Wielka Brytania rezygnuje z kontrowersyjnej metody wydobycia gazu, stosowanej przez PGNiG _

2
Wielka Brytania wprowadzi natychmiastowe moratorium na szczelinowanie hydrauliczne (ang. fracking) – ogłosił brytyjski rząd. Wyjaśnił, że kontrowersyjna technika wydobywania gazu powoduje w wyniku wstrząsów sejsmicznych zbyt duże uciążliwości dla lokalnych społeczności. Ta metoda wydobycia gazu jest stosowana na terenie gminy Miedźna przez PGNiG, gdzie prowadzi prace wiertnicze wraz ze szczelinowaniem pokładów węgla zamiast łupków.
 

Przeciwko szczelinowaniu, polegającemu na wydobywaniu gazu ze skał poprzez rozbijanie ich wodą i chemikaliami pod wysokim ciśnieniem, zdecydowanie są ekolodzy, którzy twierdzą, że jest to sprzeczne ze zobowiązaniem Wielkiej Brytanii do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Minister ds. biznesu i przedsiębiorczości Andrea Leadsom powiedziała, że jeśli szczelinowanie byłoby kontynuowane, nie można wykluczyć, że wywierałoby w przyszłości nieakceptowalny wpływ na społeczności lokalne.

“Będziemy podążać za nauką i jest całkiem jasne, że nie możemy być pewni (czy szczelinowanie nie powoduje negatywnych skutków – przyp.red.). Nauka nie jest wystarczająco dokładna, aby móc ocenić możliwości błędu, badania geologiczne okazały się niedokładne. Tak więc o ile nie będziemy i dopóki nie będziemy absolutnie pewni, wprowadzamy moratorium” – przekazała stacji BBC.

To oznacza, że planowane prace w celu szczelinowania, które miały być prowadzone w kilku kluczowych dla wyników wyborów okręgach w północnej Anglii, zostaną teraz wstrzymane.

Szczelinowanie hydrauliczne zostało w Wielkiej Brytanii czasowo wstrzymanie pod koniec sierpnia, gdy Cuadrilla Resources, jedyna obecnie firma w Wielkiej Brytanii z licencją na takie wydobycie, wywołała w hrabstwie Lancashire w północno-zachodniej Anglii wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 2,9.

2 KOMENTARZE

  1. Tak precyzyjnie to brytyjski przedsiębiorca ogłosił budowę nowej kopalni, lokalne społeczności nie zgodziły się na to i oprotestowały budowę a brytyjski rząd nie złożył sprzeciwu co daje zielone światło do budowy. Nie wykluczone, że brak sprzeciwu wynikał z zamieszania związanego z Brexitem i tego, że rząd jest “na wylocie”. Tym ważniejsze jest żebyśmy nie dopuścili do uchwalenia ustawy pozwalającej kolesiom z W-wy decydować, czy u nas może powstać kopalnia a taki projekt był wniesiony tuż przed wyborami.

  2. Ta, i ogłaszają otwarcie nowej kopalni węgla kamiennego, przy oczywiście oburzeniu całej opini publicznej.
    Rezygnują z drogich metod pozyskiwania energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.