XXI Regionalny Festiwal Folklorystyczny Dzieci i Młodzieży, XXII Regionalny Festiwal Folklorystyczny Dorosłych, VIII Parada Ludowego Stroju Śląskiego „Jak Cie widzóm, tak Cie piszóm”

1

Protokół Komisji
XXI Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego Dzieci i Młodzieży
XXII Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego Dorosłych
VIII Parady Ludowego Stroju Śląskiego
„Jak Cie widzóm, tak Cie piszóm”

pod Honorowym Patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty

Komisja w składzie:

Agnieszka Szymula – etnograf, pracownik Działu Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej Muzeum Miejskiego w Tychach;

dr Grzegorz Odoj – pedagog i etnograf, wicedyrektor Instytutu Etnografii i Folklorystyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, współtwórca autorskich programów warsztatów dla nauczycieli z zakresu edukacji regionalnej i międzykulturowej, autor licznych publikacji etnologicznych;

Przewodniczący Alojzy Lysko – pomysłodawca Parady, folklorysta, animator kultury ludowej, pisarz, autor wielu książek, Honorowy Obywatel Gminy Miedźna

po obejrzeniu w dniu 20 maja 2016 r. występów konkursowych 15 zespołów, oceniając strój, język, rekwizyty, śpiew i taniec, wierność tradycji ludowej regionu pszczyńskiego, ogólny wyraz prezentacji postanowiła przyznać nagrody następującym Zespołom:

Kategoria Przedszkola:

I miejsce

Zespół Wokalno – Taneczny „Skrzaty” z Przedszkola nr 1 im. Juliana Tuwima w Woli

II miejsce Zespół „Miedźwianeczki” z Przedszkola im. Marii Kownackiej w Miedźnej
III miejsce
ex aequo

Zespół „Maśloczki” z Przedszkola im. Jana Brzechwy w Górze
Zespół „Cwergi” z Przedszkola Publicznego „Bajka” we Frydku
Zespół Pieśni i Tańca „Knefliki” z Przedszkola nr 2 im. Wandy Chotomskiej w Woli

Kategoria Szkoły:

Zespoły Pieśni i Tańca

Nagroda dla Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie” ze Szkoły Podstawowej we Frydku

Zespoły Śpiewacze

Nagroda dla Zespołu Śpiewaczego „Małe Jankowianki” ze Szkoły Podstawowej w Jankowicach

Nagrodę Grand Prix XXI Regionalnego Festiwalu Dzieci i Młodzieży w postaci Wolanki otrzymuje Zespół Wokalno – Taneczny „Skrzaty” z Przedszkola nr 1 im. Juliana Tuwima w Woli

Kategoria Dorośli:

Zespoły Śpiewacze

I miejsce

Zespół Śpiewaczy „Wiślanie”

II miejsce Zespół Śpiewaczy „Radostowianki”
III miejsce
ex aequo

Zespół Śpiewaczy „Dolanie”
Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanie”

Zespoły Obrzędowe

I miejsce Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie”

II miejsce

Zespół Śpiewaczy „Górzanie”

wyróżnienie

Zespół Śpiewaczy „Jankowiczanie”

Zespoły Pieśni i Tańca

Nagroda dla Zespołu Pieśni i Tańca „Rudołtowice”

Nagrodę Grand Prix XXII Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego Zespołów Dorosłych w postaci Wolanki otrzymuje: Zespół Pieśni i Tańca „Rudołtowice”

W tegorocznej edycji XXI Regionalnego Festiwalu Folklorystycznego Dzieci i Młodzieży XXII Regionalnego Festiwalu Zespołów Dorosłych i VIII Paradzie Ludowego Stroju Śląskiego brało udział 15 zespołów – 7 zespołów dziecięcych i 8 zespołów dorosłych.

Na początku komisja pragnie podkreślić szczególną wartość dwóch prezentacji tegorocznego przeglądu: występu Zespołu Śpiewaczego „Radostowianki”, który przedstawił unikatowy repertuar archaicznych pieśni obrzędowych związanych z oczepinami. Poziom artystyczny i profesjonalizm wykonawczy tej prezentacji budzi nasz podziw. Na uwagę zasługuje z podobnych względów Zespół Pieśni i Tańca „Rudołtowice”.

Komisja proponuje utrzymać dotychczasowy kierunek repertuarowy, tj. ukazywanie scenek z dawnego życia wiejskiego, kryją się w nim bowiem liczne walory poznawczo – wychowawcze. Nieocenionym dorobkiem Festiwalu jest naturalna zachęta do zbierania i gromadzenia pamiątek z przeszłości wzbogacających wiejskie i szkolne izby regionalne.

W każdej edycji tego Przeglądu jurorów zadziwia nieustająca troska o pielęgnowanie tradycyjnych pieśni, tańców i zwyczajów utrzymujących się w lokalnym nurcie kultury. Krzepiącym zjawiskiem już od wielu lat jest czuwanie nad czystością źródeł repertuarowych.

Zachwycają archaiczne walory stroju ludowego, zwłaszcza właściwy dobór detali oraz jego adekwatność do prezentowanych scen.

Wielkim dokonaniem festiwalu jest inicjowanie edukacji regionalnej na etapie wychowania przedszkolnego. Proces ten powinien być jednak kontynuowany na dalszych etapach kształcenia, co niestety nie wszędzie funkcjonuje. Można jedynie przypuszczać, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak opiekunów merytorycznych.

Wysoki poziom artystyczny festiwalu to już swoista tradycja. Bogactwo treści, znaczeń i symboli ukazuje rdzeń śląskiej kultury – jej etos i oryginalność. Stąd też wypada sądzić, iż festiwal pełni niebywale istotną rolę w ukazywaniu wielobarwnej śląskiej kultury wciąż niestety mało znanej w kontekście ogólnopolskim. Festiwal to płaszczyzna, na której kształtowana jest lokalna i regionalna tożsamość górnośląska, poczucie swojskości i odrębności kulturowej.

Alojzy Lysko

Agnieszka Szymula

dr Grzegorz Odoj

20 maj, 2016 r.

źródło oraz foto GOK Miedźna

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.