Geofizyka Toruń zwozi sprzęt do Woli

20

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Geofizyka Toruń, na teranie naszej gminy oraz gmin ościennych będzie prowadzić prace wibrosejsmiczne o których pisaliśmy już wcześniej. Terenowy odział firmy ulokował się w Woli w budynku CPSA przy ul. Poprzecznej 1, natomiast baza sprzętowa powstała na terenie dawnego dworca autobusowego.

Aktualizacja 16.x.2017

7 marca br. po wcześniejszym przeprowadzeniu procedury przetargowej, Minister Środowiska udzielił PGNiG koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż metanu z pokładów węgla oraz wydobywanie metanu z pokładów węgla na obszarze „Międzyrzecze”. Na bazie tej koncesji PGNiG może prowadzić prace m.in. badania sejsmiczne.

Badania geofizyczne prowadzone będą w gminach Oświęcim, Brzeszcze, Wilamowice, Miedźna, Pszczyna i Bojszowy. Podstawę badań, prowadzonych dla PGNiG przez Geofizykę Toruń, stanowią pomiary sejsmiczne polegające na kontrolowanym wzbudzaniu fali sejsmicznej. Do wzbudzania fali sejsmicznej stosuje się specjalne pojazdy, tzw. wibrosejsy (zdjęcie w załączeniu, źródło: Geofizyka Toruń). Wytworzona fala przenika w głąb ziemi, odbija się od kolejnych warstw geologicznych i powraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana za pomocą specjalnych czujników zwanych geofonami, które połączone są z bardzo czułą aparatura telemetryczną. W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG. Wynik badania daje wiedzę o strukturze geologicznej badanego rejonu. Wiedza ta przede wszystkim pozwala na odkrywanie bogactw naturalnych, ale jest również niezbędna dla podejmowania decyzji inwestycyjnych związanych z ich lepszym rozpoznaniem oraz ewentualną eksploatacją. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych obrazuje się geologiczną budowę podłoża. Metoda sejsmiczna jest standardowo powszechnie używana na całym świecie w przemyśle naftowym, na lądzie jak i na morzu. Badania geofizyczne stosuje się w Polsce od kilkudziesięciu lat i są nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt oraz budynków. Prace badawcze nie będą wiązały się z żadnymi utrudnieniami dla mieszkańców. Przy wykonywaniu wzbudzania fal w obszarach, gdzie znajdują się budynki, oraz inna infrastruktura techniczna, przestrzegane są bezpieczne odległości, jak również ogranicza się poziom wzbudzanego sygnału sejsmicznego, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Wibratorowa metoda wzbudzania fal jest uznana za źródło o minimalnej inwazyjności jeśli chodzi o oddziaływanie na środowisko, w tym na wody podziemne i przypowierzchniowe.

Aktualizacja 16/10

Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1131 z późniejszymi zmianami) GEOFIZYKA Toruń S.A. jako wykonawca prac, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez PGNIG S.A. z siedzibą w Warszawie zawiadamia, że od 1 listopada 2017r. rozpocznie badania geofizyczne (prace sejsmiczne), które trwały będą do końca kwietnia 2018r. Celem planowanych prac jest poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Badania geologiczne polegać będą na rejestrowaniu mikro drgań sejsmicznych, które generowane są mechanicznie przez zestaw 4 pojazdów wibro sejsmicznych. Rejestrację wykonuje się przy użyciu specjalnej aparatury połączonej kablami z rozmieszczonymi na powierzchni ziemi grupami odbiorników zbierających falę sejsmiczną. Do celów pomiarowych będą wiercone płytkie otwory wiertnicze (ok. 60 m).

Stosowanie do postanowień ustawy Prawo geologiczne i górnicze z właścicielami lub posiadaczami nieruchomości, na których mają być prowadzone prace, będą zawierane w porozumienia, w związku z prowadzonymi pracami geologicznymi. Za ewentualne szkody wyrządzone w toku badań sejsmicznych przysługuje odszkodowanie.

Prace przygotowawcze już się rozpoczęły, wobec czego w terenie pojawili się przedstawiciele Geofizyki Toruń celem dokonania uzgodnień z właścicielami i posiadaczami gruntów.

W związku z tym, że konieczne jest dotarcie do wszystkich właścicieli możliwe jest, że pracownicy ww. firmy będą także pracować w terenie w soboty i niedziele.

W załączeniu znajduje się mapa z proponowanym rozłożeniem aparatury kablowej (linie niebieskie) oraz przejazdu pojazdów wibrosejsmicznych (linie czerwone).

Info UG Miedźna

wstrzasy

20 KOMENTARZE

 1. Obejrzałem przed chwilą reportaż sprzed kilku lat odnośnie geofizyki toruń. Chętnych zapraszam do obejrzenia:
  Link do reportażu : https://youtu.be/3DhUqCf3FYM
  Zastanówmy się czy Wasze studnie są bezpieczne? – Mieszkam na osiedlu więc sprawa mnie nie dotyczy – chyba??-.
  Jakieś konsekwencje tych badań są – chociaż piszecie że są nie inwazyjne.

 2. Nielubicie wójta… ok zagłosujcie na kogos innego, wasze prawo… chcecie obwieścic swiatu jakim to on jest zlym czlowiekiem… prosze bardzo. Tylko blagam… zrobcie to rzetelnie i dajcie jakis dowod na to… albo choc spróbujcie uzyc merytorynej formy przedstawienia sprawy.

  Tez zaglosuje na kogoś innego niz pan Taranowski, bo uwazam ze czas by na tym stanowisku zasiadła osoba mloda i charyzmatyczna. wiec nie piszcie ze go bronie… zwyczajnie uwazam ze bluzganie domysłami i teoriami wyssanymi z palca tylko powoduja odwrotny skutek. pozdrawiam.

  • Dobrze, że rozumiesz potrzebę zmiany. Źle, że nie czytasz że zrozumieniem. Dowodów na to jakim jest wójtem od kilku lat jest tyle, że jeśli ich nie widzisz to nie chcesz ich zobaczyć. Zaledwie na rozgrzewkę przeczytaj spis dowodów COGITO. Potem choćby posłuchaj co mówił ludziom na spotkaniu dot. Transportu do Oświęcimia a co na piśmie dostał Sloninka od niego. Kanalka na Górniczej wybija a remont zarządził on sam. Oczywiście mając w nosie stan kanalizacjina Osiedlu. Jbc miały być pracę bozdotykowe, taka magiczna metoda była opisywana na tym forum przez znawców inżynierii. Resztę doczytaj bo I tom powieści to mało a nikt Ci na tacy pod nos nie będzie nic podsuwał. Pozdro

 3. Będąc w netto jeden facet mówił, że budują tam hipermarket a tu jednak nie.Dobrze że jest ten portal.Przynajmniej można się dowiedzieć prawdziwych informacji.

 4. Dlaczego wójt z radnymi wcześniej nic nie mówili że będą prowadzone prace i po latach niewiadomo jaki wpływ na środowisko naturalne będą miały te wibracje.
  Ciekawe jaka wodę będę miała z 2 3 4 lata w studni

  • Ty się nie martw co będzie za 2 czy 3 lata bo już dziś jest problem ukrywany i przemilczany. Metoda pozyskania gazu to metoda szczelinowania jak w gazie łupkowym tyle ze nie w łupkach a węglu, tu zostały wtłoczone do ziemi w sposób niekontrolowany przez nikogo na terenach zamieszkałych dziesiątki jak nie setki ton środków chemicznych. Nikt nie zna składu ilości czy zgodności tego co się wtłacza z tym co się deklaruje. Nigdy takich operacji nie powinno się prowadzić na terenach zamieszkałych mało tego odległość od ujęcia wody gzgk to tylko 700 metrów. Teraz ten cały podziemnny syf sobie tam siedzi i powoli przenika w warstwy wodonośne a wy to pijecie, smacznego. Potem dziwota ze rak ze alergia ze coś wyskoczyło czy popatrz taki młody a już go nie ma.

   • Warstwy wodonosne sa duzo wyzej od pokladow wegla to po pierwsze, po drugie wszystko jest udokumedntowane przez firme prowadzaca ta dzialalnosc wiec porosze idz i wszystko ci powiedza.

 5. Będzie dobrze – poza ewentualnym czasowym uszkodzeniem terenu nie powinno dojść do niczego szczególnego acz czas pokaże: https://www.wprost.pl/249688/Geofizyka-odpiera-zarzuty-Zielonych

  W razie jakichkolwiek problemów z uzyskaniem odszkodowania zapraszam do mnie, własnie dzwonił jeden z mieszkańców naszej gminy z zapytaniem co i jak. W każdym razie – pewnie i tak mogą wjechać na teren i im nie zabronicie (jak będą musieli) natomiast jak się Wam treść zgody/ugody/umowy nie podoba to nikt Was nie zmusza by ją podpisywać. Powinniście dostać także jakiś druk zgłoszenia szkody, warto o niego poprosić jeśli nie wręczają lub sprawdzić czy nie dostał ich sołtys lub UG. Jeśli przewidujecie jakieś szkody to dobrze mieć materiał dowodowy – zdjęcia terenu “przed” i “po”. Długofalowe skutki owych badań są mi nieznane i trudno o tym w tej chwili mówić a jak znam życie to jeszcze trudniej będzie udowodnić “gdyby coś”.

 6. Czego by nie zrobili to jest źle. Jakim my jesteśmy społeczeństwem. A tytuł tego artykułu to jest tylko po to żeby wzbudzić sensacje bo niestety ten portal tak działa…..

  • Widzisz greg, widać należysz do tego grona którzy czerpali korzyści bycia w układzie. Tak pewnie milo by było jak gmina by wygląda wg. Gminnych Spraw a ciemny lud by potulnie siedział w dniu wyborów w domu, niestety to właśnie ten portal pokazał prawdziwe oblicze gminy – tej gminy. Ja osobiście więcej się dowiaduje jaka to jest sitwa właśnie tu z wolan a potwierdzając tylko nagrania sesji. Taka rada greg nikt nikogo nie zmusza aby tu wchodzić czytać i komentować, ja osobiście czytam tu i tam i jest to dla mnie obraz ja fakty TVN i wiadomości TVP czyli dwa światy, tu jest ten mój. A licznik na dole tylko to potwierdza iż nie jestem sam

  • wolanko To czym zajmuje się według Ciebie “wielebny”,to geotermia nie geofizyka. Nienawiść wypaliła Ci mózg,więc może warto pomodlić się o zdrowie chociaż dla reszty ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.