Zmiana stawki za odpady komunalne – skąd taki drastyczny wzrost?

32

Na sesji Rady Gminy w dniu 12 lutego br. Radni po burzliwej dyskusji przyjęli uchwałę w sprawie nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 15,00 zł za mieszkańca w przypadku segregowania odpadów komunalnych oraz 30,00 zł za mieszkańca w przypadku pozbywania się odpadów w sposób nieselektywny. Skąd taka bardzo wysoka podwyżka, skoro dotychczas opłata wynosiła dotychczas odpowiednio 8,00 zł oraz 15,00 zł? Na podwyżkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składa się:

1.Ilość wytworzonych odpadów, która w przypadku naszej gminy na przestrzeni 5 lat wzrosła o 80 %.

2.2018 rok przyniósł bilans ujemny (-158.000 zł) skutkiem tego, że system przestał się „domykać” i zaczął powodować straty w budżecie gminy.

3.Zaczęła obowiązywać wyższa opłata „marszałkowska”, która wzrosła o ponad 20 %. 4.To także rosnące koszty pracownicze po stronie Wykonawcy.

5.Dodatkowe koszty monitorowania transportu odpadów.

6.Koszty związane z utrzymaniem i działaniem PSZOK-u

7.Koszty poręczeń i gwarancji dla RIPOK (regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych) w związku z wprowadzeniem tzw. „zabezpieczenia roszczeń” na wypadek poważnej awarii.

8.Zmiana rynku zbytu: odpady komunalne, które w związku z recyklingiem wcześniej przynosiły zysk na stan obecny wymagają dopłat, aby podmiot zajmujący się tym recyklingiem przyjął owe surowce wtórne. W lipcu 2013 roku wprowadzono na terenie Gminy system gospodarki odpadami komunalnymi. Poniżej zaprezentowano ilość odebranych odpadów przypadająca na jednego mieszkańca /przy czym dane za 2013 roku zostały przedstawione w stosunku rocznym/.

Z danych przedstawionych powyżej wynika, że nastąpił wzrost ilości wytwarzanych odpadów o ponad 80 % w czasie niespełna 5 lat funkcjonowaniu systemu. W 2013 roku średnio na mieszkańca odebrane było 174,2 kg odpadów z czego 75,9 % stanowiły odpady zmieszane. W obecnym czasie (dane za rok 2018) średnio na mieszkańca przypada już 315,7 kg odebranych odpadów z czego 75,3 % stanowiły odpady zmieszane. Co równie istotne, po wyłonieniu Wykonawcy w przetargu rozstrzygniętym w marcu 2018 r. z dostępnych danych wynikało, że stawka opłaty powinna wzrosnąć o 3,50 zł na mieszkańca z uwagi na konieczność samofinansowania się systemu gospodarki odpadami komunalnymi. A bilans za ostatni rok zamknął się ze stratą na poziomie ok. 158 000,00 zł. Było to przedmiotem dyskusji na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji, a Radni otrzymali stosowne dokumenty i materiały. Co jest finansowane w ramach uiszczanych opłat przez mieszkańców?

Dalsza cześć opracowania dostępna do Pobrania Zmiana-stawki-za-odpady-komunalne

źródło UG Miedźna

32 KOMENTARZE

 1. co z ruchem ciężarówek prze Wolę i okoliczne miejscowości. Nowa władza milczy, a tak sie buntowali przed wyborami. Mamy nowego Wójta, Staroste w Pszczynie a Powiatowy Zarząd dróg w Pszczynie dalej robi co chce, ciężarówki jak jeździły tak jeżdżą, to po co nam ta zmiana była?

 2. Ja bym jeszcze ściągnął składki z piesków ,kotków blokersów w końcu także śmiecą a kuwety i puszki worki po karmię gdzie wyrzucają tak jak od małych dzieci

 3. ja generuje tyle samo smieci co 8 lat temu. kto robi tabelki i dla kogo? ja wiem ze papier wszystko przyjmnie a ludzie nawet nie bede mieli ochoty zeby to przeanalizowac ale bez przedady…

 4. A może w końcu byście zwolnili z opłat rodziny wielodzietne 2+3 tylko w gminie Miedźna nie obowiązuje kartą dużej rodziny WSTYD drodzy radni i panie Wójcie .Dla takiej rodziny to roczny koszt 890 zł.

  • Może emerytów i rencistów też z opłat zwolnicie ? Skoro wielodzietnie rodziny chcą uniknąć płacenia, z jakiej racji inni lokatorzy mają za nich płacić. Rencistka 700 złotych. Każdy ma ciężko

  • A dlaczego Gmina miałaby zwalniać TYLKO rodziny wielodzietne? To może również samotne matki? One w przeciwieństwie do rodzin wielodzietnych nie łapią się na 500+. Idźmy dalej. Uwzględnijmy osoby niepełnosprawne. No i te po 75 roku życia. To kto zostanie do płacenia? No tak Ci pracujący co robią na twoje 500+. Może byś tak pomyślał też o innych a nie tylko o sobie?

  • Macie co miesiąc 1500 za friko. Raz w roku 300 + a do tego odpis od podatku. Ja do swojego dopłacam i utrzymuje dziecko na studiach. Może jednak takim jak ja niech gmina zafunduje te śmieci, hę? Bo tacy jak ty to już kasę z każdej strony doją. I jeszcze mało i mało. Nawet ludzi nie denerwuj!

 5. Pomijając ustalone koszta na zagospodarowanie odpadami. Zastanawia mnie kolejność podejmowanych działań. Najpierw Pan Wójt podpisuje aneks do umowy z firmą odpowiedzialną ustalając konkretną cenę a następnie Rada Gminy głosuje :))) Jasnowidz?

  • Ech, mądralo. Jakby nie uchwalili toby bulił z gminnych czyli naszych. A jakby nie zabulił to by firma powiedziała bay bay a na Twoje śmieci, te jadalne, zlecenie dostałyby szczury a te niejadalne latałyby po całej gminie.

 6. Chciałbym przypomnieć, że wybory samorządowe między innymi na wójta oraz radnych mieliśmy w zeszlym roku i każdy mieszkaniec gminy miał możliwość oddania głosu. Wszelkie wątpliwości co do decyzji podejmowanych przez Szanowną Rade Gminy powinniśmy wyjaśniać z radnymi z własnego okręgu/miejscowości na zebraniach wiejskich. Aktualny podział radnych co do przynależności pozwala nam zobrazować adekwatny podział głosów nad podejmowanymi decyzjami. Mimo wszystko uważam że nasi reprezentanci (radni) powinni ustosunkowac sie do aktualnie podejmowanych decyzji oraz oddanego głosu.

 7. To nieTaranowski i jego ekipa podnieśli opłatę za śmieci i podatek a nowy wojt i nowi radni.Skończcie z tą propagandę. Jakie nas czekaja jeszcze podwyżki. A miało być tak pięknie. Wpadliśmy z deszczu pod rynnę.

  • Misiu ale pomyśl: kto ci ma dopłacać do wywozu Twoich śmieci ? Ogarnij se nieco, poczytaj, popytaj, UG zrobił ci przejrzyste opracowanie. UG nie może na śmieciach zarabiać. Myślisz że podwyżka ma załadować kieszenie w ZUK Oświęcim ? Myślisz że kolejny przetarg między różnymi firmami da NIŻSZĄ CENĘ ? 😉 Misiu….

 8. Drodzy mieszkańcy W zamieszczonym artykule widać że 6lat temu produkowlaśmy 174kg śmieci i zapłaciliśmy za to 8pln/osobę. W 2018r już tych śmieci wytworzyliśmy 315kg. Czyli jak dobrze liczę to stawka 15pln jest właściwa. Niektórzy radni uważają ze Urzędnicy Gminni nie potrafią zadbać o mieszkańcow i źle dbają o ich interesy. Zamiast poprosić o wyjaśnienia przed sesją, czy to Wójta, Panią Skarbnik czy pracowników referatu gospodarki komunalnej wolą zaistnieć na e-sesji i walczyć o “dobro” wyborców. Czy wtedy jak odbierali przedszkole przed wyborami, a potem my mieszkańcy musieliśmy dopłacić 250tys. do już ukończonego budynku, to było w porządku??? Tak samo sprawa dotyczy hali zapaśnikow czy mostu Bronisław. Ja na komisji rewizyjnej kwestionowalem zmiany projektowe wykonane po przetargu dla Bronka. Ale poprzedni wójt oszukiwał nas radnych, że mamy 5lat gwarancji a teraz okazało się że gwarancja już się skończyła. 150tys. za chwilę pójdzie na opał. Dzięki Bogu większość nas nie dała się nabrać przed wyborami. Nowy Wójt i odmłodzona Rada Gminy jest nadzieją dla Miedźnej, mimo niezadowolenia opozycji.

  • Popieram wypowiedz radnego . Gdzie byliście opozycyjni ludzie byłego wójta Taranowskiego gdy most do d…y, przedszkole do d…y, szkoły we Frydku czy Górze do d…y, hala zapaśnicza do d…y
   Najwieksi krzykacze i przeciwnicy zmian na lepsze z oceny ogladania sesji to
   Wojtala Mariusz Przewoźnik Michał Starzec Janusz co chcecie osiągnąć waszym bezmyślnym myśleniem ?

   • Wyborco zwróć uwagę że szanowny radny Adam Wojtala tak samo podnosił rękę jak inni w poprzedniej kadencji teraz zmienił front bo dostał stołek. Ot cała tajemnica radnego Wojtali Adama. Cynizm nic więcej. Teraz wszyscy się tłumacza a na sesji jak Przewoźnik i Wojtala M. zadawali pytania to nikt nie potrafił się odnieść łącznie z Wójtem i prezesem zuk. Admin udostępnij mój komentarz bo blokowania takich wpisów jest słabe.

    • Szanowny J. W poprzedniej kadencji wszelkie sprawy które poruszałem na komisjach czy sesjach nie miały szans na przegłosowana, bo ja nie byłem w grupie decydentów i popierających ówczesną władzę. Większość głosów w radzie miał BT. Zabierałem głos na komisjach ale to Mariusz Wojtala i Janusz Starzec wtedy decydowali z BT o planach budżetowych. Czy to źle że po wyborach dołączyłem do nowych Radnych, którzy zostali wybrani bo większość chciała zmian? Może wg Ciebie miałem być po drugiej stronie i robić show ja każdej sesji?

     • Brawo! Niech się Pan nie przejmuje. To tylko płacz i złość tych co zeszli ze sceny. A reszta ludzi widzi jak te cyganstwa i cwaniactwo niektórych wychodzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.