Zdecyduj na co przeznaczyć gminne pieniądze – Rozpoczynają się spotkania z mieszkańcami.

12

We wrześniu odbędą się Zebrania Wiejskie  na których to mieszkańcy decydują przeznaczeniu i podziale funduszu sołeckiego. Fundusz sołecki jest w całości do dyspozycji mieszkańców, krótko mówiąc jest to coś podobnego do budżetu obywatelskiego gdzie mieszkańcy decydują o celu jaki zostanie zrealizowany.

Fundusz Sołecki- są to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla  sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców.

Krótko podsumujmy co może być realizowane z takiego funduszu.

Otóż zgodnie z art. 1 ust 3 ustawy o funduszu sołeckim mogą je przeznaczyć wyłącznie na zadania własne gminy. Te zaś są wymienione w art. 7 ust 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Są to w szczególności sprawy: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody, gospodarki wodnej, gminnych dróg, mostów, placów, organizacji ruchu drogowego, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i usuwania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz, lokalnego transportu zbiorowego, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych, gminnego budownictwa mieszkaniowego, edukacji publicznej, kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, targowisk i hal targowych, zieleni gminnej i zadrzewień, cmentarzy gminnych, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych, polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej, wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej, promocji gminy, współpracy z organizacjami pozarządowymi, współpracy ze społecznościami lokalnymi regionalnymi innych państw.
Sołectwa, które korzystają i zarządzają świetlicami wiejskimi albo domami ludowymi czy placami zabaw bądź skwerami itp. składnikami mienia – bardzo łatwo jest podjąć zgodną z przepisami ustawowymi i racjonalną decyzję na co przeznaczyć środki funduszu. Są to bowiem z reguły: remont, rozbudowa, wyposażenie, urządzenie. Ale jeśli nie korzystają z podobnych nieruchomości albo chcą przeznaczyć fundusz na inne przedsięwzięcia, bądź są problemy związane z własnością gruntów – mogą się pojawić wątpliwości, które trzeba będzie wyjaśnić kompetentnymi odpowiedziami.

Terminy zebrań

21/09/2016 Wola II  21 września 2016r.(środa) o godz. 17:00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Woli.

27/09/2016 Gilowice 27 września 2016r. (wtorek) o godz. 19:00  w salce przy OSP.

28/09/2016 Frydek 28 września 2016r. (środa) o godz. 17:00  w Domu Socjalnym we Frydku.

28/09/2016 Wola I 28 września 2016r. (środa) o godz. 17:00  w Centrum Kultury w Woli

O kolejnych terminach  będziemy informować

12 KOMENTARZE

 1. Pewno że można !! i tak zrobić zebranie jak na W wieś
  no niestety ale Ja jestem już wychowany w demokracji , jestem osobą samodzielnie myślącą.
  Czasy PRL już minęły WOLA WIEŚ OBUDŹ SIĘ .

 2. Na w1 było zebranie a na w2 nie było? CZy może tylko wykonano polecenia wójta i chodniki za niego finansuje się z funduszu sołeckiego, może ścieżkę rowerową o nazwie “od smrodu, do smrodu-w podziękowaniu dla wyborców”

 3. Byłem wczoraj pierwszy raz na zebraniu mieszkańców WI i to co zobaczyłem to jedno wielkie kretactwo grupy która są soltysem, radnymi, wójtem. Czegoś tu nie rozumiem wojcie skoro tereny, działki do dziś nie są przejęte bo nic Pan nie robi od ponad dwudziestu lat to dlaczego na prywatnych działkach będziecie remontować drogi?
  Do Pani Bandoła, pani też jest zaslepiona, że działki są prywatne? Komu pani chce się przylizac? Dlaczego mnie podatnika okrada władza? Wcześniej czytałem forum w tym temacie ale widzę że Pani jest taka sama jak ten wójt z radnymi – wczoraj to zauważyłem na własne oczy.
  Mam pytanie, jak można odwołać sołtysa Neleca bo jestem oburzony jego zachowaniem.
  Może na następnym spotkaniu poprosimy Pana Nelca o rezygnację bo reprezentuje tylko jedna grupę mieszkańców – zalatwiaczy asfaltu.

  • Przeciez niedało sie tam siedziec obłuda wiadomej czesci władzy siega zenitu, wiec odrazu po spotkaniu zadzwoniłam tu i tam i bedzie niebawem niespodzianka dla tych co potrafia sie z wszystkiego wytłumaczyc a jednak sprawdzimy urlopowicza , nonstop na stanowisku bardzo dobrze bo niebedzie trzeba szukac Pana B. T. i wszystko wytłumaczy dużymi literami .Mam nadzieje

  • Można sołtysa Nelca odwołać tylko gdy to nastąpi to będzie dla niego totalna porażka że do końca kadencji nie dotrwał. Trzeba mieć jaja aby zrezygnować samemu.
   Publicznie z pytaniem do p. BANDOŁY Kobieto, czy jesteś aż tak zaślepiona, że nie widzisz pozostałych mieszkańców którzy chcą coś dobrego zrobić dla swojej małej ojczyzny? Po raz kolejny robicie z wójtem i swoją bandą problem, że normalni mieszkańcy wspierają dzieci i młodzież naszej gminy !!! Mam wrażenie, że zbyt długo koleguje się Pani z koleżanką Bieńkowską – dwie baby oderwane od rzeczywistości !!!
   Na spotkaniu widać jak małe poparcie ze swojego bloku Pani miała, bo aż dwie osoby przyszły hehehe gdzie był Andre, który tylko na forum krzyczeć potrafi ???
   I dalej brnę w temacie dzielenia mieszkańców przez obecna władzę. Jakie kryteria muszą spełnić mieszkańcy pozostałych bloków na GÓRNICZEJ aby mieli wyremontowany dojazd wewnątrz osiedla ???

 4. Pytanie gdzie lokalny wójt się pojawi na zebraniu. Podejrzewam że będzie chciał przeforsowac ponad 30 tysięcy na asfalt dla pani radnej Bandoła i p. Starca. Rok temu podobno zadyma była że nawet sołtys Nelec nie dał sobie rady z opozycja.

 5. Szkoda że zamiast 200 czy nawet 400 mieszkańców przychodzi 12, a czasami 20, ludzie obudźcie się wreszcie to wasze głosy mogą zdecydować na co wydać pieniądze. Może nie jest ich dużo ale to zawsze więcej niż nic. Czy nadal ma być nijak, albo co mnie to obchodzi????

 6. I co na to nasza zadymiara z powiatu? Jednak na kulture i sport można dawać kasę z solectwa a nie o własnym tyłku myśleć pani wilka POrafna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.