Woda za cenę złota

30

Szanowni Państwo,

tym razem Stowarzyszenie Nowa Energia zajęło się analizą bardzo ważnego zagadnienia, które dotyczy nas wszystkich, tj. ceny wody i ścieków w Gminie Miedźna. Na wstępie zaznaczam,że Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Gilowicach (GZGK) jest w 100% spółką gminną, a więc tylko i wyłącznie Gmina (chociażby przez wybieralność składu Rady Nadzorczej spółki) miała jedyny wpływ na kształtowanie polityki cenowej wody i ścieków. Z koli wątek współpracy z Radą Nadzorczą i możliwości jej ewentualnej wymiany był już przeze mnie jakiś czas temu szczegółowo opisywany.

Obowiązujące przepisy prawa (nie wchodząc w szczegóły treści ustaw) jednoznacznie określają zadania dla Wójta, w tym m.in. przygotowanie projektów uchwał dla Rady Gminy i ich przedłożenie Radzie. Z tego wynika wprost, że Wójt ma prawny obowiązek przygotowania projektów uchwał w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Zgodnie z zapisem Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków taryfy te podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały Rady Gminy, z wyjątkiem taryf zmiennych w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług. Po przedłożeniu takiego projektu Rada Gminy ma obowiązek podjęcia uchwały o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni
od dnia złożenia wniosku, albo o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie  z przepisami.

Analizując zagadnienie ustalono, że Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
w Gilowicach składał wnioski do Wójta Gminy Miedźna w powyższym zakresie na lata:  2013-2014; 2014-2015; 2016-2017 i 2017-2018. Pomimo złożenia wniosków Wójt Taranowski nie przedłożył projektów uchwał Radzie Gminy Miedźna.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że Wójt nie wywiązuje się z nałożonego prawnego obowiązku w tak istotnej dla nas mieszkańców (przepraszam … publiczności) sprawy. Ale powstaje też pytanie…, gdzie są radni? Przecież od wielu lat na zebraniach sołeckich (w których uczestniczę w każdym sołectwie) poruszany jest bulwersujący problem wysokości cen wody i ścieków. Dodatkowo nagminnie poruszany jest problem jakości wody.

  Cena wody
za metr 3
Cena ścieków
za metr 3
Opłata abonamentowa
2007 rok 4,43 zł

 

4,64 zł 6,72 zł
2018 rok 7,55 zł

 

8,37 11,12

 

Zajmując się trudnym tematem wody w ramach swojej działalności społecznej spowodowałem, że w wyniku mojej determinacji  ujawniono (acz bardzo niechętnie) koszt pozyskania metra 3 wody wraz z jej uzdatnieniem. Zupełnie niedawno oscylował on około 1,80 zł.

Przypomnieć w tym miejscu bezwzględnie należy, że spółka dostarczająca wodę zwalniana była regularnie z przedmiotu opodatkowania. Wg naszych ustaleń spółka GZGK swój bilans zamyka z minimalnym zyskiem. Nasuwa się więc pytanie o relację apanaży Prezesa spółki, wice Prezesa i Rady Nadzorczej względem wyników i cen dla odbiorców usług? Jak wynika z dostępnej i posiadanej przez nas dokumentacji w 2017 r., Prezes spółki zarobił 136 852,48 zł, a wice Prezes 108 906,24 zł. Z kolei w 2014 roku prezes spółki otrzymał premię w kwocie 8 456,40 zł, a wice prezes 7 700,40 zł (kwoty brutto). Natomiast członkowie Rady Nadzorczej np. w 2017 r. otrzymywali wynagrodzenie w kwocie 17 330,57 zł (brutto), zaś Przewodniczący Rady Nadzorczej 20 063,62 (brutto).

Z całą pewnością każdy z czytających będzie miał swój stosunek do podanych kwot, do cen wody i odprowadzania ścieków oraz do jakości dostarczanej wody.

Dla zainteresowanych poniżej przedstawiam link obrazujący ceny wody i ścieków w Polsce https://zaradnyfinansowo.pl/ceny-wody/

                                                                                                                                             Jan Słoninka Nowa Energia

Źródła: BIP UG Miedźna, BIP GZGK w Gilowicach, odpowiedzi na zapytania o informację publiczną z UG Miedźna

30 KOMENTARZE

  • Jest gotowy by odejść, nie musi już nic i kolejne pokolenia z tego stadła też, na wszystko im starczy, nie jest zachłanny, krowa wydojona i jeszcze daje mleko.

  • Widzisz, ja jestem natomiast zdania iż nie można nikogo przymuszać do czegoś. Ale jeśli nie idziesz to proszę nie mów potem przez kolejne 5 lat:
   – że drogi i chodniki dziurawe
   – że woda droga jak nigdzie i do tego fatalnej jakości
   – że GOK nic nie robi
   – że premie sobie wypłacają po 20 tysięcy
   – że Gzik robi problemy z przyłączem
   – że śmierdzi asfaltownia
   – że budują zakłady przemysłowe pod oknami
   – że nie istnieje komunikacja publiczna
   – że dzieci do przeszkoli trzeba dowozić
   – że komary cie zagryzają
   – że wszędzie nepotyzm i układy
   – że te pieniądze im się po prostu należały
   – i tych że jeszcze można by pisać i pisać, ale dla mnie wystarczy aby wracając z kościoła poświecić 10 minut na krzyżyk w stosownym miejscu

 1. Rajd rowerowy 2018 to ostatnia impreza gdzie spotkacie wójta Taranowskiego , po przegranych wyborach samorządowych z podkulonym ogonem ucieknie na Mazury.

 2. Drodzy mieszkańcy to kolejny news na tym portalu gdzie idą nasze pieniądze typu premie nagrody prywatne “fuszery ” w GZGK
  Tych informacji nie usłyszymy w gminnych sprawach

 3. To że oni są prywatnym folwarkiem to wiedzą wszyscy i od dawna! Niech ktoś chce się przyłączyć do wody czy kanalizacji to w tym momencie graniczy z cudem! Dla firmy są równi i równiejsi! A teksty pseudo inżyniera (kto miał z nimi do czynienie to wie o kim mowa }, że “nie da się” czy ” nie ma mozliwości” to woła o pomstę do nieba! Zwykły przeciętny obywatel pokazuje inż. jak można sprawę przyłącza zrobić w mig. Dla mnie firma nie powinna już dawno działać w takim stanie, kolesiostwo i znajomi znajomków się liczą a nie zwykli ludzie. Tempo prac dla kolesiów 2 tygodnie, dla “obcych” 2 lata!

 4. Każdy ma sesja działkę w działaniu tak zwanej “fuchy ” czyż nie tak Panowie Granatyr i Stefański ? Zamiast kasa wpadać do kasy GZGK to wpada do kieszeni prywatnej.

  • Fuchy Stefańskiego nie znają granic lecz ten sam gość służbowym autem i służbową przyczepką jeździ robić tynki prywatnym inwestorom…

 5. Tam jest samowola. Pracownicy stoją pod sklepem, przewożą sobie jakieś tam rzeczy (deski, materiały budowlane) oczywiście w czasie prac! po pracy też służbowymi samochodami!

 6. Smutne i STRASZNE w tym wszystkim jest to, że na wybory tradycyjnie pójdzie kilkanaście procent społeczności gminnej – zainteresowanej finansowo wyborami, i oni ponownie wybiorą, tej leniwej części społeczeństwa – gospodarza – TYRANA, który łupi nas przy każdej okazji!
  Ludzie obudźcie się, i zacznijcie decydować o własnej przyszłości, a nie tylko piwsko i telewizor!

 7. Wydaje mi się, że sami sobie jesteśmy winni takiego stanu rzeczy. Skoro nie potrafimy się zmobilizować raz na 4 lata , pójść na wybory i zagłosować na kogoś kto będzie nas rzeczywiście reprezentował, to mówiąc kolokwialnie mamy za swoje. Ciekawe czy dobijemy 50 % frekwencji na jesień…

 8. Panie Janie ,kolejnym bardzo ważnym aspektem funkcjonowania GZGKU jest rozbudowa istniejącej już sięci wodnej na terenie gminy . Każdy nowobudowany budynek mieszkalny potrzebuje dostępu do sieci wodociągowej i na etapie projektowania dostanie odmowę przyłącza wody od naszego szanownego “GZGKU” I na tym etapie zaczynają sie KWIATKI . Normalnie to sie nie da ale jak zasponsorujesz sobie przyłącze to sie da … i po całej operacji GZGK wciela w swoje struktury “nasze własne przyłacze” I tak oto sprytnym sposobem GZGK bez wydaniia ani jednej złotówki powieksza rok do roku swoją infrastrukturę . Wydaje mi się ze w statusie takiego GZGK powinna być rozbudowa istniejącej infrastruktury (przecież czym więcej odbiorców tym więcej zysku) to chyba proste prawa rynku . GZGK ma pracowników i sprzęt który jest zakupiony i utrzymywany z “naszych” wiec robocizna powinna być darmowa dla mieszkańca który chce sie podłączyć do istniejącej sieci , a nagminne jest robienie tzw “Fuch” na boku przez pracowników GZGK na dodatek sprzetem z GZGK ! Oprócz tego że kłania sie inspecka pracy to jeszcze wchodzi z gre RODO gdzie gzgk udostępnia swojemu pracownikowi (do wykonania Fuchy) moje prywatne dane z Nr telefonu itd . Nagminne jest ze po wizycie w GZGK obywatel dostaje ofertę przyłącza na podstawie wczesniej opisanej “Fuchy … W dwóch słowach to co sie dzieje w GZGK woła o pomste do nieba i mam nadzieje ze po zmianach we władzach gminy ktoś sie za ten folwark prywaty weżmie na poważnie bo dla mnie tu sie kłania prokurator !!!

  • Dokładnie, mieliśmy identyczna sytuacje. Przyjechał do nas pracownik GZGK Pan.G. i prosto w oczy że mamy kupić materiał bo z GZGK to się nie doczekamy i on to w tydzień załatwi za 100 zł od metra, a że było ponad 100m to podziękowaliśmy. Zamówiliśmy studniarza wywiercił nam studnie za 3 tyś. teraz mam swoja wodę do wszystkiego a gzik ma Guzik z pętelką, polecam wszystkim co maja problem z nimi. Głęboko wierze ze ten cały GZGK będzie głęboko zrestrukturyzowany po zamianie władzy i dlatego będziemy głosować za zmianami, jesli od 20 lat nic się nie zmieniło to nie wierzcie ze w ciągu następnych 5 coś się zmieni

    • sie póżniej wychwalają chlopaki jak to wychodza na fuchach po 8 tys na miesiąc gzikowe samochody , przyczepki ,betoniarki , wiertarki, młoty do kucia ,można wszystko ale tylko wybranym , a reszta chce miec spokój to milczy z piwkiem miedzy nogami …….. najlepszy gminny wal z tymi gwiazdami toczyl sie na boisku Sokoła Wola , doszło do tego ze przepadlo przez palce boisko ze sztuczną murawwą na które byly pieniądze , i pokazali co umieli włanie Gra…… Ste…… I Ro.. gdzie odpowiedzialność resztki sumienia ,normalność Was juz to nie dotyczy chłopaki ….. karma do Was wróci Wszyscy mają taką nadzieje ! piłkarze przede wszystkim

   • Drogi Bobie. Wraca PRL. W Alternatywach 4 kto podpłacił u tego ściany prostowali a kto nie ten miał odgórnie krzywe. Za niedługo gmina bedzie może wode zakręcać bo rury nie będą natężenia tego syfu wytrzymywać.i bedą ustalać z szefostwem od której strony zaczynają zakręcanie. No poziom PRLu…

   • A wiesz chociaż co pijesz z tej “swojej studni”?? Jak nie chcesz mieć problemów ze zdrowiem lepiej zbadaj sobie tą “wodę za darmo”

  • Jak pozwolisz sobie zrobić przyłącze firmą z poza gminy ( czyli nie pracownikami GZGK (Fucha) ) to się zaczynają schody, przyłącze trwa nawet ponad miesiąc. Pracownik GZGK przyjeżdża i się śmieje prosto w oczy, że jak nie robimy my tego to sobie poczekasz. Jak się pytasz w GZGK jaki dokładnie mam być materiał to odpowiedź jest NIE WIEM ale ja też tym handluje to dam odpowiedni jak ja to będę robił. Następny temat już poruszony to przekazanie numeru telefonu do firm zewnętrznych, tu muszę poczytać jak ich za to upierd….

 9. Szacunek dla NE za zajecie sie cenami wody na Woli to jest masakra jak drogo i jaka zła jakosc wody moze to nie jest z tym zwiazane ale napisze ze podgrzanie wody w bloku wynosi 33 zł to jest dopiero super cena moze wkoncu NE zrobi z tym porzadek powodzenia

  • Dokładnie z tym ogrzaniem wody to też ciekawa sprawa, 2 bloki obok siebie a różnica potrafi wynosić nawet 10zl za kubik. Prądem taniej wychodzi tylko instalacja tego może nie wytrzymać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.