Czy to początek końca SM ”Wola”?

52

Po wielu latach istnienia największego zrzeszenia mieszkańców i jednego z ostatnich reliktów jaki ostał się po byłej kopalni ze spółdzielni mieszkaniowej „Wola” wydzielają się pierwsze wspólnoty mieszkaniowe. Od 2 miesięcy taka wspólnota funkcjonuje w nieruchomości przy ulicy Leśnej 13-15.

Ignorancja, brak liczenia się ze słowem mieszkańca, marnotrawienie pieniędzy na rozbudowaną biurokrację, bloki w coraz gorszym stanie podupadające z miesiąca na miesiąc, nie mogliśmy dłużej czekać czas wziąć sprawy w nasze ręce – tak relacjonuje jedna z mieszkanek nowej wspólnoty. Decyzja nie była łatwa, wiadomo duży może więcej jednak nie w tym przypadku gdzie próbuje się podejmować decyzje wbrew nam członkom spółdzielni którzy są de facto właścicielami bloków i terenów a zarząd jest na naszym utrzymaniu i ma pracować dla dobra ogółu. Dla przykładu powiem tylko ze takimi sprawami są kredyt na ocieplenie bloków który my musielibyśmy spłacać, oraz sprawa już chyba słynnego monitoringu w klatkach opisywanego miedzy innymi na lamach prasy, który ma kosztować 300 tysięcy zloty. Przykładów można by mnożyć każdy widzi co się dzieje. Na koniec dodam tylko ze bardzo się cieszymy z założenia tej wspólnoty i liczymy iż kolejni mieszkańcy pójdą naszym śladem, i mogą liczyć na nasza pomoc.

Sprawdziliśmy jak to wygląda i czym właściwie jest spółdzielnia, gdyż wielu mieszkańców jest zdania iż trzeba walczyć ze spółdzielnią a w rzeczywistości jest to walka z samym sobą. Przyjrzeliśmy się tez finansom SM”Wola”.
Definicja spółdzielni mieszkaniowej mówi iż jest to, dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób, o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym. Spółdzielnia prowadzi wspólną działalność gospodarczą, społeczną lub kulturalno-oświatową w interesie swoich członków.

Majątek spółdzielni jest prywatną własnością jej członków. Założyciele spółdzielni, których liczba nie może być mniejsza od dziesięciu osób fizycznych lub trzech osób prawnych (w spółdzielniach produkcji rolnej co najmniej pięć osób fizycznych), muszą uchwalić statut spółdzielni oraz dokonać wyboru jej organów (rady nadzorczej i zarządu) – najwyższym organem jest walne zgromadzenie lub zebrania grup członkowskich (przedstawicieli). Spółdzielnia musi być wpisana do rejestru sądowego (nabywa osobowość prawną).
– spółdzielnia mieszkaniowa zaspokajające potrzeby mieszkaniowe członków oraz potrzeby gospodarcze i kulturalne wynikające z zamieszkiwania w spółdzielczym osiedlu lub budynku.
SM „Wola w liczbach
Jak łatwo zauważać z planu finansowego na 2015 rok lwią cześć wydatków jaka ponoszą mieszkańcy to koszty płacy, umów cywilno-prawnych, umów zleceń, posiedzeń Rady Nadzorczej, nagród i premii, Zus – które zamykają się w kwocie 1 miliona 172 tysięcy złoty. Warto tutaj dodać iż cały Fundusz remontowy spółdzielni to 841 tysięcy złoty.

 

Jaki wybór maja wobec tego mieszkańcy? Rozwiązania są trzy:
– Głębokie i diametralne zmiany w SM”Wola” przez Walne Zgromadzenie które jest najwyższym organem decyzyjnym,
– Utworzenie nowej spółdzielni na bazie istniejącej.
-Wydzielenie się wspólnot mieszkaniowych, co właśnie następuje i zdaje się być prawdopodobnie początkiem końca SM”Wola”

52 KOMENTARZE

 1. Pytam Was noże ktoś wie jak to jest z tym dostępem do kartoteki.Parę razy się logowałam i stare dane z października. Nie wiem po co to,czy jest informatyk,czy kasę bierze.Co mi z takiego dostępu do kartoteki.

 2. Co się dzieje z ciepłą woda do 3 dni ciągły brak wody a licznik nabija ciepła jako zimna ciekawe czy ktoś to zrekompensuje. dzwonie do SM to wina NSE , NSE ze SM i tak w kolo a woda zima leci jako ciepła.

 3. czy to nie najwyższy czas, żeby wcielić w życie plan ODŁĄCZENIA SIĘ OD SM “WOLA” I PRZEJŚCIE POD WSPÓLNOTĘ MIESZKANIOWĄ? tam każdy blok ma swój fundusz remontowy i wszystko jest uzgadniane z mieszkańcami, a nie tak jak tu. Spółdzielnia nie ma pieniędzy, ale robi remont, przecież to śmiechu warte. Co się pod tym kryje, że zwiększyli nam kwotę na fundusz remontowy? gdzie się podziały te pieniądze, które do tej pory wpłacaliśmy? Spółdzielnia wynajmuje jakiś “PARTACZY”, KTÓRZY NIE POTRAFIĄ WYKONAĆ PROSTEJ ROBOTY np. ocieplenia bloku, a pieniądze płaci im takie, jakby nie wiem jaką znaną marką byli. Spółdzielnia rozporządza naszymi pieniędzmi niegospodarnie i tyle i stąd wiecznie braki w ich kasie i wieczne podwyżki wszystkiego.
  Mam pytanie czy ktoś wie, czy osoba, która ma wyodrębnione mieszkanie na własność, musi płacić tzw. “opłatę eksploatacyjną”? przecież jako właściciel mieszkania, powinienem płacić tylko za to, co zużyję czyli woda, CO, śmieci i ewentualnie prąd części wspólnych, bo na prąd i gaz mamy osobne umowy.
  czy słyszeliście, żeby właściciele prywatnych domów, płacili komuś dodatkowe opłaty eksploatacyjne, za to, że mają dom na własność? trzeba by się zająć dodatkowymi opłatami, jakie narzuca na nas Spółdzielnia, bo tak de facto, to, że mieszkanie jest w zasobach spółdzielni, a jest moją własnością, powinno mieć wpływ na wysokość opłat.
  jeszcze odnośnie ocieplania, nie rozumiem jak można liczyć metraż mieszkania, do ocieplania bloku z zewnątrz, przecież, nie ocieplają mi każdej ściany w mieszkaniu, tylko ściany zewnętrzne, a ich chyba przypada mniej na dane mieszkanie. to po pierwsze, a po drugie, skoro tak liczą, to kto zapłaci za pustostany? znowu Ci, którzy płacą uczciwie będą ponosić dodatkowe koszty za tych co mają długi i za puste mieszkania?
  szkoda, że nie wszyscy chcą przejść pod Wspólnotę na W1. tam przynajmniej, każdy wie za co płaci, bo każdy blok ma swój rachunek, a nie, że ktoś pokrywa koszty za kogoś, a później robi się podwyżkę, żeby pokryć straty.
  czekajmy zatem dalej, na kolejne pomysły SM “WOLA”, widać społeczeństwo na W2 ma dość pieniędzy i nie przeszkadza niektórym, że spółdzielnia ciągnie od nas kasę, za co tylko chce.

  • Na W1 też płacimy za “powietrze” i wcale nie jest tak miło jak Ci się wydaje. Min. wyliczone zapotrzebowanie a wraz z nią koszty stałe centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej są kilkakrotnie zawyżone. I jestem w stanie to udowodnić.

 4. Dobrze obiektywny napisałeś-popieram całkowicie,a tak w ogóle po co wydawać na jakieś nowe oświetlenia-przecież może być obecne ,niedawno byly montowane czujniki zbliżeniowe.Według mnie wymiana oświetlenia to niegospodarnośc-od nas wymaga się systematycznego uiszczania opłat co byłoby nieraz niemożliwe gdybyśmy równiez wprowadzali niekonieczne zmiany w naszych domach. Jak są pieniądze to zrozumiałe,ale pieniędzy spólzielni brakuje skoro czekają nas większe oplaty.Po co taka rozrzutnosc.?

 5. Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej na WII zamiast narzekać na SM radze wziąść sprawy w swoje ręce ,jak to zrobili mieszkańcy Leśnej 15,13, mieliśmy dość tego wszystkiego i odeśliśmy od SM.Jak widać blok nasz został ocieplony ,klatki pomalowane i obeszło się bez żadnych podwyżek czynszu. Odważnym mieszkańcom osiedla życzę powodzenia

  • To napisz zainteresowanym jak to wyglądają wasze opłaty aby było co porównać. Czy odprowadzacie jakieś opłaty za części wspólne do spółdzielni.

   • Przed odłączeniem się od SM uzgodniliśmy warunki odłączeniana które SM wyrażiła zgode.Tylko p. prezesiuniu z radą nadzorczą zażyczyli sobie dodatkowe opłaty,między innymi za korzystanie z placów zabaw(mamy dwa ,jeden gminny na przeczkolu ,drugi w szkole podstawowej0 ,za chodzenie po osiedlowych chodnikach,za obchody dnia spóŁdzielca,za zebrania rady nadzorczej,za koszenie trawy na osiedlu i konserwacje oraz paliwo za kosiarek.Widać prezes myślał i wymyślił.Bez komentarza

    • Fajnie ,że napisałeś, ale przydałoby się wiecej konkretów np.czy 600 zł wystarczy na całe miesięczne opłaty dla 3 os. rodziny 52 m2 i ok 15m3 wody łącznie z tą termomodernizacją.

     • Mam mieszkanie 62m kwadratowe,opłata za czynsz po odejściu od SM nie wzrosła.Tylko ,ze wspólnocie mieszkaniowej rozliczenia są czytelne,to na eksploatacyjne,to na administracje,to na remontowe.Każdy blok ma swoje konto,a nie ,jak w SM wszystko jest wrzucone do jednego “wora” W sumie mieszkańcy po odejściu z SM jesteśmy zadowoleni.Jeszcze raz zachęcam mieszkańców by wżiąść sprawy w swoje ręce

      • dokładnie “krojcok” , ludzie pytają Cię o konkretne kwoty, poszczególnych składników czynszu. czy macie tak jak My opłatę eksploatacyjną i w jakiej kwocie, fundusz remontowy w jakiej kwocie. co wchodzi w skład czynszu oprócz wody, CO i śmieci? ludzie pytają o konkrety, bo chcą mieć porównanie, żeby w końcu podjąć decyzję o opuszczeniu SM “WOLA”.

 6. wraz z ostatnim czynszem mieszkańcy W2 dostali “liścik-bajeczkę” od Rady Nadzorczej o “wspaniałych efektach” termomodernizacji. przytoczono jakąś spółdzielnię Piast i wypowiedzi mieszkańców z 2006 i 2007 roku. nie wiem czemu to miało służyć. Czy SM WOLA myśli, że wieś w której mieszkamy to jakaś metropolia, że będziemy czynsze płacić jak w Warszawie? już w ostatnim czynszu jest wzmianka o wyższych opłatach od maja 2017. już nie wspomnę o podniesieniu funduszu remontowego dla niektórych bloków i tłumaczenie, że podwyżka wynika z tego, że na pracę remontowe związane z danym blokiem brano pieniądze z innych nieruchomości. a w związku z tym, że SM planuje kolejny remont klatki wzrasta fundusz na 1,5 roku. pytam się w jakim celu, robią coś w moim bloku, skoro nie ma na to, tyle pieniędzy?
  i jeszcze jedna kwestia, remont klatki przeprowadzony w roku 2010, teraz znowu piszą, że przeprowadzony będzie remont klatki i na to potrzebują więcej kasy na fundusz, pytam po co? druga sprawa jakiś czas płaciliśmy na osobne konto fundusz remontowy, wtedy faktycznie można było wyliczyć ile ma pieniędzy dany blok. teraz płaci się wszystko na jedno konto i czynsz i fundusz remontowy, jak teraz udowodnią czy dany blok wykorzystał to co wpłacali mieszkańcy na fundusz remontowy? CZY NIE UWAŻACIE PAŃSTWO, ŻE SPÓŁDZIELNIA MA ZNOWU JAKIEŚ DŁUGI I ZNOWU SZUKA PIENIĘDZY U NAS? Płacimy na fundusz tyle lat, raptem w jednym roku nam łatali dach, w 2010 zrobili byle jaki remont klatki, przeprowadzony w zimie, gdzie nie można było nawet okien otwierać, więc dusiliśmy się w oparach farby przez dwa tygodnie, zrobili schody wejściowe i drzwi i TYLE PRZEZ PONAD 20LAT MIESZKANIA. A TERAZ NAM PODNOSZĄ FUNDUSZ REMONTOWY DO 2ZŁ ZA METR CZYLI JAKIEŚ 125 ZŁ. SORRY ALE JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO NIE BĘDZIEMY MIELI NA ŻYCIE, BO SPÓŁDZIELNIA NAM WIECZNIE BĘDZIE PODNOSIĆ WSZELAKIE OPŁATY. A CO DO OCIEPLENIA BLOKÓW, TO JAK TO MA WYGLĄDAĆ TAK, JAK NA LIPOWEJ TO DZIĘKUJEMY BARDZO. PŁACIĆ ZA BUBEL, KTÓRY ZAMIAST POMÓC, TO JESZCZE ZNISZCZYŁ BARDZIEJ TEN BLOK. A PO ZA TYM BYŁY LATA, KIEDY UNIA DAWAŁA PIENIĄDZE NA TAKIE OCIEPLENIA, WYSTARCZYŁO NAPISAĆ ODPOWIEDNI WNIOSEK I JUŻ BY JAKIEŚ PIENIĄDZE BYŁY. ALE DO TEGO TRZEBA KOMPETENTNYCH OSÓB.

 7. Mamy dostęp do kartoteki Spółdzielni-tylko guzik to warte,bo ani czynszu tzn.salda,ani odczytów wody tam nie ma na bieżąco. Ostatni wpis jest z 11.2016-czynsz naliczenie, a co do wody 30.10.2016. Kto za to odpowiada-przecież za darmo tam nie siedzą.

 8. Jaką tęgą głowę miał prezes SM w Woli z księgową obciążając kosztami członków wspólnoty opłatami za;koszenie trawy na całym osiedlu,zapłata za paliwo do kosiarek na osiedlu,koszt ubrań ochronnych dla pracowników SM,za spotkania rady nadzorczej i zarządu,oraz za tzw.dzień Spółdzielca,korzystania z placów zabaw,gdzie mamy dwa gminne,korzystanie z chodzenia po chodnikach na osiedlu.Teraz sądzi się z wspólnotą i w sądach i straszy ludzi chcących odejść z SM.Tak dla przypomnienia my członkowie WS mieszka panie prezesie współfinansowali płacąc czynsz

 9. A czy KTOŚ z obecnych “postujących” raczył się zapoznać z faktem, że NIE MA OFICJALNYCH WŁADZ WYBORU RADY ??????????…..WSZYSTKIE DECYZJE TZW.ZARZĄDU SM WOLA SĄ NIELEGALNE !!!!!!!!!!!………….I DLATEGO TEŻ TYLE SPRAW W SĄDACH JEST NA NICH !!!!!!!!
  SPRÓBUJCIE DOWIEDZIEĆ SIĘ W JAKI SPOSÓB “ODBYŁY SIĘ WYBORY I SAMO ICH GŁOSOWANIE” !!!!!!!!…JUŻ NAWET NIE WSPOMNĘ, ŻE JEST ZERO MOŻLIWOŚCI DOSTANIE POTWIERDZONYCH XERO KOPII FAKTUR ZAKUPÓW I USŁUG !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Znowu to WII jak trzeba to płaczecie a jak trzeba to was nie ma , macie smród i zakłady przemysłowe pod oknami dobrze wam tam sie mieszka ? i Gall pisze ale podpuszcza o jakiś przekrętach. Masz swoich radnych i złatwiaj to z nimi

 10. Odłączyli się, ocieplili i pomalowali na “morusowaty”, prl-owski, bordowo-pomarańczowo-różowy kolor…ręce opadają! Mam nadzieję, że ocieplanie kolejnych bloków nie będzie wyglądać tak jak na W1 gdzie zrobił się istny cyrk z wszelakim “miszmażem” kolorystycznym. Dlaczego ktoś nie potrafi ruszyć głową i ustalić jednolitej kolorystyki dla całego osiedla? Bardzo dobrze i nowocześnie prezentuje się np. blok, który widać z głównej drogi naprzeciwko Bianko – taki szaro-żółty. Ewentualnie jak komuś nie pasuje żółty to można kolor szary urozmaicić jakimś innym kolorem. Zrobić coś raz, porządnie i kompaktowo!

  • Kolory to kwestia gustów. Nigdy w tym względzie nie będzie jednolitych poglądów. Ale liczy się, że czysto, że odnowione, że ludzie zaczynają trochę ambitniej podchodzić do otoczenia w którym żyją. Zachodzę tylko w głowę, jak to się dzieje w dobie życia “na walizkach” i skali porównawczej z innymi, że nie został do pionu postawiony główny urzędnik w tej gminie. Przy takim niechlujstwie dróg, chodników, walających się śmieciach (OK – wiem, sami śmiecimy, ale to mniejszość decyduje o tym, że w syfie żyje większość a gmina powinna zająć się dbaniem o swoje terytorium). Trzeba powiedzieć sobie szczerze, żeśmy zaścianek.
   Hej wyborcy pana BT napiszcie: jesteście zadowoleni z tego jak prezentuje się ta gmina? Naprawdę Wam to pasuje?

   • Panie wójcie wyborcy pytają kiedy ktoś kompetentny zajmie się koszeniem wałów przeciwpowodziowych ???
    Wstyd mnie ogarnia gdy znajomym muszę tłumaczyć, że takich mamy urzędników na wiejskiej. Tak wiem Pan powie, że to nie moja “działka” ale jednak gmina Miedźna to mała ojczyzna Pana, moja, mieszkańców, itp.: więc proszę ogarnąć temat i podjąć działania w odpowiedniej instytucji 🙂

   • Ja mam wrażenie, że mentalnoscia ludzie żyją jeszcze jak za czasow PRL-u. Co władza powie tak ma być. A prawda jest taka choć do nikogo jakoś to nie dociera, że władza w gminie jest dla ludzi a nie odwrotnie.

 11. Przechodząc we wspólnotę tez nie jest idealne na pewno jest dużo lepsze niż tkwienie w tym miejscu w którym jesteśmy. We wspólnotach każdy blok się sam rządzi trudno podjąć jakieś wspólne działania na korzyść całego osiedla, place zabaw, jakieś instalacje woda gaz co itd. Najlepszym rozwiązaniem było by albo dokonać dużych zmiana w tej spółdzielni bo nie może być ze spółdzielnia która ma już teraz nie 36 a 35 bloków na place pozera milion trzysta tysięcy to nawet Oskard w Tychach nie ma takich plac. A samowola prezesa księgowej i prawniczki przekracza wszelkie granice !!! Ja osobiście widzę dwa rozwiania zmiana zarządu (wymaga mobilizacji i 20% członków na walnym raczej nie do przejścia bo sobie zmienili statut i praktycznie nie do ruszenia.
  Jedynym realnym rozwiązaniem jest wydzielenie nowej spółdzielni na bazie istniejącej.

 12. Pytam po co Wy z W 1 tu piszecie o jakimś kierowniku i synu jak artykuł dotyczy SM Wola, a tu mamy Zarząd i Radę Nadzorczą.(komentarze nie na temat)

 13. Cele i procedura odłączenia się od spółdzielni i wydzielenia samodzielnej wspólnoty na majątku spółdzielczym.

  Cel:
  poprawa funkcjonowania nieruchomości
  poprawa jakości życia mieszkańców
  Każdy z nas zapewne chce mieszkać w budynku zadbanym, czystym, bezpiecznym i ponosić jak najniższe koszty utrzymania.

  Można to osiągnąć w dobrze zarządzanej wspólnocie, w której nie ma problemów z funkcjonowaniem instalacji i urządzeń wspólnych, utrzymaniem czystości na klatkach schodowych i korytarzach piwnicznych, utrzymaniem porządku na terenach zewnętrznych należących do wspólnoty oraz utrzymaniem zieleńców i nasadzeń.

  Wszystkie te zadania realizuje Wspólnota Mieszkaniowa poprzez prawidłowo skonstruowany plan gospodarczy, który jest stworzony racjonalnie, na możliwie najniższym poziomie, zatwierdzony uchwałą właścicieli lokali.

  Każdy właściciel ponosi stratę w przypadku niewłaściwego zarządzania, bo musi pokryć koszty błędnych decyzji, ale każdy tez odnosi korzyści z dobrze zarządzanej nieruchomości, poprawia się komfort zamieszkiwania a cena rynkowa lokalu wzrasta.

  Informacja dla członków Spółdzielni Mieszkaniowych będących właścicielami lokali.
  31 lipca 2007 weszła w życie nowelizacja do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych . Nowe przepisy wprowadzają szereg zmian w zakresie funkcjonowania spółdzielni, miedzy innymi w zakresie zmiany dotychczasowej formy zarządzania, powstania wspólnot mieszkaniowych na majątku Spółdzielni Mieszkaniowej.

  Kiedy powstaje Wspólnota Mieszkaniowa w nieruchomości spółdzielczej.
  Powstaje ona z chwilą wyodrębnienia własności choćby jednego lokalu w nieruchomości będącej dotychczas własnością spółdzielni, zaistnieje wówczas sytuacja , w której właścicielem lokali nie wyodrębnionych jest Spółdzielnia , zaś lokale wyodrębnione z chwila przeniesienia ich własności stają się własnością właścicieli indywidualnych Właścicielem jest Spółdzielnia oraz osoba (osoby) , które przekształciły lokale w odrębną własność a zatem powstaje wspólnota mieszkaniowa i od tego momentu mogą mieć zastosowanie przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 o własności lokali t. j. Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903.

  Przepisy ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych … z dnia 14 czerwca 2007 przewidują miedzy innymi; możliwość podejmowania uchwał przez właścicieli lokali w nieruchomościach spółdzielczych w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną na podstawie przepisów o własności lokali . Podstawowym kryterium co do podjęcia takich uchwał jest oddanie głosów przez większość właścicieli lokali w budynku lub w budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości , obliczona według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej.

  Procedura
  Aby doprowadzić do odłączenia się od spółdzielni i powstania wspólnoty mieszkaniowej w rozumieniu przepisów ustawy o własności lokali trzeba zachować odpowiednią procedurę postępowania.

  Trzy kroki wydzielenia wspólnoty mieszkaniowej:
  Nabycie własności (przekształcenie spółdzielczego prawa własności do lokalu we własność). Każda z osób której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu realizuje ten krok we własnym zakresie . Przez nabycie własności do zajmowanego lokalu, można nabyć prawo do decydowania o nabytym lokalu mieszkalnym oraz jako współwłaściciel do całej nieruchomości wspólnej w ramach swojego udziału określonego umowie notarialnej kupna lokalu.

  Większość udziału w nieruchomości wspólnej jako odrębna własność (realizacja przez spółdzielców wykupu posiadanych lokali liczonej wg posiadanych udziałów). Mimo tego , że z chwilą nabycia lokalu spółdzielcy stają się właścicielami lokalu i współwłaścicielami całej nieruchomości to możliwość odłączenia się od spółdzielni powstaje gdy właścicielami stała się większość liczona udziałami.

  Odłączenie od spółdzielni mieszkaniowej poprzez podjęcie uchwały właścicieli lokali liczone większością udziałów – aby miały zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali. Aby móc podjąć uchwalę najpierw trzeba zwołać zebranie właścicieli . Zebranie zwołuje Zarząd Spółdzielni. Żeby przymusić Zarząd spółdzielni do zwołania zebrania na którym zostanie podjęta uchwala należy złożyć odpowiedni wniosek podpisany przez co najmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej. Wniosek winien zawierać porządek obrad ,termin miejsce oraz godzinę zebrania.

  Informacja ogólna

  Co to jest wspólnota mieszkaniowa Wspólnota mieszkaniowa to ogól właścicieli lokali w danej nieruchomości . Powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia i wykupu pierwszego lokalu mieszkalnego. Tworzą ją właściciele lokali położonych w obrębie jednego lub wielu budynków.

  Wspólnota może być
  jednobudynkowa – gdy budynek jest posadowiony na jednej samodzielnej działce geodezyjnej,
  wielobudynkowa – jeżeli na działce geodezyjnej wybudowano więcej niż jeden budynek. W jednym i drugim przypadku jest dla nich założona Księga Wieczysta

  Co to jest nieruchomość wspólna.
  Są to wszystkie elementy budowli które nie służą wyłącznie do użytku jednego właściciela ,ale służą wszystkim członkom wspólnoty W skład nieruchomości wspólnej wchodzi miedzy innymi: dach, ściany, fundamenty, stropy, grunty, korytarze piwniczne i kl. schodowe, pomieszczenia techniczne, urządzenia służące wszystkim właścicielom.

  Zarząd Wspólnoty.
  Zarządem Wspólnoty może być:
  Osoba fizyczna lub prawna , której powierzono zarząd na podstawie art. 18.ust.1 ustawy o własności lokali w związku z art. 189 ustawy o gospodarce nieruchomościami jest to potocznie zwany zarząd powierzony,
  Osoba fizyczna lub osoby fizyczne wybrane przez ogół właścicieli lokali lub spoza ich grona -licencjonowany Zarządca – na podstawie art. 20 ustawy o własności lokali,
  Osoba wskazana przez Sąd jako zarząd przymusowy w trybie art. 26 ust 1 ustawy o własności lokali oraz kodeksu cywilnego . W przypadku wykupu samodzielnych lokali przez spółdzielców nie powstaje jeszcze wspólnota mieszkaniowa w dalszym ciągu lokalami już wykupionymi zarządza Spółdzielnia mieszkaniowa.
  Dopiero gdy wola spółdzielców lokali wykupionych posiadających ponad 50% udziałów mogą oni podjąć uchwałę o odłączeniu się ze spółdzielni . powstaje wtedy wspólnota dla której powinien być założony Regon i NIP oraz powinien być złożony dla niej rachunek bankowy Taką wspólnotą zarządza dalej Spółdzielnia .

  Aby zmienić zarząd to znaczy z dotychczasowego (spółdzielni) na własny czyli osoby fizyczne wybrane z grona właścicieli lub powierzyć zarząd licencjonowanemu Zarządcy należy podjąć uchwałę o zmianie sposobu zarządzania . Tylko taka uchwała spowoduje rzeczywiste odłączenie się od Spółdzielni.

 14. “Walne Zgromadzenie” jak każdy z nas wie, nic nie da, bo jest zawsze robione tak, żeby zmęczyć ludzi i na samym końcu, kiedy już nikogo z mieszkańców nie ma, uchwala się jakieś kompletne bzdury i dopisuje kolejną pozycję w czynszu do płacenia.
  Ciekawostką są też składniki czynszu np. “opłata eksploatacyjna”. w jakim celu ona widnieje i jest egzekwowana? opłata za wentylatory to następny wymysł SM “Wola”. jak chodziła kominiarz, który sprawdzał wentylację, jak się dowiedział, że my płacimy za wentylatory to się za głowę złapał i stwierdził, że według niego nie powinny być pobierane za to opłaty, a jak już to w mniejszej kwocie, bo teraz jest to zmienione i ciągnie mniej prądu.
  i jeszcze jest trochę innych “ciekawostek” w tych czynszach.
  cóż się dziwić, że z uczciwie płacących lokatorów są ściągane coraz to większe opłaty, przecież pracownicy SM “WOLA” muszą mieć na swoje wynagrodzenia i to niemałe, a Rada Nadzorcza też musi swoje wziąć.
  trzeba się po kolei odłączać z SM “WOLA”, bo jak tak dalej pójdzie, to się obudzimy, wtedy kiedy spółdzielnia upadnie, a mieszkania wraz z lokatorami przejmą jacyś ludzie i będą wszystkich wysiedlać.
  Mam pytanie czy ktoś mógłby podać jakie warunki muszą być spełnione, żeby się odłączyć i przejść pod Wspólnotę Silesia?

  • No Silesia dużo osób narzeka, lepiej jak blok jest zorganizowany brać sprawy w swoje ręce lub zrobić wspólnotę z kilku bloków z jednym zarządem :). Mozna tez wydzielić nowa spółdzielnię z istniejącej, daje to wtedy możliwość tez osoba które nie maja wykupionych lokli na odejście z sm wola.
   A swoja drogo proponuje przekształcać mieszkania, w naszej SM obowiązuje nadal ustawa wykupu za tzw. 1 zl

  • Nawiązując do planu finansowego na 2015 rok – mam zapytanie do Rady Nadzorczej jako organu zatwierdzającego plan – dlaczego w części opisowej na stronie 2 punkt IV wynagrodzenia wynoszą 869.000,00 zł. a sumując tabelę 1 i 2 wynagrodzenia te wynoszą łącznie 890.000,00 zł. – czyli różnica wynosi aż 21.000,00 zł. Natomiast wynagrodzenie Rady Nadzorczej na stronie 2 wynosi 34.000,00 zł. a suma tabel 1 i 2 wynosi 38.900,00 zł. co stanowi różnicę 4.900,00 zł. I na tym przykładzie widać, że to nie wina jak to wszyscy Spółdzielni (nas członków) tylko osób zarządzających i organu kontrolującego. W tamtym roku jak pisałem o wynagrodzeniach w Spółdzielni to nie było żadnego odzewu. To nie pracownicy otrzymują podwyżki tylko Rada Nadzorcza podniosła kilka razy wynagrodzenie Zarządowi. Reasumując, możemy dojść do wniosku aby Spółdzielnia dobrze funkcjonowała i prosperowała to musi być zarządzana przez osoby kompetentne a przede wszystkim uczciwe. Do tej pory są tylko wielkie plany ale niema realizacji. Za chwilę te bloki się zawalą ale jedynym pocieszeniem będzie to, że będziemy mieli to sfilmowane przez kamery za 300.000,00 zł. Aby ta Spółdzielnia dobrze funkcjonowała to my wszyscy musimy brać czynny udział w życiu tej Spółdzielni. Jak piszą z W I wspólnota do końca też nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ tak samo jest to zależne od fachowości i uczciwości zarządcy.

   • Panowie z Rady Nadzorczej weźcie się w końcu do roboty i nie udawajcie, że nie czytacie strony internetowej “wolan”. Taki był wielki szum o odczytach radiowych, a teraz okazuje się, że są same błędy. Co innego jest na liczniku w mieszkaniach na koniec roku a co innego wykazuje odczyt radiowy. Sprawdźcie to sami, a zobaczycie jakie są efekty. Ciekaw jestem, jakie będzie Wasze podejście do Spółdzielni kiedy skończy się Wasza kadencja. Czy też będziecie zwolennikami oderwania się od Spółdzielni i założenia swojej wspólnoty.

    • Czytaja ale maja w d…e mieszkańców ważne ze maja sie dobrze. Jak z kimś gadam to wszyscy o wolanch gadają zawsze coś o wolantach jest coś

     • Może nie ten dział na te dyskusje ale musze. Po pierwsze wszyscy czytają z tym się zgadzam a na pewno wszyscy związani z polityka w tej gminie, przykładem niech będzie były radny Klenczar ktory na ostatnim zebraniu się wyżalił ze przez kamery trafił do internetu, a to co miał powiedzieć było przeinaczone panie to nie wiesz pan co gadasz? Nie widzę też tam we wpisach aby pan cos pisał ze to nie tak chyba ze wolanie nie puścili. Wszyscy czytają oglądają ale boja się pisać, to potem nie płaczcie.
      Ps Pozdrawiam tych co się nie boja i piszą, mają szacunek do tych co na nich głosowali, i nie znikli a się pojawia na 2 miesiące przed kolejnymi wyborami.

  • Kierownik W1 to oszust krętacz i niezdara. Nic nie umie załatwić oj przepraszam no może poza tym że synowi dobry interes. Za pana Kierownika i jego syna powinny się dobrać odpowiednie służby !

 15. Owszem mądre zmiany są potrzebne,niektóre rzeczy należałoby zmienić,zbytecznych nie wprowadzać (planowany monitoring) ,ale przedze wszystkim należałoby skuteczniej egzekwować należności od niepłacących.

 16. my za m3 fundusz remontowy płacimy 90 zł a mieszkanie 500 zł i jest nas 3 osoby ale wysokość czynszu zalezy od zuzycia wody jesli ktos leje ile widzi to placi duzo wiecej my staramy sie oszczedzac i w cenie czynszu jest ogrzewanie za które płacimy cały rok po ok 250 zł to tyle jesli cos wyjasnilam to sie ciesze

  • górnicza 34 “tylko” 3 zł za m2 w moim przypadku gdy mam 59,80 m2 płace 180 zł dodam ze nie wiem na co podnieśli fundusz skoro blok już ocieplony (z funduszu rem.) a tak poza nawiasem 3 osoby łacznie media z funduszem 800zł trzeba się wyprowadzać pomału.

 17. Brawo trzeba wywalić to kolesiostwo z Woli !

  Na W1 jest to samo trzeba wywalić Kierownik Spółdzielni !!! Nic nie robią tylko kredyty biorą na ocieplenia. A ludzie będą spłacać latami.
  Wypier….. na zbity pysk !

  • Piszesz głupoty 🙂 Ty masz mózg nie ocieplony i Ci zmarzł .I jak już to na W I są wspólnoty mieszkaniowe a nie Spółdzielnia

  • Na W1 w administracji też należałoby zrobić porządek. Wielkie kolesiostwo, siedzą na ciepłych posadkach i nic nie robią z NASZYMI pieniędzmi. Nie zawsze działają w interesie mieszkańców, tylko swoim…
   A czy wy również macie takie spostrzeżenia?

   • Tak zacznijmy porządek w szczególności od Kierownika W1 i jego synusia który się panoszy po Woli jak Prezes Ogrodnictwa Wola heeee.
    Kręcą tu niezły biznes.

    • Ciekawe jak zakończy się sprawa budowy garaży za blokiem 28 i 30 oraz sprawa dojazdu do nich przed blokiem 30. Ktoś tu ewidentnie próbuje wykiwać mieszkańców…

     • Powinien się tą sprawą zająć TVN UWAGA.
      Kierownik W 1 i jego syn = Mafia.
      Trzeba powiadomić odpowiednie służby.

      PANIE KIEROWNIKU PANU JUŻ DZIĘKUJEMY !

      • Może warto by było zainteresować się zmianą zarządcy na w1. Dlaczego administracja ma mieć monopol? Z tego co słyszałem to i blok 30 i 28 chcą zmienić zarządce. Ma byc taniej i lepiej. Może ktoś się jeszcze przyłączy to wtedy administracja bedzie zarządcą tylko swojego bloku 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.