Zebranie z mieszkańcami osiedla Wola II

22

Osiedle zmieni się w sołectwo oraz zdecydowany sprzeciw mieszkańców przeciwko budowie fabryki plastikowych elementów, tak w dużym skrócie można podsumować zebranie wiejskie na WII.

W środę 12 marca mieszkańcy osiedla wola II mieli okazje spotkać się z władzami samorządowymi,  Radą osiedla oraz zaproszonymi gośćmi przedstawicielami spółdzielni, policji oraz służb miejskich.

Zebranie otworzył przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Andrzej Biszkant sprawozdaniem z wykonanych prac w rok 2013, po czym głos zabrał wójt Gminy Miedzna pan Bogdan Taranowski. Poinformował mieszkańców o zadanych zrealizowanych w roku 2013 oraz tych planowanych na rok 2014, w swym wystąpieniu  dotyczącym planów rozwojowych mówił o inwestycjach które wzbudzają największe kontrowersje wśród mieszkańców i są to budowa drogi S1 wraz z węzłem WB, budowa elektrowni oraz planowana najnowsza inwestycja budowa zakładu produkcji elementów plastikowych dla przemysłu samochodowego. Zakład maiłby być zlokalizowany w utworzonej strefie ekonomicznej koło marketu „Biedronka”, co wzbudziło zdecydowany sprzeciw wśród mieszkańców.

Panie Wójcie dlaczego pan się nie liczy z naszym głosem, mamy już otaczanie z jednej strony planowana elektrownie z drugiej, trasę S1 z trzeciej i co z czwartej plastiki?-  pytała jedna z mieszkanek osiedla. Na koniec zebrania mieszkańcy złożyli wniosek  aby w tym miejscu nawiązując do sportowego charakteru  tego miejsca (basen, boisko, planowana siłownia) utworzyć mini park dla dzieci wraz ze ścieżkami rowerowymi i znakami, oraz wniosek  umożliwiający zmianę statusu z osiedla na sołectwo, pozwala to zaoszczędzić do  30% funduszy przeznaczonych na sołectwo. Dla mieszkańców najistotniejsze będzie to ze w miejsce Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla będzie sołtys którego wybiorą mieszkańcy w bezpośrednich wyborach.

 

Informacja Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla W II Andrzeja Biszkanta

 

Informacja wójta pana Bogdana Taranowskiego  o zadanych zrealizowanych w roku 2013 oraz tych planowanych na rok 2014

 

Odpowiedzi wójta pana Bogdana Taranowskiego na zadane pytania przez mieszkanców.

22 KOMENTARZE

 1. To, co przez wiele lat obecnej władzy samorządowej zdecydowanie się udało, to bardzo dogłębne utrwalenie antagonizmów pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. Tylko, czy to jest sukces?? LUDZIE! nie szczujmy się tak nawzajem. Ilu z nas kiedyś mieszkało na Woli, a teraz się pobudowało po okolicy? I ilu z Gilowic, Frydka,Góry, Grzawy czy Miedźnej ma rodziny w Woli? Skłóconą społecznością rządzi się najlepiej. Niektórzy już zacierają łapki z tego powodu.
  Wg mnie wspólnym problemem jest mierna jakość “gospodarowania” całą naszą gminą. Niestety wieloletnia, dlatego coraz bardziej dotkliwa.. A szczucie jednych na drugich tylko upraszcza sprawę dla tych, co z zamętu nauczyli się przez wiele lat korzyści czerpać. Wola siłą rzeczy rządzi się innymi prawami z uwagi na liczbę mieszkańców i często ich przejściowy charakter. Nie czyni to tej miejscowości ani lepszą, ani gorszą. Ma po prostu inne problemy i nieco inne potrzeby. Wolanie korzystają z okolicznych miejscowości (tereny zielone, możliwości budowania domów itp), ale ludzie spoza Woli też mają swoje potrzeby, które im akurat Wola zaspokaja. I tylko wg obecnie podejmowanych decyzji jakimś przedziwnym trafem kończy się to chaosem w infrastrukturze, oraz sprowadzaniem akurat na Wolę podmiotów, dosłownie i w pełnym znaczeniu, zatruwających życie. Ale to jest nieudolność w rządzeniu, nic więcej. Czas na MĄDRE inwestycje. A nie takie, które wyniszczają nie tylko środowisko, ale zwykłe ludzkie relacje. Dlatego też uważam, że czas na zmiany u sterów. Obecni “kapitanowie” po prostu nie umieją lepiej. Dlatego każdy z tej gminy niech się zastanowi, czy “stery” powierza się dożywotnio, bez względu na to, że “mielizna” dominuje ten “rejs”.

 2. wszelkie pomysły dotyczące POWSTAWANIA ZAKŁADÓW, KTÓRE PRODUKUJĄ SZKODLIWE SUBSTANCJE DLA ZDROWIA I ŻYCIA MIESZKAŃCÓW, NIECH WÓJT WYBUDUJE SOBIE W POBLIŻU SWOJEJ POSIADŁOŚCI W GILOWICACH. wtedy zobaczy jak się świetnie wdycha smród z otaczarni, z plastików itp. już nie wspomnę o “Auto-“serwisie” pana Wójta, który produkuje taki dym, że pół Woli co rano to wdycha. Wszystkie pomysły Pan Wójt powinien realizować w swojej wsi, w której obecnie zamieszkuje, a nie podrzucać “kukułcze jajo” mieszkańcom Woli, a niech się męczą, CO GO TO OBCHODZI, PRZECIEŻ TU NIE MIESZKA I NIE MUSI SIĘ MĘCZYĆ Z TYM WSZYSTKIM.
  A MIESZKAŃCY W2 POWINNI NIE PŁACIĆ NA GMINĘ ŻADNYCH PODATKÓW, SKORO SĄ BEZ PRZERWY NARAŻANI NA UTRATĘ ZDROWIA, A WŁADZA MA TO GDZIEŚ.

 3. po ostatnich wyborach byly takie glosy ze jakby nie glosy z w2 to wojt juz by wojtem nie byl takze to wy go tam uratowaliscie w wyborach to wam organizuje otaczarnie blaszak wam postawi i nietylko a po wyborach znowuu fotelik cieply i obiecanki .CZy na serio kazdy z was to lyka te bujdy z s1 zakladem pracy czy ta smieszna elektrownia przed wyborami to wszystko sie robi kampania ruszyla ludzie trzeba na zebrania chodzic i mowic glosno o co chodzi kogo wy sie boicie zapraszam na zebranie do gory zabaczycie jak ma zebranie wygladac .Wola to jedno wielkie osiedle robotnicze pare sklepow barow i dlugo nic ktos tu o parku pisze komu po co takie cos czy ktos tam na woli odpoczywa szkoda slow nikt sie wami wolanami przejmowal nie bedzie macie pana Sloninke wiec go wybierzcie na wojta i zobaczymy co zrobi jedno jest pewne w gorze latwo mial niebedzie

  • Ta pewnie ,bójcie się pana Słoninki bo jak się uda to się wam wieśniakom skończy tylko do was ładowanie kasy ,robienie ulic i chodników itp. bójcie się bo wreszcie jest kandydat do działania na Woli w dobrej mierze a nie jak do tej pory nic dobrego tylko syfu upychanie ,bójcie się wieśniaki

 4. A co to kxxxx było zebranie wójta z mieszkańcami czy mieszkańców z wójtem ?? Z tego co widać to wójt się promuje a nic nie ma o mieszkańcach. Wójt był tylko zaproszonym gościem, a gada jakby był prowadzącym.

 5. Ja też mam pytanie. Dlaczego redaktor nie opublikuje filmów z relacją mieszkańców z W-II na tym zebraniu ?
  Te wypociny wójta to typowy lans przedwyborczy. Kto był na zebraniu wie, że wójt zataił fakt powstania nowego zakładu obok Biedronki a jedynie radny Sikora poinformował o tym mieszkańców W-II i o sytuacji z mieleniem gruzów przy asfaltowni. Byłam na zebraniu i zobaczyłam że wreszcie W-II odważyło się przeciwstawić wójtowi. Wreszcie zaczęło być jednością.

 6. Chcemy referendum dotyczące zakładu produkującego części plastikowe do samochodów. I niech nam obecna władza nie wmawia,że smrodu nie będzie pod naszymi oknami !!! Smród to już zrobiliście w obecnej kadencji.
  Już nie wspomnę,że ta Wola będzie tracić na swoim uroku, który będzie od strony biedronki zawalony BLASZAKAMI czytaj. miejsca pracy. Wójcie możemy pójść na kompromis. Zakłady TAK ale zarobki EUROPEJSKIE !!!!!!!!!!!!!!!!! A nie najniższa krajowa !!!!!!!!!!! Negocjuj Pan z radnymi o lepsze zarobki !!!
  Mieszkańcy mało tego podobno między Mixpolem a kościołem ma powstać zakład, który będzie gromadził skup złomu i co Wy na to ???? Dlaczego w Miedznej przy ruchliwszej drodze nie można wytycznyć takiej strefy dla inwestorów ???? tylko upychacie to na Woli.

 7. Mam pytanie nasz wójt jest już na emeryturze czy dalej jest pracownikiem Kompanii Węglowej ????
  Pytam, bo zastanawia mnie fakt taki, że jeżeli dalej jest pracownikiem KW to już wiem dlaczego tak mocno jest za elektrownią i drogą S1
  Również wyciągnijcie sami wnioski

  • Jak wójt odchodził z górnictwa to chyba jeszcze nie było Kompanii Węglowej tylko jej poprzedniczka. Z tego co mi wiadomo, to w razie porażki w wyborach albo rezygnacji ze startu powinien mieć zaproponowane równorzędne stanowisko pracy przez ostatniego pracodawcę albo jego następcę prawnego. Ale pamiętam to jeszcze ze studiów więc nie wiem czy coś się w tej sprawie nie zmieniło 🙂

 8. Ja myślę, że już powinniśmy wyciągnąć wnioski i BARDZO PODZIĘKOWAĆ p. wójtowi i jego kolegom i koleżankom radnym.
  Mieszkańcy nie głosujemy na pana Taranowskiego, który pewnie dalej wójtem by chciał zostać. Panu Nelcowi również dziękujemy bo jest w zmowie z obecnym wójtem aby głosy zabierać a nic dobrego dla naszej gminy nie robił.
  Wyciągnijmy w końcu wnioski i zagłosujmy za nowymi ludźmi, którzy coś chcą zrobić a na pewno nie są jeszcze zniszczenia takim rządzeniem jak obecni włodarze naszej gminy.
  Gospodynie wiejskie, strażacy, itp.: nie słuchajcie pustych obietnic tylko niech WAS sumienie prowadzi w dobrym kierunku.
  A pan Smieja coś zrobił dobrego dla naszej gminy ??? Bo też szykuje sie na wójta.
  IDŹMY GŁOSOWAĆ NA NOWYCH LUDZI DRODZY MIESZKAŃCY

 9. Jeśli chodzi o elektrownie, to podobno nic z tego, Piast który miał zaopatrywać elektrownię w węgiel zrezygnował z tego i bybrał inna lokację. Słyszał ktoś o tym? co to tego “plastiku” to jest paranoja, po raz kolejny stawia sie mieszkanców przed faktem dokonanym. wstyd panie wójcie! to kiedyś do Pana wróci

  • Gosiu, obawiam się, że niestety, nie jest to prawdziwa pogłoska.

   Po pierwsze, Kompania Węglowa (bo to ona jest inwestorem a nie Piast) jest w takiej sytuacji finansowej (oględnie mówiąc), że nie sądzę aby znaleźli kasę na zakup uzbrojonych nieruchomości w innym miejscu.

   Po drugie, moim zdaniem na Śląsku nikt (oprócz Miedźnej) tej elektrowni u siebie nie przyjmie bo ludzie są zbyt świadomi co to oznacza.

   Po trzecie, na mój stan wiedzy węgiel miało dostarczać kilka kopalń, m.in. Brzeszcze i Ziemowit. Szczerze mówiąc, gdybym był na miejscu Kompanii Węglowej to dostarczałbym tam po prostu węgiel najsłabszej jakości (bez znaczenia która kopalnia), który trudno sprzedaż na rynku. I nie zdziwiłbym się gdyby tak się właśnie działo.

 10. Nie byłam na zebraniu, bo posypało mi się ostatno zdrowie, a jeszcze teraz dowiedziałam się o takich okropnych planach(jkakieś plastiki)-jestem załamana.Najgorsze ,ze zdrowie liche, co mogę to robię,czy to dzwonię czy choćby drogą e-mailową wyraziłam protest odnośnie elektrowni,niestety nic to nie dało i nie da. Czuję taką niemoc,tu chcą bloki odnawiać,ocieplać a tu taki syf nam fundują. Tragedia.

 11. Witam wszystkich aktywnych!!! Ja tak sobie myślę czy nie można by reaktywowac pomysłu ODŁĄCZENIA Woli od gminy Miedżna i “zbratania”się np. z Bojszowami, Wola jest nawet dogodniej skomunikowana z Bojszowami i Tychami.

 12. przecież jak Sz.P. Wójt nie zamieszkuje już na Woli, to co go mają obchodzić mieszkańcy tejże miejscowości. z tego co widzę, to znowu władza kosztem zdrowia ludzi, chce sobie zbijać kokosy na nowej inwestycji. a W2, to już w ogóle niech się całe wyludni, bo władza jak widać bardzo uparła się na to, żeby ludziom z osiedla do reszty życie zmarnować kolejnym “Śmierdzielem”. Nie dość, że smród leci z tej “otaczarni”, to jeszcze teraz plastiki, super, nie ma co. CIEKAWE CZY JAK LUDZIE ZACZNĄ CHOROWAĆ PAN WÓJT, BĘDZIE IM FINANSOWAŁ LECZENIE, BO CHYBA TRZEBA TO ZGŁOSIĆ DO JAKIŚ INSTANCJI WYŻEJ, CO SZANOWNA WŁADZA WYPRAWIA NIE LICZĄC SIĘ Z KONSEKWENCJAMI ZDROWOTNYMI, JAKIE WYNIKNĄ W LATACH PÓŹNIEJSZYCH z tych wszystkich “dobrodziejstw” na jakie naraża ludzi wójt.
  Może tak w GILOWICACH OTWORZYĆ JAKIŚ ZAKŁAD, KTÓRY BĘDZIE PRODUKOWAŁ NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA SUBSTANCJE, MOŻE WTEDY PAN WÓJT OTWORZY OCZY NA CO NARAŻA ZWYKŁYCH LUDZI?
  Jakim trzeba być człowiekiem, żeby nie liczyć się w ogóle z ludźmi zamieszkującymi daną miejscowość, nie zważać, na ich zdrowie, tylko patrzeć kasy, żeby tylko było więcej i więcej.
  Brak słów.

 13. Patrzę sobie od dłuższego czasu na te “innowacje” pana wójta i tak się zastanawiam, kto stąd tak dotkliwie go skrzywdził, że tak tę Wolę biedną “docenia”? Jest to dla mnie niepojęte, że ten pan mieszkał tu przez wiele lat, a jego wszelkie większe przedsięwzięcia, jakich się podejmuje, degradują tę miejscowość (i to nie tylko estetycznie). Kto tu będzie zasiedlał te pustostany na osiedlach przy takim skomasowanym dziadostwie?? Wielu moich znajomych już ucieka stąd, gdzie pieprz rośnie. Inni mówią “my tu tylko na chwilę, przelotem, bo na stałe nikt by tu nie wytrzymał”. Czy pan wójt oraz jego klakierzy stracili w ogóle kontakt z rzeczywistością? Media szeroko informują, że miasta / gminy prowadzą szeroką politykę zachęcającą ludzi do zamieszkiwania u nich (fundowanie i losowanie nagród itp). A tymczasem na “naszym podwórku” bezgłośnie się wyludniamy. Czuję coraz większy bunt. Czy naprawdę tak trudno zadbać o podtrzymanie walorów naszej okolicy? Kto powiedział, że można z nami robić wszystko, co się u tego czy tamtego pomysłowego decydenta w głowie urodzi, no KTO? I ile można się godzić na wszystko BEZKRYTYCZNIE?? Ostatni gasi światło?? To co się dzieje u nas, jest po prostu CHORE.

 14. …ładne rzeczy na spotkaniu się dowiadują mieszkańcy bez żadnych uzgodnień z mieszkańcami. Biedronke mamy, dwie stacje diagnostyczne, boisko Sokoła, basen i pam wójt mówi, że na tych terenach zielonych planowana jest budowa zakładu produkująca plastikowe części ( czytaj smród z tego plastiku ) Mało tego wysokość ścian zakładu ponad 12 metrów. Dziękujemy wójcie za piękny hangar i szkoda, że tak piekne boisko i basen będzie otulony blaszakiem.

  • Poczekaj jak będzie elektrownia. To będzie coś co przebije wszystkie otaczarnie i S1-ki razem wzięte. Ale dzięki temu dziady leśne z AGH, WUG i KW będą miały co robić przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

   BTW: Czy ktoś wie, gdzie wróci do pracy wójt jeżeli nie zostanie wybrany na jesień w wyborach?

 15. Ciekaw jestem czy radny Mucha też bedzie i jakie rozdanie szachowe będzie. Panie Mucha do jesieni będziesz mieć pan SZACH MAT !!!!!!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.