Zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej

2

W związku z reformą systemu ochrony zdrowia od 1 października nastąpią zmiany w organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego.

 

Dotychczas poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych) jest prowadzona przez NZOZ Pogotowie Ratunkowe w Pszczynie z siedzibą przy ul. Cieszyńskiej 9, a świadczenia udzielane są w budynku CM Panaceum przy ul. Dobrawy. Już w najbliższą niedzielę się to zmieni. Jak informuje Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, od 1 października, od godz. 8.00 pacjenci w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej przyjmowani będą w Szpitalu w Pszczynie, ul. Antesa 11.

Wszystko dlatego, że szpitale, które wchodzą do tzw. sieci szpitali są zobowiązane prowadzić nocną i świąteczną opiekę medyczną u siebie. Szpital w Pszczynie prowadzony przez Centrum Dializa Sp. z o.o. wszedł do sieci szpitali I stopnia.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.
Dyżurujący lekarz udziela porad:
– w warunkach ambulatoryjnych,
– w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
– telefonicznie.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
– nagłego zachorowania;
– nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
– gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

WAŻNE! Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Pszczynie w CM Panaceum (ul. Dobrawy 7) będą udzielane do godz. 8.00 w dniu 1 października (niedziela).
Od godz. 8.00, 1 października świadczenia nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizowane w Szpitalu w Pszczynie, przy ul. Antesa 11, tel. 32 210 50 02 wew. 307

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.