Wola z monitoringiem jakości powietrza

8

Udostępniamy publiczne, dostęp do stacji pomiarów jakości powietrza zlokalizowanej na osiedlu Wola2.

Pomiary odbywają w cyklach co 3 minuty, cały system posiada stosowne atesty, błąd pomiaru nie przekracza 3% a sam pomiar jest wykonywany metoda laserową.
Jak interpretować wyniki? dane te są wizualizowane w jednostkach µg/m3, natomiast aby ułatwić interpretacje wyników na początku system automatycznie informuje o jakości powietrza w danej chwili –

stan idealny, dobry, dostateczny, zły, bardzo zły
Juz niebawem nasza stacja zostanie dołączona do ogólnopolski sytemu pomiarów jakości powietrza.
Link do bezpośrednich wyników

Sponsorem stacji pomiarów jakości powietrza jest firma IQBud sp z o.o.

logo

Aktualizacja ——-18/kwietnia—–

W ostatnich latach podjęto szereg działań służących poprawie jakości powietrza. Szczególną uwagę zwrócono na przemysł wydobywczy i energetyczny. Dokonano modernizacji elektrowni węglowych i zastąpiono je bardziej ekologicznymi. Chociaż wspólne działania doprowadziły do stopniowej poprawy stanu środowiska w Euroregionie, to jednak według statystyk Unii Europejskiej powietrze na Śląsku należy w dalszym ciągu do najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie. Województwo śląskie stanowi zaledwie 2,1% powierzchni Polski, koncentruje się jednak tutaj aż 20-25% krajowej emisji dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu i pyłów. Od wielu lat są tu przekraczane wartości dopuszczalnych stężeń wszystkich ważniejszych zanieczyszczeń atmosfery, w tym metali ciężkich, tlenku węgla i węglowodorów. Polska znajduje się na liście pięciu krajów UE, przeciwko którym Komisja Europejska wszczęła postępowanie za naruszenie unijnych przepisów dotyczących czystości powietrza. Ma to związek z zanieczyszczeniem powietrza niebezpiecznymi pyłami zawieszonymi (największe cząstki o wielkości 10 mikrometrów, znane jako PM10) emitowanymi głównie przez przemysł, pojazdy i domowe systemy grzewcze. Przyczyniają się one do powstania wielu chorób min. astmy, schorzeń układu krążenia, nowotworów płuc.

Wola będzie miała pomiar stężenia pyłów PM1 PM2,5 oraz PM10

Wola z geograficznego punktu widzenia powinna być zieloną oazą Śląska, położona wśród stawów, pośród lasów, niewiele zurbanizowana, praktycznie bez zakładów produkcyjnych i żadnych większych arterii komunikacyjnych. Wydawało by się : idealna miejscowość do życia pod względem warunków środowiskowych. Niestety tę sielankę od kilu lat zakłóca wybudowany zakład produkcji mas bitumicznych popularnie zwany „Otoczarnia” oraz przestarzała kotłownia NSE. Mieszkańcy często skarżą się na emisje pyłów oraz zapachów z pobliskiego zakładu częstsze alergie oraz choroby związane z drogami oddechowymi.

Mimo wielokrotnych apeli mieszkańców osiedla WII kierowanych do Radnych Osiedlowych oraz Wójta gminy Miedźna , nie zostały podjęte żadne znaczące działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwości związanych z zakładem oraz ochronę zdrowia mieszkańców Woli.

Podczas ostatniego zebrania Rady Sołeckiej oraz zebrania mieszkańców WolaII zostało zaproponowane oraz przegłosowane jako wniosek – ulokowanie Woli stacji pomiarów jakości powietrza. Niestety, Wójt gminy odrzucił ten wniosek argumentując to brakiem funduszy oraz koniecznością zatrudnienia osoby obsługującej stacje.

Portal Wolanie.Info wraz ze Stowarzyszeniem „Nowa Energia” wzorem innych miejscowości w Polsce, postanowił uruchomić pierwszy punkt obywatelskiego pomiaru jakości powietrza w Woli.

Cały system jest w 100% bezobsługowy, całkowicie zautomatyzowany. Pomiary odbywać się będą 24h/dobę 7 dni w tygodni w cyklach 1 minutowego pomiaru i 3 minut przerwy. Wyniki będą dostępne ON-Line na stronie Wolanie.INFO. Badane będą trzy parametry jakości powietrza PM1 PM2,5 oraz PM10. Projekt będzie rozbudowywani i całość będzie dostarczała mieszkańcom wszelkich danych o pogodzie takich jak: ciśnienie, wilgotność, temperatura, prędkość i kierunek wiatru oraz promieniowanie UV.

Wpis zawiera lokowanie produktu

 


There is no ads to display, Please add some

8 KOMENTARZE

  1. Pierwsze pomiary jakości powietrza pokazują w jak zanieczyszczonym środowisku mieszkamy, Pył PM10 w szczytowych wartościach osiąga 60ug/m3 natomiast najbardziej niebezpieczny gdzie norma WHO wynosi 10ug/m3 to 51ug/m3 o godz 21:00. wieczorami i w nocy widać drastyczny wzrost zanieczyszczenia. Więcej o szkodliwości i stężeniu pyłu w innych rejonach w Polsce można przeczytać pod linkiem http://wyborcza.pl/1,75398,20080433,nasze-miasta-truja-najbardziej-w-europie-a-my-chorujemy.html

    • pierdu pierdu. W nocy nikt nie wychodzi z domów więc nie ma żadnego zagrożenia, po 2 wszystko zależy od pogody jeśli jest trochę wiatru wszystko jest w normie, a przez co to wszystko przez ludzi którzy spalają śmieci w swoich domowych piecach, wystarczy że zrobi się odrobinę ciemniej i 3/4 gminy spala odpady w piecach plastiki itp. Powinna być kontrola spalania w piecach, jak ktoś spala plastiki i inne odpady w swoich piecach mandat nawet 10000 zł bym dał od razu, bo wszyscy dookoła narzekają a sami trują innych i siebie, to niestety mentalność polaków taka jest, i z tego powodu jest mi bardzo przykro, ludzie sami powinni się zastanowić i pomyśleć co tak właściwie robią……………..

    • Wieczorami i nocami mądrzy inaczej dla oszczędności palą się śmieci w domowych piecach bo nie widzą sąsiedzi jak leci dym i nie czują smrodu bo śpią. Asfaltownia też najczęściej pracuje w nocy bo nie widać i nie czuć syfu który idzie w powietrze.
      Stacja pomiarowa nareszcie pokaże jak mydli się oczy ciemnemu ludowi.
      S1 dopełni dzieła, mieszkań już nikt nie chce na Woli kupić chyba że za pół darmo. Teraz Gilowice i Góra i Frydek też stracą na cenach działek i domów. Mieszkańcy mieli być ciemni do końca i nic nie robić, cichutko i pokornie chorować a później tak samo odchodzić-dlatego nie chciano pomiarów jakości powietrza. Niektórzy liczyli że tak im się uda dobrze sprzedać swoje rancza i wyjechać jak posady stracą i zjazdy jeszcze dogodne żeby były do działek i domów. A powietrze, którym mieszkańcy będą oddychać? To nic – przecież to ciemny lud, nic nie szkodzi że będą padali jak muchy……

    • „Wójt gminy odrzucił ten wniosek argumentując to brakiem funduszy oraz koniecznością zatrudnienia osoby obsługującej stacje” to cytat z powyższego artykułu o pomiarze jakości powietrza, o który wnosili mieszańcy – Jak myślicie DLACZEGO skłamał? A może nie wiedział na czym polega tego typu pomiar? W górnictwie się go nie stosuje? Portal WOLANIE.INFO jest taki bogaty że stać go na taką inwestycję? Szacun dla admina i współpracowników za pozyskanie sponsora. GMINY NIE STAĆ NA TAKIE DZIAŁANIA NA RZECZ MIESZKAŃCÓW? To obowiązek władz gminnych – DBANIE O DOBRO OGÓŁU MIESZKAŃCÓW I ZASPOKAJANIE ZBIOROWYCH POTRZEB MIESZKAŃCÓW GMINY. Nie tylko ciepłą woda w kranie. To już było blisko dwadzieścia lat. Świat poszedł jednak do przodu. Zwiększyła się, na szczęście świadomość ludzi.

    • Jeżeli martwi Was obecny stan zanieczyszczenia powietrza oraz powstające w Woli nowe, nieduże zakłady przemysłowe, to polecam przemyśleć co będzie się tutaj działo po wybudowaniu zakładu, który w skumulowany sposób będzie emitował tysiące razy więcej świństwa niż wszystko, co zasyfia nam powietrze dzisiaj. Do tego spaliny z S1 i za kilka lat, patrząc sobie na dymy z elektrowni, będziemy mogli sobie spokojnie powiedzieć „Nieźle nas wydymali!”.

      http://budownictwo.wnp.pl/ministerstwo-energii-reaktywuje-projekt-budowy-elektrowni-czeczott,274052_1_0_0.html

  2. Info dla osób, które uważają portal za „dziwny” kieruje „krzykaczy ” do lektury w lokalnej prasie,: GŁOS PSZCZYNY str. 5
    „krzykacze „, nie zamkniecie ust portalowi, zabawa się zaczyna…

  3. Stężenie syfu teraz do końca czerwca będzie większe bo jak zauważyliście trwa remont w Oświęcimiu i KOSy – z całym szacunkiem dla Was – objeżdżają Brzeszcze jadąc Góra – Wola – Harmęże.
    Weźcie drodzy mieszkańcy również to pod uwagę, że każdy mądry mieszkaniec pędzący w przyszłości S1 do Bierunia lub Oświęcimia również pojedzie sobie objazdem przez Wolę i Górę tak aby nie stał w korku wjeżdżając do swojego miasta, bo jadąc naszymi peryferiami wjedzie bez problemu do swoich miast.
    A wszystko dzięki naszemu wójtowi który lobbuje zjazd obok stacji paliw ale to lobbowanie wyjdzie na jaw dlaczego mu tak zależy na tym zjeździe. Tu dopiero może być pompa informacyjna….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.