Wygląda przerażająco? Powinno. Wdychamy rakotwórczy benzo(a)piren

8

Organizacje ekologiczne od wielu lat przestrzegają przed zanieczyszczeniem powietrza. Polska bije w tej kwestii kolejne rekordy. 40-krotnie przekracza dopuszczaną przez WHO emisję benzo(a)pirenu.

Rakotwórczy benzo(a)piren? Jest go 40 razy więcej niż dopuszcza WHO

Przede wszystkim produkujemy o wiele za dużo groźnego dla zdrowia i życia pyłu PM2.5. Jednym z jego najgroźniejszych składników jest rakotwórczy B[a]P (benzo(a)piren). 76 proc. jego emisji w Polsce powstaje w wyniku indywidualnego ogrzewania budynków. Zdaniem WHO żadne stężenie tego związku chemicznego nie jest bezpieczne dla zdrowia, dlatego zamiast normy organizacja określiła wartość, która zwiększa prawdopodobieństwo nowotworu. W 2015 roku wszystkie stacje monitorujące jakość powietrza w Polsce odnotowały 40-krotność tej wartości.
Zabójczy pył

PM2.5, czyli pył zawieszony o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, w skład którego wchodzi B[a]P, jest tak mały, że przenika do układu oddechowego i krwiobiegu, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób płuc, zawału serca czy udaru mózgu. Kilkanaście miast naszego kraju przez ponad 100 dni w roku przekracza normę dobową jego stężenia. To najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej, choć z dramatycznie wysokim zanieczyszczeniem walczą też Bułgaria i Czechy.

Przypominamy iż mieszkańcy Woli maja stały monitoring jakości powietrza, zapraszamy do częstych odwiedzin naszego portalu.

Sponsorem stacji pomiarów jakości powietrza jest firma IQBud sp z o.o.

8 KOMENTARZE

 1. ziomal z Brzeszcz ma racje co do S1 dodam tylko że będziemy mieli jeszcze dodatkowy smród.
  Droga miała pójść pierwotnie jak była kiedyś planowana i problem z głowy…
  …ważniejsze działki pod zjazd “Wola”… czy tak Panie Wójcie ?

  • gdzieś były badania (krajowe) że za problem niskiej emisji w środowiskach o niskim stopniu zurbanizowania odpowiadają w 90% GOSPODARSTWA DOMOWE a nie komunikacja. Nie wczytywałem się w raport więc trudno określić w jaki sposób to badali ale smród przy DW933 niewielki a z kominów …. 😉

  • Ty od smrodu pierwszy bedziesz grzał silnik, zeby dojechac do Bielska czy Katowic w 20-25 minut, wtedy nie smierdzi.
   Bo przeciez starymi drogami nie pojedziesz 🙂

 2. O wiele więcej dziadostwa ładują nam do jedzenia, a odkąd jesteśmy w UE co raz większe ilości dopuszczane są przez UE, o tym nikt nie mowi.

  • w kwesti jedzenia mają ludzie jakiś wybór (wymaga to jednak starania – wiedza i czas, a także finansowania, czasami jest drożej).

   w kwesti wdychania dziadostwa którym pali sąsiad – WYBORU NIE MAMY. Pomijam wyprowadzkę, chyba że poza Polskę 😉

   • ”w kwesti wdychania dziadostwa którym pali sąsiad – WYBORU NIE MAMY ”
    Ty to chyba IDIOTĄ jesteś ?? jak tak piszesz. Jak nie Masz wyboru??> po prostu nie Masz jaj żeby upomnieć sąsiada!!> Bo tak wygodnie, i się nie narażasz sąsiadowi ale musisz wdychać to co on pali- nieprawdaż !!>

    • pomijając Twój ton wypowiedzi: sąsiad może mnie, moje słowa i nawet mojej jaja spokojnie zignorować i robić dalej to co robi. Sprawdzone. Nie oceniaj innych swoją miarą – wychodzi po prostu słoma z butów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.