Zbliżają się terminy spotkań sołeckich, dlaczego warto tam być?

61

DLACZEGO  WARTO?  PONIEWAŻ  NIEOBECNI  NIE  MAJĄ RACJI!

Zbliżają się terminy spotkań sołeckich, na których m.in., a może przede wszystkim będą poruszane tematy  w przedmiocie funduszu sołeckiego. Są to środki wyodrębnione z budżetu gminy zagwarantowane na realizację przedsięwzięć dla poprawy życia mieszkańców. Stowarzyszenie Nowa Energia bardzo często styka się z licznymi potrzebami, które
są sygnalizowane.

Niektóre z tych kwestii można z powodzeniem zaspokoić dzięki aktywności własnej
i poświęceniu zaledwie jednego popołudnia raz w roku, aby zagospodarować te pieniądze tak, jak mieszkańcy uznają za najlepsze dla nich samych.

O tym na co zostaną przeznaczone środki w konkretnym sołectwie decydują zawsze mieszkańcy głosując w trakcie takiego spotkania.

 

Projekt wniosku dotyczący funduszu sołeckiego może złożyć:

 • sołtys,
 • lub rada sołecka,
 • lub 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.

 

Aby przedsięwzięcie mogło być zrealizowane w ramach funduszu sołeckiego, musi spełniać trzy warunki:

 • służyć poprawie życia mieszkańców,
 • należeć do zadań własnych gminy,
 • być zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Zadania własne gminy obejmują m.in.:

 • gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,
 • wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,
 • lokalnego transportu zbiorowego,
 • ochrony zdrowia,
 • edukacji publicznej,
 • kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,
 • kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych,
 • zieleni gminnej i zadrzewień,
 • porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego,
 • utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,
 • wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków
  do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej.

 

Warto zaznaczyć, że sołectwa mogą także realizować wspólne przedsięwzięcia, jednak należy pamiętać, że w tym przypadku bezwzględnie każde z sołectw zamierzających wspólnie realizować jakieś konkretne przedsięwzięcie odrębnie uchwala wniosek.

Każdy z mieszkańców, który ma pomysł na te pieniądze, dar przekonywania do swoich racji, a do tego potrafi zachęcić swoich sąsiadów do poświęcenia tego jednego popołudnia
w roku bez trudu jest w stanie go przeforsować.

Każda nieobecność, a więc i brak głosu, to oddanie walkowerem środków sołectwa nielicznym obecnym.

 

Jan Słoninka

Terminy zebrań:

 • 12 września 2017r. o godz.17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Miedźna odbędzie się zebranie wiejskie sołectwa Miedźna
 • 14 września 2017r. o godz.18.00 w salce przy OSP Gilowice odbędzie się zebranie wiejskie sołectwa Gilowice
 • 18 września 2017r. o godz. 18.00 w sali Domu Socjalnego w Górze odbędzie się zebranie wiejskie sołectwa Góra
 • 20 września 2017r. o godz. 16.00 w Centrum Kultury w Woli odbędzie się zebranie wiejskie sołectwa Wola I
 • 20 września 2017r. o godz. 18.00 w sali Domu Socjalnego w Woli odbędzie się zebranie wiejskie sołectwa Wola
 • 21 września 2017r. o godz.17.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Woli, sołectwo Wola II
 • Pozostałe terminy zebrań będą na bieżąco publikowane.

61 KOMENTARZE

 1. Proponuje zeby pewien wyleniały gosc przestał opowiadac na moj temat a zwlaszcza temat mojej rodziny te bzdury, ktore wymysla. Jeszcze nie pojechalem po calosci a mozliwosci sa. Roznica tu jest taka, ze mnie wystarczy ujawnic jeszcze wiecej prawdy i bez klamstw i oszczerstw okaze sie, kto zaplaci wyzsza cene. Warto panie lisie?

  • Łukasz załatw tego lisa i pieniądze za urlop niech odda . A jak odda to z procentem ma oddawać za te wszystkie lata urzędowania. A później lisa przepedzimy na Mazury do kolegi od dróg w tym powiecie.

  • Panie Łukaszu tonący chwyta się brzytwy.
   Co można doradzić, cierpliwość i wyciszenie się przyda, choć zauważyłem, że już Pan mocno pracuje nad pewnymi sprawami i tego się trzymać. Widziałem osobiście na zebraniu z mieszkańcami w sprawie fs co Pan potrafi zrobić i co roku Pan pokazuje, że potrafi skrzyknąć zapaśników, Sokół, orkiestrę czy tą nie chcianą “wylengarnię” jak to mówią aby mieszkańcy i nasza młodzież głosowała w słusznej sprawie i swojej sprawie.
   Jest w Panu energia działaj Pan i wytrzymaj jeszcze rok. Przegońcie z Panem Słoninką tą bandę, bo oboje stworzyliście dobry duet.

 2. I co Wójcie wały nie skoszone przepusty przeciekaja ot to polityka wójta Taranowskiego robić metoda gospodarcza ciekawe czy budował pan dom metoda gospodarcza

  • Przecie tak zapracowany że na zebranie nie dojechał. Ale ludzie gadają że na urlop pojechał lecz powódź nastała i wrócił żeby do kamer się pokazać .

 3. Za co Łukasz ma przeprosić? Za prawdę którą tu pisze ? Łukasz zgarnął za urlop ? Łukasz jeździ służbowym fordem do warsztatu na kopalnianej ? Łukasz doprowadził do tego że OSP WOLA nie ma wozu strazackiego? Łukasz doprowadził do tego że dwa mosty mamy w fatalnym stanie ? Łukasz doprowadził do tego że mamy w złym stanie drogi i chodniki ?
  Gdyby nie ten Łukasz to dalej żylibyśmy w zakłamaniu.
  Pozdrowienia da Pana Słoninki i Łukasza dzisłajcie wnioski my mieszkańcy wyciągamy i widzimy co się dzieje.

 4. Zgodze sie że dajmy spokój Cześkowi ale w sokół nie wpakowano 60 tyś tylko wyremontowano boisko ogólnodostępne przy ul Różanej na którym jest plac zabaw i grają dzieci i młodzież z całej wsi i w1 i w2 w różnych grupach młodzieżowych a sołectwa nie dadzą 5 zł na utrzymanie tego obiektu oprócz tego zakupiono sprzęt koszący żeby te boiska wyglądały ta jak wyglądaja i ty to powinienś wiedzieć przecież byłeś w zarządzie sokoła za prezesa Granatyra ale robotę trzeba robić a nie tylko o niej pisać trzeba działać a nie tylko krytykować wszystko i wszystkich i nie mam tu do ciebie żalu bo jesteś młodym człowiekim ale oczerniać potrafi każdy ale na tym portalu oprócz pana Czesława nikt nie potrafi napisać słowa przepraszam!!!

  • no, ale 1 fs dano na b.Ogień by młodzi z Sokoła mieli gdzie grać.Trzeba było pedzieć na zebraniu, że 60 tysięcy to na sport na wole poszło

 5. Kochani, Osiedle WII też pokazało, że się podzieli swoim funduszem.
  Osiedle WII wsparło LKS SOKÓŁ Wola i naszych strażaków z OSP Wola.
  Chciałbym podziękować za piękną MOBILIZACJĘ piłkarzom, kibicom Sokoła, rodzinom naszej młodzieży z Sokoła i Orkiestry SILENZIO oraz mieszkańcom naszej Woli, którzy wspierali swoimi głosami naszą młodzież.
  Dziękuję również sołectwu Wola Wieś za piękną porażkę, która nas wzmocniła i dała do zrozumienia, że można coś wspólnie zrobić ale przespaliśmy temat hehehe Ta porażka tylko nas wzmocniła aby w przyszłym roku 2018 przegonić wójta raz na zawsze z tej ziemi.
  Zdradzę już, że jest pomysł na następny fundusz 2018 ale mam nadzieję, że wspólnie siądziemy do stołu i mieszkańcy po raz kolejny “ZAINWESTUJĄ” w naszą młodzież i dzieciaki dużo młodsze 🙂
  Drodzy mieszkańcy przeanalizujmy kolejny fundusz, który jednych dzieli a drugich łączy. Do czego zmierzam !!! Otoczka obecnej władzy naszymi sołeckimi pieniędzmi buduje drogi, chodniki, łata dziury, naprawia zniszczoną gminna infrastrukturę !!! Pytam się więc gdzie był WÓJT – a rządzi tu ponad 20 lat – który doprowadził do zniszczenia:
  – mostu drewnianego na Wiśle
  – mostu na Wiśle w kierunku Harmęż
  – drogi i chodniki na osiedlu zniszczone
  – np.: pod blokiem na Górniczej 19 nie działa oświetlenie od kilku miesięcy
  – Strażacy nie mają Wozu bojowego
  – obejście Centrum Kultury zniszczone – dzięki nam mieszkańcom z WI będzie naprawione za nasze pieniądze z funduszu w 2018 roku
  – grunty od ponad 16 lat nie przejęte przez obecnego wójta
  – oczyszczalnia we Frydku woła o pomstę do nieba
  – tłoczona chemia w Gilowicach obok studni głębinowych i tą wodę spożywamy
  – brak ścieżek rowerowych w Gminie Miedźna
  – ulica zbożowa po dwóch latach zapada się – wójcie jest jeszcze gwarancja na naprawę ?
  Nie dajmy tych pieniędzy z naszych sołectw już wójtowi spożytkujmy je we właściwy sposób dla dobra mieszkańców.
  …młodzi widzimy się w 2018 walka się nie skończyła a oczy Wam się bardziej otworzyły gdy uczestniczyliście na zebraniach wiejskich i musieliście oglądać ten “cyrk” wójta taranowskiego.
  Przepraszam za Wasz stracony czas ale dzięki młodzieży z SOKOŁA, STRAŻAKOM I głosom ORKIESTRY wywalczyliście sobie symboliczną złotówkę i dzięki temu możecie kontynuować swoje zainteresowania.
  Pamiętajcie Banaś ZAŁATWIA RZECZY NIEMOŻLIWE A CUDA ZAJMUJĄ MI TROCHĘ WIĘCEJ CZASU.

  Tak na marginesie:
  W zebraniu na Osiedlu WI uczestniczyło 70 % MŁODZIEŻY
  W zebraniu na Osiedlu WII uczestniczyło 90 % MŁODZIEŻY
  A gdybyśmy reprezentowali takie chamstwo w stosunku do mieszkańców jak wójt zgarnęlibyśmy po 33 tysiące z WI i WII ale nie jesteśmy chamami tak jak wójt, który nawet nie przyjechał do mieszkańców z WII
  Wójcie świadczy to tylko o panu wielki inżynierze od siedmiu boleści. A wystarczyło tylko wykonać telefon i przeprosić mieszkańców z Osiedla WII że pan nie dojedzie na spotkanie z mieszkańcami.

  • grupa kibiców i zawodników Sokola i orkiestry Silesio przegrała glosowanie jakim cudem , to najwieksza siła tylko dla kogo ona działa skoro nie wygralisci Panie Banas ,tak trudno zebrac tylu mlodych ?Emerytów i rencistow jest wiecej czy są poprostu zorganizowanii a nie rozgadanii , młodzi wszystko chcą ale pokaują niezaradność tak z ukladami sie nie wygra ////najwieksza sila w mlodziezy ilu powinno sie zmiescic w domu kultury glosujących a ilu bylo .Taktyka panie Banaś musi być bo ,inaczej Was wydudkają …….

   • Ej przecież wygraliśmy 2 – 1 w fs. Gdybym wiedział, że strażacy beda walczyć o dodatkowe wsparcie z fs byłoby 3 – 0 . Wybacz ale na wasze zebranie wpadłem w ” biegu ” , musiałem grzecznie przywitać się z mieszkańcami i zaczęło się zebranie.
    Już pisałem, że porażka umacnia …
    Ja myślę, że po wyborach samorządowych 2018 r. Mieszkańcy nie będą musieli ” wrogo ” patrzeć na sąsiadów, że sobie przegłosowali nowy chodnik, drogę, remont ogrodzenia przy Centrum Kultury – takie rzeczy i obowiązek będzie miała gmina. A my mieszkańcy pieniądze z fs spożytkujemy lepiej, choćby zrobić dwie dobre imprezy w roku dla mieszkańców Woli – trzech sołectw. Jestem za spędzaniem czasu z mieszkańcami niż skłócać mieszkańcow np.: o głupi chodnik.
    Nie widzicie, że wójt naszymi pieniędzmi z fs naprawia jego ponad 20 – letnie zaniedbania ?
    Co robił przez ten czas i dlaczego przespał fundusze europejskie ?

    • Ja myślę, że jest to źle przedstawiane. To naprawdę nie jest tak, że głosując na chodnik głosuje się przeciwko komuś albo za Wójtem. Proszę, nie róbcie z tego polityki. Po prostu część mieszkańców wsi miała poczucie, że WI i WII zbyt mało dokładają do OSP i Sokoła. Fajnie, że osiedle dało 5.000 zł na orkiestrę. Ale dlaczego na zebraniu wiejskim OSP poprosiła o 28.000 zł na a nie o 5.000 zł jak na WI? Dlaczego OSP nie zgłosiło na zebraniu WI i WII podobnego wniosku – o kwotę 28.000 zł na sprzęt? Czy taki wniosek zostałby tam zaakceptowany? Super, że osiedle dało kasę na Sokoła ale nie zapominajmy, że wieś dała cały fundusz dwa lata temu. Tak więc Szanowni Kibice Sokoła, to nie jest tak, że ktoś Was nie lubi albo była akcja Wójta przeciw klubowi. Po prostu wnioski na wsi były tak złożone, że akceptując Wasz wniosek, było jasne, że przejdzie także wniosek na rzecz OSP (bo wniosek na chodniki był na całą kwotę).

     Wniosek na przyszły rok jest taki, że musimy się wcześniej dogadać, że z każdego sołectwa dajemy po tyle samo na wspólne tematy. Na przykład na wspomniane imprezy albo OSP. Oraz, że być może należałoby wprowadzić zasadę, że składamy wnioski na max. połowę fs, wtedy zawsze będzie więcej wygranych.

     • Gdyby na Woli OSP się porozumiało z Sokołem toby wieś przegłosowali.W1 i W2 coś kapneły na Klub i już podziękowaniom ni ma końca.Zarzad Klubu, gdyby nie p.Banaś, toby do sołtysów z osiedli żodnego wniosku nie złożyli, a na Woli je Czesław (coś tam z klubem związany) no to musi nom dać.Kibic Wsi mo racja!

     • Obserwuje lokalna politykę od dłuższego czasu. Gdy pojawiła się Nowa Energia z p. Słoninką kandydatem na wójta mysłałem ze nastąpi świeżość.
      No cóż przegraliscie minimalnie z domieszką jednego zdrajcy który nawet na forum nie potrafił odpowiedzieć p. Łukaszowi.
      Robicie kawał dobrej roboty a Łukasz to dobry transfer bo to co robi i działa z mieszkańcami to majstersztik.

    • wojt olał wszyskich sołtysa i radnych dlatego Oni tez byli za tym zeby ten chodnik naprawić , dlaczego tylko Nikt tego osła za uszy pociągnac nie może bo zamiast nosa rosną mu uszy od kłamstw !
     za duża grupa osób robi dobrą minę do złej gry )

 6. Fakt, poniosły mnie w stosunku do Klubu emocje, bo chciałem, aby choć jeden fs pozostał w sołectwie.Wiem, że to i tak niczego nie zmieni, niemniej wszystkich, których uraziłem przepraszam !

 7. Czesiek ugryź się w język na drugi raz za nim coś powiesz pokazałeś że wójta jesteś a tak się zarzekałeś na forum. Szkoda mi ciebie brachu

  • Kochani zostawmy Cześka w spokoju. W przyszłym roku są wybory samorzadowe i jestem optymistą, że wójta który ” miesza ” już z nami nie bedzie.
   Trzeba zrozumieć mieszkańców ze wsi, że mają dość odkładania do Sokoła. Wczoraj piękny gest zrobiło OSIEDLE WI , które wsparło Sokół i naszą orkiestrę Silenzio – dziś czekamy na ruch osiedla WII.
   A wójtowi daliśmy zadanie do odrobienia:
   – całkowity remont mostu “wojtowego” (drewniany most na Wiśle)
   – dołożyć ma się do remontu obejścia przy Centrum Kultury w Woli
   – na stronie gminy Miedźna ma powstać mapa OSIEDLA WI z przejętymi gruntami przez Gminę Miedźna od Kompanii Węglowej
   – jakość i cena wody do poprawy
   – światła przy szkole dla pieszych, chodzi o nasze dzieci, które idą do szkoły…ul. Pszczyńska
   Wójcie za rok WI rozliczy Pana z tych kilku punktów i więcej pudru proponuję bo kolory pan zmieniał jak kameleon – dużo wczoraj koloru buraczanego na Pana Twarzy było.

   • Cieszy to że mieszkańcy są coraz bardziej świadomi co się wyrabia w naszej Gminie !
    Powoli dociera do niektórych że nie maja przed sobą stada “ryczących baranów” tylko ludzi którzy mają coś do powiedzenia i najważniejsze wiedzą co mówią ! Wczorajsze zebranie na W1 było mistrzostwem samym w sobie . Najpierw zdziwienie Pana Nelca ilością młodych ludzi , dodam ze z każdą minuta zdziwienie przeradzało się w agresywną postawę . Idzie nowe , ambitne i z wiedzą ! Trochę przewietrzy ten klub wzajemnej adoracji …..

    • Stawiałem na młodych – i dalej stawiam na młodych mądrych wykształconych ludzi, aby wszystko co dzieje się w naszej gminie wzięli w swoje ręce ,a chodzi mi o zachowanie Wójta wobec mieszkańców osiedla WII .Dzisiejsza nieobecność Wójta na zebraniu mówi wszystko !!!, jak Wójt traktuje nas mieszkańców .Nawet mi się nie chce o tym pisać .Pozdrawiam młodych mądrych ludzi.

     • bo “JAŚNIE PAN WÓJT” bał się, że ludzie poruszą temat asfaltowni, która truje mieszkańców W2. na każdym kroku widać, jak WŁADZA TRAKTUJE OSIEDLE W2. WSZELAKIE OBIEKTYW, KTÓRYCH NIE CHCĄ MIEC INNI, WÓJT USTAWIA NA W2 i ma to gdzieś. a PODATKI PŁACIMY WSZYSCY JEDNAKOWE. miejmy nadzieję, że w przyszłym roku LUDZIE FAKTYCZNIE PODZIĘKUJĄ TEMU PANU I JEGO LUDZIOM-RADNYM BEZRADNYM, KTÓRZY TYLKO KASĘ POTRAFIĄ BRAĆ I NIC POZA TYM.

   • Łukasz za rok wójt będzie pakował walizki na Mazury i tez go nie bedzie na zebraniu jak u nas na W2 Wstyd panie Taranowski, nie było przewodniczącego Lubanskiego a vice pan Gruszka miał daleko do nas ? Wstydźcie się.
    Łukasz dzięki bo pokazałeś że da się pozyskać pieniądze na dobry cel.
    Jesteś naszym pierwszym kibicem honorowym Sokoła.
    Za rok możesz na nas liczyć powiedz tylko gdzie i kiedy i przyjdziemy.

  • Jaaasne, każdy kto nie zagłosował na Sokoła “jest wójta”. Wola wieś dało na Sokół 60 tys. zł. Ile dały pozostałe sołectwa? Przecież fs w tym roku nie poszedł na auto dla Wójta tylko na chodnik dla ludzi!

   • Szanowny kibicu miałeś prawo zagłosować na chodnik i nikt do ciebie nie powinien mieć pretensji demokracja jest ok.ok.Ja natomiast głosowałem inaczej ponieważ sołtysi nie będą budować dróg ,naprawiać mosty ,naprawiać chodniki itd.itd. Jestem użytkownikiem drogi i pamiętam jak podnosili paliwo ,i co? jaka była gatka a mianowicie taka że cześć pieniążków będzie przeznaczona na budowę DRUG. fundusze gminy trzeba dobrze zaplanować ,a nie wyciągać łapy po pieniążki z funduszu sołeckiego ,chyba że zależy komuś na tym a byśmy się zkucili .Mi o to nie chodzi lubię żyć w zgodzie.Pozdrawiam szacunek

 8. Do kibic bylo zebranie wyborcze byles mogles startowac na prezesa wakat byl chetnych brak w barze nasluchales sie bzdur i pierdzielisz do sekratarza klubu mam pytanie za jakigo prezesa byl budowany stadion i kto za tym chodzil zeby bylo tak jak dzisiej jest a jest sie czym chwalic takigo obiektu ni ma w okolicy na pewno niy ty

 9. niech soltys Nelec poloży teraz ok 60 tys na klub przecież grają tam mieszkancy kazdego solectwa ,wiec chlopaki z Sokół Wola na kazdym spotkaniu podpisów 15 i zgarnijcie teraz pieniądze innemu soltysowi ,czy wojt kazal udeżyć do tego jednego bo inni mu są poddanii (

  • Już widze jak sołtys Nelec daje coś dla klubu. Pewnie wójt kazał mu kłaść asfalt na osiedlu a nie wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Ciekawe czy teraz radny Bigos dostanie kąsek asfaltu bo na jego kolej

 10. Przekazujac część funduszu na wolańską straż po pierwsze podniesie poziom bezpieczeństwa calej miejscowosci, dlatego przyjdźmy i zaglosujmy na nasze bezpieczeństwo

 11. Jak się ma przekazanie jakiejś kwoty z fs np. dla Klubu sportowego z założeniem , które mówi m.in o poprawie warunków życia mieszkańców? Czy LKS Sokół Wola to klub sołectwa Wola Wieś, które już “wpakowało” w tę organizację dwa fs (ok.60 tys.złotych)? Wola to JEDNA miejscowość, choć z trzema sołectwami.80 % zawodników, kibiców czy działaczy pochodzi z sołectw Wola I i Wola II – może i tam pomyślą o Sokole ? Czy na wsi już mamy nowe chodniki, parkingi czy place zabaw ? Pytań, wiele pytań się ciśnie z rozgoryczenia do organizacji, której wiernie “służyłem połowę swego życia.

  • Na pewno jest to dobry cel. Dodał bym jeszcze aby wspomóż inne organizacje poza rządowe choćby Straż Pożarną -jedzie do pożaru nie patrzy gdzie się pali , Orkiestrę gra całej Woli, Zespół WOŁANIE promują swymi występami naszą Wieś jako całość , Na place zabaw zadbajmy o nasze pociechy,no i jeszcze wiele innych organizacji . Jeżeli chodzi o w/w Fundusz sołecki to nie mam nic do tego żeby przeznaczać na budowę chodników ,czy poprawę drogi, lub mostu drewnianego ,na pewno jest dużo możliwości wydania tych skromnych pieniążków .Pamiętam zebranie wiejskie na którym zabrał głoś były radny ,i co powiedział ? że na chodnik ul.Krótka-sklep Grosik trzeba zabezpieczyć pieniążki z BUDŻETU GMINY ,i z tym się zgadzam .Jeżeli sołtysi będą budować chodniki, drogi to na co My podatnicy płacimy podatki ?

   • Żeby było uczciwie, to na Straż powinny się po równo zrzucić wszystkie sołectwa. Chciałem zaznaczyć, że w miastach w ogóle nie ma ochotniczych straży pożarnych. Są jednostki państwowe a mieszkańcy miast nie dosyć, że są lepiej obsłużeni to nie dorzucają do nich ani grosza. Dlatego ja osobiście uważam, że podstawą powinna być straż państwowa, która bardzo lubi się wyręczać OSP a lokalne jednostki OSP powinny być sponsorowane w pełni z budżetu państwa / województwa a nie dotowane z jakichś nędznych funduszy sołeckich.

    Place zabaw w sołectwie Wola to niestety dziadostwo. Przydałoby się zrobić je porządnie (może dodatkowy na Stawowej?) ale z tymi środkami to chyba trzeba by było rozłożyć na trzy lata – co rok jeden – a zrobić je do porządku.

    Kolejny pomysł to dofinansowanie Spółki Wodnej w zakresie prac wykonanych w sołectwie. System SW opiera się na założeniach sprzed 60 lat, kiedy większość Woli pokrywały łąki i pola przyjmujące wodę z opadów a każdy gospodarz miał dbać o rowy na swojej działce. Dzisiaj większość byłych pól jest zabudowana, wody deszczowej prawie nikt nie retencjonuje tylko zrzuca “z działki” albo do kanalizacji i w rezultacie woda deszczowa pochodząca od mieszkańców całego sołectwa ląduje w tych nielicznych rowach, jakie jeszcze pozostały i odprowadzają wodę dalej. W rezultacie mamy do czynienia nie z melioracją pól jak kiedyś ale z KANALIZACJĄ DESZCZOWĄ odprowadzającą wodę z całego sołectwa, przez to całkowicie niewydolną. Dlatego każdy mieszkaniec powinien być za to odpowiedzialny i taka dotacja – co roku – jest moim zdaniem jak najbardziej potrzebna. Jestem zdecydowanie przeciwny sponsorowaniu klubu piłkarskiego. Nie lepiej wydać te pieniądze na pseudo Orlika na wsi, urządzenie kolejnego amatorskiego boiska za ułamek tej kasy co boisko Sokoła albo na cokolwiek innego, co pozwoli uprawiać sport dzieciarni z sołectwa?

   • Orkiestra dęta gra dla wszystkich mieszkańców gminy, i promuje naszą gminę w każdym miejscu gdzie się pojawia, a gra na przeglądach oraz konkursach ogólnopolskich i to z dużymi sukcesami. MIESZKAŃCY przychodźcie na zebrania sołeckie i doceniajcie swój głos. Możecie mieć duży wpływ na co zostaną wydane pieniądze, nie tylko z funduszu sołeckiego. Zgłaszajcie wnioski, którymi MUSI zająć się rada gminy i wójt – WASZYMI wnioskami. Piszcie petycje za pośrednictwem radnych bo po to ich wybraliśmy. TERAZ jest czas składania wniosków do budżetu na 2018 rok. MIESZKAŃCY mogą mieć wpływ poprzez pisanie pism o tym na co należy WYDAWAĆ pieniądze z budżetu gminy, to nie są pieniądze rady czy wójta. JEDNAK NIEOBECNI NIE MAJĄ ŻADNYCH PODSTAW ABY PÓŹNIEJ KRYTYKOWAĆ BRAK POTRZEBNYCH UDOGODNIEŃ. TO FORUM NIE ZSTĄPI WASZYCH GŁOSÓW, BARDZO CZĘSTO SŁUSZNYCH.

  • I co z tego ze wpakowalo 60 tysiecy zlotych jak boisko i budynek nie jest Sokola. Gdzie byles Czeslaw ze swoja wsia gdy wojt podpisal dzierzawe z panem Granatyrem ? Wojt was tam na wsi ladnie wykiwal. Po drugiej stronie Wisly w Koronie jest atmosfera i wladza wspiera nas kopaczy z hanysowa.

   • wszystkie obiekty sportowe w gminie są własnością gminy, a użytkownicy podpisują z UG umowę dzierżawy, którą odnawiają co jakieś 2-3 lata.A gdzie miałem wtedy być ? Oczywiście byłem na stadionie, wykonywałem swą pracę (sekretarza).Korona zdaje się wygrała mecz od stuleci i…zaraz atmosfera się poprawiła.Powodzenia życzę; dobrze, że kopaczowi, a nie b.piłkarzowi

   • Nigdzie z mieszkańcami sołectwa być nie musiałem.To ONI na Zebraniu Wiejskim zadecydowali, że Klubowi warto pomóc i pomogli.Potem także jeden fundusz głosami mieszkańców przekazano na obiekt przy ul.Różanej, gdzie gra młodzież Sokoła.Mało ? Martwisz się, że prezes Granatyr podpisał umowę dzierżawną.Gdyby nie podpisał, to Sokół nie mając gdzie grać by się rozwiązał, a stadion by został odpłatnie wydzierżawiony innemu klubowi.Tego chciałeś zbawco Korony ?Więcej nie będę z tobą polemizował !!!

    • Czesławie jak by się rozwiązał klub skoro stary obiekt SOKOŁA był SOKOŁA? A teraz SOKÓŁ na nowym obiekcie nie jest SOKOŁA? To dlaczego LKS SOKÓŁ WOLA nie dostał złotówki że sprzedaży starego obiektu ? Czesław albo Ty tu zamęt siejesz albo z wójtem trzymasz czegoś tu nie rozumiem.
     A byłego prezesa nie broń bo to człowiek wójta też i mamy co mamy na nowym obiekcie NIE SOKOŁA

     • Nie siej propagandy i zamętu jak NIC nie wiesz!Nie znam obiektu sportowego w naszej gminie, który byłby lub jest własnością Klubu.Nawet II-ligowy stadion b.Nadwiślana był i jest własnością UG.Także obiekt przy Międzyrzeckiej 16 nie był własnością SOKOŁA, a tylko był dzierżawiony.Siadaj na meczach obok ludzi, którzy coś wiedzą, doinformuj się, a potem pisz.Prezes Granatyr był jednym z lepszych prezesów w ostatnich latach : Walec ze szpikulcami, rozsiewacz do nawozów czy “spikerka” wykonane zostały przez niego własnoręcznie i ZA FRIKO (chyba teraz niektórzy się dopiero dowiadują o tym); finanse, choć skromne, trzymał w ryzach.Jakże go nie bronić ? Kiedy ostatnio widziałeś obecnego prezesa?

      • Dzięki Czesławie za info. Większość myślała że stary SOKÓŁ był SOKOŁA.
       A były prezes i tak był do dyspozycji Wójta i jest dalej bo pracuje w gminnej spółdzielni wójta.

       • Kiedyś byłem nauczycielem i też pracowałem w jednostce podległej wójtowi działając jednocześnie w Sokole ! Mam być potępiany za to na zawsze ?

  • To zwołajcie liczniejszą grupę niż wymieniona wyżej “grupa wójta” i przegłosujcie to co jest ważne dla mieszkańców – zawalczcie jego bronią, zawsze mu się udawało, ale tak nie musi być zawsze. Pokażcie mieszkańcy że jesteście SILNI!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.