozwalają, zrób zdjęcie choćby telefonem komórkowym. Najlepiej, jeśli wezwiesz policję, która spisze notatkę. To niepodważalny dowód zaistnienia zdarzenia dla ubezpieczyciela sprawcy – zarządcy drogi. Jednak nawet bez notatki policyjnej, na podstawie innych dowodów, możesz domagać się odszkodowania.

3. Ustal zarządcę drogi. Jest on odpowiedzialny za jej utrzymanie i odpowiada finansowo za szkody spowodowane jej złym stanem. Mamy drogi: gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Gminnymi zarządza jednostka należąca do urzędu gminy lub np. w Warszawie urzędy dzielnic,powiatowymi – starostwa powiatowe, wojewódzkimi – wojewódzkie zarządy dróg, krajowymi – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

4 .Zgłoś się, zadzwoń lub napisz do zarządcy z pytaniem, czy jest ubezpieczony i czy preferuje jakiś sposób załatwiania szkody. Może się zdarzyć, że dostaniesz dane polisy OC, zgłosisz się do firmy ubezpieczeniowej i sprawa zostanie załatwiona tak, jak w przypadku kolizji. To optymalna dla poszkodowanego sytuacja. Jeśli tak nie jest, to zachowuj rachunki za wszystkie naprawy i napisz wniosek o odszkodowanie do urzędu.

5. Odbierz odszkodowanie w proponowanej wysokości. Jeśli uważasz, że jest za niskie, możesz się odwołać, a także złożyć sprawę do sądu. Zdecydowanie namawiamy, aby nie „odpuszczać” w takich sprawach.Pamiętaj, że jeśli powodem odmowy jest np. brak notatki policyjnej, a masz inne dowody (zdjęcia, świadków itp.), masz ogromne szanse wygrać taką sprawę. Zarządca drogi nie ma monopolu na stanowienie prawa!

Co robić przed wpadnięciem w dziurę,najeżdżając na wyrwę w jezdni i później?

Zarządca drogi odpowiada za wszystkie straty, jakie wiążą się z wjechaniem w dziurę. Możesz więc domagać się nie tylko pieniędzy za wymianę opony czy felgi, lecz także pokrycia rachunku za kontrolę geometrii czy ustawianie zawieszenia. Jeżeli z powodu złego stanu drogi doszło do wypadku, zarządca ponosi też odpowiedzialność za uszczerbek na zdrowiu wszystkich ofiar zdarzenia.

Gromadź rachunki za wszystkie usługi i części, które wiążą się z naprawą auta, jego parkowaniem czy holowaniem, które są niezbędne w związku z usterką. Najłatwiej uzyskać zapłatę za dobrze udokumentowane koszty.

Jeżeli zarządca drogi nie jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej i nie zgadza się wypłacić odszkodowania na podstawie rachunków czy opisu uszkodzeń i np. notatki policyjnej, trzeba zainwestować w opinię rzeczoznawcy, który opisze uszkodzenia oraz stan drogi w miejscu, gdzie doszło do nieszczęścia. Pieniądze trzeba zainwestować z własnej kieszeni, a na zwrot możemy liczyć dopiero wtedy, gdy zarządca sam zgodzi się zapłacić, albo dopiero po zakończonej pomyślnie sprawie sądowej. Zarządca drogi ma obowiązek utrzymać ją w odpowiednim stanie. Jeżeli droga nie nadaje się do użytku, zgodnie z prawem powinna zostać zamknięta.

Może się zdarzyć, że uszkodzimy samochód, wjeżdżając w niezabezpieczoną studzienkę kanalizacyjną lub rzecz ma miejsce np. na przejeździe kolejowym. W takiej sytuacji odpowiada właściciel wadliwej infrastruktury: np. miejski czy gminny zarząd wodociągów i kanalizacji lub właściciel torów.

Nie próbuj naprawiać opon przebitych lub rozdartych z boku, nie gódź się też na naprawianie uszkodzonych felg aluminiowych. Każdy rzeczoznawca przyzna właścicielowi rację, że naprawa takich rzeczy nie przywraca ich do stanu sprzed uszkodzenia i jest zwyczajnie niebezpieczna – nawet jeśli jakiś warsztat twierdzi, że ma opanowaną technologię prostowania aluminiowych obręczy.

34 KOMENTARZE

 1. Wczoraj czyli 23 czerwca naliczyłem na moście dwie wystające śruby. Do tej pory nikt tego nie naprawił czy tak systematycznie będą wyłazić wszystkie śruby które pod spodem nie mają nakrętek samohamownych. Te deski ciągle pracują pod wpływem przejeżdżających samochodów i nie wystarczy dać samej nakrętki, podkładka sprężysta przy drewnie też nie pomoże. Wie ktoś jaka to genialna firma remontowała ten most? Nie chciał bym się w przyszłości nadziać na takich fachowców. Kolejna taka moja luźna myśl to KTO DO CHOLERY ZAAKCEPTOWAŁ TAKI PROJEKT REMONTU MOSTU I KTO PÓŹNIEJ DOKONAŁ ODBIORU !?!?.

 2. Pani Barbaro Bandoła a kto tak naprawdękto jest winny za stan “techniczny” szpitala w Pszczynie ? Za jakich rządów został sprzedany i teraz kupiony ?
  Proszę sobie w lustro popatrzeć i nie przeszkadzać w wyborach samorządowych w Gminie Miedźna ciocia Nykiel załatwiła w Bielsku posadkę a to świadczy, że nie potrafi sobie sama dać Pani w życiu rady, bo jak trwoga to do cioci z PO. Wujek Taranowski nie POmoże On myśli jak jeszcze zarobić i zwiać na Mazury ale Wy polska inteligencja mu dalej wierzycie i z radnymi łykacie wszystko jak te pelikany.

 3. Jeszcze jaką gwarancję mam, że p. Bandoła chce dobrze dla naszej gminy ? Jak na razie przez tyle lat realizowała tok myślenia p. Taranowskiego. Nie zauważyłem żeby dawała coś od siebie. Choćby dla przykładu gdy pojawił się problem z transportem publicznym do Oświęcimia nie kiwnęła nawet palcem z pozycji radnej powiatowej a przecież kilka osób to wychowankowie Jej szkoły. Gdy dzielone były pieniądze z FUNDUSZU SOŁECKIEGO nie było poparcia inicjatyw dla dobra mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych ( zapaśnicy, orkiestra, plac zabaw, LKS Sokół ) tylko widać było tą złość, że taki Banaś pomieszał ich plany ( ludzie Taranowskiego) że nie nie będzie asfaltu pod ich oknami…
  Nawet gdy był remont ulicy Gorniczej nie zwróciła p. Bandoła uwagi wójtowi i radnym, że trzeba wymienić kanalizację deszczową ( ponad 35 lat bez remontu ) a przed remontem sygnalizował ten problem Janek Slonika z NOWEJ ENERGII
  Gdy budowana była nowa droga od Miedznej do Woli nie widać nawet metra ścieżki rowerowej a w dzisiejszych czasach aż się o to prosi …np.: bezpieczeństwo dzieci jeżdżących do szkół w Miedznej, Frydek, Gilowice czy Wola.
  Od ponad roku OSP WOLA ma problem z wozem strażackim i też nie było widać zaangażowania w pomoc naszej straży ale do zdjęć z Taranowskim to pierwsza…
  Więc pytam się i zastanawiam czy chciałbym taka panią na tym stanowisku ? Banaś mówi NIE !!! Bo w tej gminie trzeba młodego myślenia a nie betonu, który tylko bierze kasę i pije kawę za nasze pieniądze na sesjach.

  • Jak narazie najlepiej wychodzą Jej występy w antypolskich filmach kręconych przez niemiecką telewizję z udziałem europosłanki PO Róży Grafin Thun von coś tam, coś tam, która twierdzi, iż w Polsce jest dyktatura!

  • Racja zmiana musi nastąpić jak na razie większość to emeryci którzy są już zmęczeni życiem a tak to młoda krew coś jeszcze zrobi dobrego więc pani Barbaro daj sobie spokój bo wszyscy wiem że reprezentuje pani partie PO która oszukiwała nas wszystkich.

  • A co w koncu z firma mantrans tak radny Rozmus, Germanek pani Bandoła byli zaangazowani i cisza a dalej nam drogi rozjezdzaja nie tylko na Woli ale w calej gminie

 4. Bandolowa niech siedzi cicho, pokazala jak sie zna na polityce na ostatniej sejsji. Jaka ona nie wrazliwa na dzieci którym zmienianiaja wychowawcę. Niech sie zajmie powazmymi sprawami, chociażby bezpieczenistwem, do strazakow sie nawet nie odezwała..

 5. Anonim z Łukaszem dobrze napisali ” ja nie mogę bo to nie gminne ” tak wygląda nasza władza.
  Radni wiecie czym różnicie się np.: od Pana Słoninki czy Łukasza ? Wy radni jesteście bezradni a ci dwaj panowie działają na różnych płaszczyznach, taki Pan Słoninka poruszy każdy temat na sesji a Łukasz swoim działaniem dążył do uruchomienia autobusu na Oświęcim i chłopak odniósł sukces. Łukasz opisał jak to wójt nie potrafi przejmować gruntów od Kompanii Węglowej i nagle po artykule Łukasza wójt zaczyna działać i brać się do roboty po ponad 20 latach nic nie robienia.
  Także ja widzę gołym okiem kto chce pracować dla dobra tej gminy a od ostatnich wyborów bardzo aktywni są Panowie Słoninka i Banaś a radni to faktycznie pelikany łykajace wszystko.

 6. POkiwa głową ze zrozumieniem i POwie że droga nie jest POwiatowa. Takich mamy radnych jakich wybraliśmy, tak było i jest -wybraliśmy spPOśród tych co się zgłosili i chcieli kandydować. Taka miara społeczników, taki SAMOrząd jacy wyborcy. SAMorząd rządzi, a społeczeństwo co go wybiera (nieliczne) nieporadne i nie rozlicza, nie odwołuje tylko narzeka i utyskuje. W naszej gminie to samo co w POwiecie. To społeczeństwo ma być świadome swojej siły i możliwości, ale żadnej elicie na tym nie zależy i tak powstało współczesne dobrowolne niewolnictwo. Mieszkańcy sami oddali się w niewolę i dobrze się z tym co mają-tylko nieliczni narzekają. Ale też nic nie robią, nie ujawniają się bo musieliby coś robić-pomysły mają ale pracować nie chcą? Krytyki się boją, ale krytykują chętnie. Startujcie w wyborach-macie szansę sprawdzić się zastępując tych nieudolnych.

 7. A co na to wszystko Pani Radna Powiatowa Bandoła? Ciekawy jestem jej opinii, może powie jak to wszystko wygląda z punktu widzenia powiatu? Może poda trochę faktów z przejmowania mostu, jak podchodził do tego powiat? Bardzo interesuje mnie jej stanowisko w tej sprawie.

  • Mostek, co może Ci ta kobieta POwiedzieć ??? Jak partia PO karze tak kobieta wykonuje rozkazy złodziejskiej partii. Przecież my jesteśmy debilami, bo zarabiamy poniżej 6 tysięcy złotych to słowa koleżanki p. Bandoły – p.Bieńkowskiej.
   Nie wiem czy zauważyłeś ale od kąd pani powiatowa zaczęła pracować u nowego pracodawcy nagle ta pani znikła z lokalnej sceny POlitycznej. Kiedyś p. Bandoły szefem był nasz wójt i w każdej chwili sobie wyskakiwała z pracy tu i tam pod przykrywką radnej…A teraz trzeba pracować od dzwona do dzwona i biedna nawet na sesję naszej gminy się nie wyrabia, bo wójt ustalił godzinę 14.oo żeby nikt z mieszkańców nie miał czasu posłuchać na żywo wójta i jego pelikanów.
   …a nie wiem czy pamiętasz jak kiedyś opisałem przejęcie mostu i drogi od KOMPANII WĘGLOWEJ gdy droga nie była pod hipoteką (zadłużona to słowa wójta Taranowskiego)…wówczas nasza władza powiedziała NIE …a dlaczego ??? Może wójt się wypowie lub p. Bandoła
   …ja wiem dlaczego…i zostawię to na później hehe
   A wybory są na jesień i trzeba tą Bande przegonić z pięknej ziemii pszczyńskiej.

  • Nie wiem co na to Pani Bandoła, ale z pewnością możesz się dowiedzieć od jej przedstawicieli wyborczych którzy już agitują za Panią Radna kandydatka na stanowisko Wójta Gminy Miedźna. Ostatnio w Jemiołce była kampania.

 8. Uwaga Uwaga dziś godz 11.oo i dalej śróba w moście!!!!!! Taranowski na urlopie jesteś czy w pracy !!!!!!! Piĺke do metalu bierz i napraw to co zepsules

  • Chodził gostek łaził z młotkiem po moście w południe i kontrolował stan śrób. Żenada wojcie i Radni za tą prowizorka

 9. Doceniam tą pomoc,cały artykuł, gdzie się udać itd. ale ludzie tak być nie może. Pomóżcie błagam może telewizja, ponowny remont, no nie wiem -zawsze to kłopot to załatwianie w razie nieszczęścia.

 10. Gdzie radni Bigos Gruszka i Starzec na W1 ? Panowie kanalizacja zapchana jak wasze szare komórki od myślenia kiedy naprawicie te błędy ? Po następnych wyborach ?

 11. Taranowski pakuj rodzinę i na mazury inżynier od siedmiu boleści, nie zapomnij zabrać swoich radnych którzy Cię popierać tam będą, kierowników od premii z skarbnik i grupę remontową z GZGK plus firma remontowa w pakiecie z ukraincami

  • No w naszej gminie niezdrowych mieszkańców wśród wyborców było 4 lata temu 2944 bo tyle głosów na wójta oddano,na 5946 głosujących. Jednak prawie 6500 wyborców nie głosowała- dlaczego niech połowa nie mogła z różnych przyczyn, ale na pewno 3000 wyborców nie poszło bo nie chcieli, dlaczego? Nikt z nich nie wierzył w zmianę władzy? Lepiej taki jak jest bo nowy to będzie od nowa kradł zwalniał i straszył? Wybory są po to aby wyborcy zadecydowali kto ma rządzić gminą. Władza jest dla mieszkańców a nie odwrotnie, i to jest służba a nie panowanie cokolwiek złośliwego króla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.