III Sesja Rady Gminy Miedźna – retransmisja

39

W telegraficznym skrócie:

– Budżet na 2019 rok przyjęty jednogłośnie

– Podczas III Sesji Rady Gminy Miedzna Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka wręczył akt powołania na stanowisko swego zastępcy dotychczasowej sekretarz gminy Pani Renacie Łuniweskiej.  W konstrukcji prawnej   ¼ etatu zastępcy oraz ¾ etatu sekretarz.

– Droga techniczna dla „Mantransu” nierealna, przyczyna była opieszałość poprzedniej Rady i Wójta w działaniach.

– Przedszkole w Górze będzie oddane do użytku już w Lutym.

– Ochotnicze Straże Pożarne w gminie będą dostać co roku 200 tysięcy złoty na zakup nowych lekkich samochodów.

– Szkoła we Frydku będzie rozbudowana.

– Były wójt Bogdan Taranowski twierdzi ze zostawia gminę bez długów z dodatnim bilansem, mimo iż jest wymagalny zwrot 17 milionów złoty.

-Będą kontrole palenisk i składu popiołów z palenisk, ustawodawca nakłada obowiązek 5 kontroli dziennie. Kontrole będą losowe.

 

Porządek Obrad:

 1. Otwarcie III sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

 2. Ustalenie porządku obrad III sesji.

 3. Przyjęcie protokołu z sesji II z dnia 29 listopada 2018 r.

 4. Informacja Wójta Gminy z prowadzonych prac oraz realizacji zadań inwestycyjnych
  w Gminie Miedźna.

 5. Interpelacje i zapytania radnych.

 6. Przedstawienie projektu budżetu na rok 2019.

 7. Przedstawienie opinii Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów
  do przedłożonego projektu budżetu gminy na rok 2019.

 8. Przedstawienie uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii
  o przedłożonym przez Wójta Gminy Miedźna projekcie uchwały budżetowej na 2018 rok wraz z uzasadnieniem.

 9. Dyskusja nad projektem budżetu.

 10. Omówienie i podjęcie uchwał.

 • Projekt A/3 w sprawie zmiany uchwały Nr XLIV/254/2017 Rady Gminy Miedźna
  z dnia 28 grudnia 2017 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miedźna na lata 2018 – 2026.

 • Projekt B/3 w sprawie w sprawie zmiany uchwały Nr XLIV/255/2017 Rady Gminy Miedźna z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie budżetu gminy Miedźna.

 • Projekt C/3 w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miedźna na lata 2019 – 2026.

 • Projekt D/3 w sprawie budżetu Gminy Miedźna na rok 2019.

 • Projekt E/3 w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 • Projekt F/3 w sprawie rezygnacji Gminy Miedźna z członkostwa w Konwencie Gmin
  i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej współpracujących z samorządami Republiki Ukrainy.

 • Projekt G/3 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki
  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2019 w Gminie Miedźna.

 • Projekt H/3 w sprawie w sprawie określenia zasad zwrotu wydatków za świadczenia udzielone w formie posiłku i świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek
  w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023.

 • Projekt I/3 w sprawie w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej przez osoby objęte wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023.

 • Projekt J/3 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w przedmiocie powierzenia Gminie Miedźna realizacji zadania publicznego w zakresie objęcia mieszkańców Gminy Pszczyna opieką i usługami świadczonymi przez Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonujący na terenie Gminy Miedźna.

 • Projekt K/3 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia w przedmiocie powierzenia Gminie Miedźna realizacji zadania publicznego w zakresie objęcia mieszkańców Gminy Goczałkowice Zdrój opieką i usługami świadczonymi przez Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonujący na terenie Gminy Miedźna.

 • Projekt L/3 w sprawie zmiany Uchwały Nr XX/105/2016 Rady Gminy Miedźna
  z dnia 01 marca 2016 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania
  i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat oraz trybu ich pobierania.

 • Projekt Ł/3 w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miedźna a Gminą Miasta Tychy dotyczącego zasad prowadzenia punktu katechetycznego nauczania religii prowadzonego przez Kościół Zielonoświątkowy Zbór w Tychach.

 • Projekt M/3 w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego w Górze oraz cmentarza komunalnego i urządzeń znajdujących się
  w Woli.

 • Projekt N/3 w sprawie udzielenia pomocy finansowej Miastu Bielsko-Biała.

 1. Odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania radnych.

 2. Wolne wnioski i zapytania.

 3. Zamknięcie obrad III sesji Rady Gminy.

39 KOMENTARZE

 1. Gdzie się podziały fotki z otwarcia przedszkola w Górze jako kiełbaska przedwyborcza ? Takie były piękne że chciałem się zapisać. A tu niespodzianka ala Yeti 🙂 Panie T. jaki trzeba mieć tupet żeby w tej sytuacji pojawiać się publicznie i popadać w samozachwyt nad swoją zaje…..cią. Wstydzić się pan powinien za te 20 lat bylejakości !!!

 2. Ja jestem Górzaninem i nigdy nie popierałem byłego wójta ,wręcz przeciwnie ganiłem krytykowałem przychlastów co wzywali do zwiedzania wyremontowanego przedszkola śmiechu warte

 3. DALEJ SIELANKA W URZEDZIE GMINY TRWA W NAJLEPSZE
  -DLACZEGO BYLEGO WOJTA NIKT NIE ZAPYTAŁ ,CO Z PRZEDSZKOLEM W GORZE I TAMTEJSZYCH RADNYCH TYPU PRZEWOZNIK CO ULOTKI Z KŁAMLIWYMI TEKSATMI I ZDJECIAMI Z TEGO PRZEDSZKOLA ROZNOSLI PO WSI
  -KOLEJNY PRZETARG KASA W BŁOTO I DALEJ WSZYSCY UŚMIECHNIECI TAK GLOSOWAŁY GORZANY NA SWOJEGO BOGA (trzeba konsekwencje wyciagnąć)
  -PAN LIB…..A BRONIŁ TARANA JAK SWOJE DZIECI I CO TERAZ ,KLAMAL WAS PAN BOGDANLUB CO INNEGO W TRAWIE PISZCZY PEWNIE PODATEK ?
  -MLODY PAJ…K TEZ WYŁ DO KSIEZYCA Z BULU ZA PANEM TARANOWS….
  ZASIEDLI WSZYSCY NA KOLEJNE 5 LAT I BEDA PATRZEC JEDEN NA DRUGIEGO I WYTYKAĆ BLEDY ZAMIAST ZABRAĆ SIE DO ROBOTY
  -BA..AS TEZ OGON PODWINOL I CICHUTKO A PRZED WYBORAMI BRUKOWAL PIEKLO WIELKIMI UCZYNKAMI ,NA TO WYGLĄDA ZE BYLE SIE TAM DOSTAC I RESZTA SAMA SIE ZROBI
  (NADZIEJA UMIERA OSTATNIA )
  -JAK TO STWIERDZIL BYLY PREZES RADNY GERM….EK ZE OBIECAAC MOZNA A JAK SIE NIE WYKONA TO POPROSTU TRZEBA TO WZIĄŚĆ NA KLATĘ .NIEŻLE BY CIE P.MARCINIE PRZYGNIOTŁE TE OBIETNICE NIE WYKONANE
  – A GRUPA POZOSTALA Z TAMTEJ RADY TO JUZ WIDAĆ ZE FACHOWCY OD CIEPŁYCH KRZESEŁ POPATRZEC PO SUFICIE SIE NADAJECIE I ZERO MYSLENIA I WSTAJE TAKI PAN WO….ALA I WYSLOWIC SIE NIE UMIE OGOLNIE NIKT NIEWIE O CO MU CHODZI TRACĄ LUDZIE TAM POPROSTU CZAS …..

  • Składnie napisane trzeba przyznać… Możesz człowieku mi wytłumaczyć o co ci chodzi:
   -PAN LIB…..A BRONIŁ TARANA JAK SWOJE DZIECI I CO TERAZ ,KLAMAL WAS PAN BOGDANLUB CO INNEGO W TRAWIE PISZCZY PEWNIE PODATEK ?
   Chcesz o czymś porozmawiać?

   • Libera zejdź ze sceny o jakim podatku piszesz. Taranowski mowil że mamy 7 milionów zadłużenia ale nic nie mówił o 18 milnionach

    • do Tomek: No właśnie ktoś kto się podpisał “do roboty” pisze o jakimś podatku i sam jestem ciekaw o co chodzi.
     do Anonim: życzę Ci tyle sukcesów w życiu co ojciec osiągną z zespołem GÓRZANIE przez ponad 25 lat, a kim ty jesteś że taki jesteś pewny siebie – według mnie nikim bo podpisujesz się Anomim. Chyba że jesteś księdzem Anonimem i planujesz jakieś folklorystyczne występy na swoim probostwie. Gwarantuję Księdzu że zespół GÓRZANIE skorzysta z zaproszenia.

 4. “Trzeba stanowczo przypomnieć, że cel, jakim jest zdobycie władzy, nie uświęca środków używanych do jej zdobycia; co więcej, takie moralnie naganne postępowanie kompromituje polityków czy samorządowców, jest przekroczeniem Bożego przykazania <>. Ostatecznie tak postępujący tracą wiarygodność, bo rodzi się podejrzenie, że dążą do objęcia urzędu nie w celu budowania dobra wspólnego, tylko do zyskania władzy, wpływów i korzyści materialnych” – napisał w liście abp Skworc.
  I jak to się ma na to jak postepowali niektórzy w kampanii wyborczej?

 5. Panie Taranowski, pan przegrał wybory, mieszkańcy dali panu znac, że pana nie chcą. Niech pan przestanie do nas wydzwaniać i męczyć nas. Mamy nowego szefa, pan nim nie jest. To co pan robi, to jest żałosne, to dzwonienie do pracy, na nasze prywatne telefony. Panie Słoninka, niech pan z nim porozmawia i niech nas nie stawia w głupiej sytuacji.

  • 20 lat temu wykopali go z kopalni bo przeszkadzał i nie awansował, teraz pewnie przeszkadza znowu, pewnie długo go tam nie będą tolerowali, to jeszcze męczy pracowników gminy, żałosny gostek

 6. Poczciwy, masz rację. Chciałbym dodać, że pan Taranowski wraz z panią Ewą Ligęza bardzo dbali o spłaty zaległości do spółek węglowych. Mówię to oczywiście ironicznie, polecam: https://wolanie.info/430-tysiecy-na-dodatki-i-nagrody-i-to-tylko-dla-czterech-osob/
  Pani Ewa Ligęza w latach 2014-2017 otrzymywała nagrody oraz wysokie dodatki specjalne na łączną kwotę 187 896, 00 zł. za nadzór nad zwrotem nienależnych podatków pobranych za wyrobiska górnicze. Mało tego pani Ligęza otrzymywała wysokie nagrody i dodatki za swoje czynności wynikające z jej podstawowych obowiązków księgowej (patrz pismo zawarte w wyżej wymienionym linku). A teraz okazuje się, że do zwrotu jeszcze pozostało 17 milionów, i bezczelnie z Taranowskim wypowiada się na sesji, jakie to oszczędności pozostawili po sobie. Mam nadzieję, że obecny Pan Wójt odpowiednio oceni wkład pani skarbnik w rozwój naszej Gminy i wyciągnie odpowiednie wnioski, nie chcę sugerować jakie…..

 7. 1.30.03 Proszę zobaczyć jak Taranowski poklepuje po plecach swojego informatyka. Panie Janie czy na pewno jest Pan pewny że poczta trafia tylko do Pana? Czy na pewno jest Pan pewny że Taranowski nie ma już dostępu do poczty? Czy gmina ma konto mailowe typu „łap wszytko” a jeśli ma to kto czyta te maile które tam trafiają. Jeśli konto byłego wójta zostało zamknięte to właśnie do takie skrzynki trafiają wszystkie maile które maja nie istniejący lub błędny człon przed @miedzna.pl Ja się obawiam widząc taką spoufałość

  • Ja tam klepania po plecach informatyka nie widziałem, obejrzyj jeszcze raz dokładnie, Taranowski podszedł do niego, nachylił się, pokazał mu coś palcem w laptopie i coś mu powiedział. Ja bym się raczej zapytał, co osoba cywilna ma do zaglądania do służbowego laptopa informatyka, oraz pokazywania palcem na ekran i udzielania jakichś wskazówek. Miejsce gdzie siedzi informatyk powinno być oddzielone, tak aby nie miały do niego dostępu osoby z publiczności.

 8. BRAWO p. Marcinie! Jestem tego samego zdania ! Takimi pytaniami chce podważyć kompetencje nowego Wójta, bo a nóż nie będzie wiedział co odpowiedzieć ? A ten obecny górnik wie ! Lubański jako piesek też był potrzebny jako podpora moralna 🙂 Czy on wstydu nie ma ???

  • No tak, pan Lubański może jedynie występować jako piesek Taranowskiego. Szczerze wątpię, żeby odważył się zabierać głos na sesji, bo jak oglądałem sesje w których był przewodniczącym rady, to miał trudności ze skleceniem poprawnego zdania tak jak uczeń w podstawówce z nienacka poproszony do odpowiedzi.

 9. Kontrole paleniska… A tam gdzie piece ekologiczne to za domem beczka w której spała się śmieci więc może na to zwrócić uwage

 10. A w GZGK dalej bez zmian. Pan z ul. Zielonej dalej zalatwia swoje prywatne interesy w godzinach pracy i firmowym samochodem. Po co te gps zamontowane skoro nikt tego nie sprawdza. Szkoda mi zwyklych pracownikow bo musza robic za kogos ale cuz uklady znajomosci itd. Mam nadzieje ze Pan Wojt sie tym zajmie jak obiecal.

  • Szkoda zwykłych pracowników ? Skoro wiedzą o tym procederze to też podlegają karze. Wszystko zależy kto będzie sypał ten będzie wolny tak zazwyczaj robi prokurator gdy będzie postępowanie dowodowe.
   Czyli np.: p. prezes Pająk zacznie sypać dostanie ostrzeżenie a reszta pracowników będzie po sądach się tłumaczyć i urzędzie skarbowym.
   Kilku pracowników dostanie wyrok a p. Pająk z ostrzeżeniem dożyje swej starości i tak będzie sprawa załatwiona.

 11. Droga Pani Skarbnik i Wójcie, ten pan z publiczności co się pytał w formie rozkazującej czy są płacone faktury powinien zostać odesłany do informacji publicznej. Guzik za przeproszeniem go obchodzi co jest i jak płacone ten pan jest już zwykłym szarym górnikiem mieszkańcem gminy. Rozumie ze to przez roztargnienie odpowiedz została udzielona jednak bardzo jako wyborca i mieszkaniec nie udzielać informacji co do których nie musi mieć wiedzy a szczególnie na tak arogancko zadane pytanie. Ma ten pan drogę w formie informacji publicznej i niech z niej korzysta.

  • Taranowski martwi się o faktury jak to Marcin zauważył a nie wspomniał z jakim długiem zostawił wójta, radnych i mieszkańców naszej gminy.
   Był wójcie fedruj dobrze na tym Piaście i pilnuj swego nosa i płać swoje rachunki i nie pytaj co w gminie piszczy.

 12. A co ze szkołą w Górze? Tutaj również potrzebna jest rozbudowa. Dzieci chodzą na dwie zmiany, zaczynają o 7.05 i kończą o 17.25.

  • A czy taniej nie wyjdzie wozić dzieci do szkół, co mają niewykorzystane “moce przerobowe”? Np. taka SP1 w Woli, wybudowana w latach 80tych z myślą o wyżu demograficzym, obiekt spory, utrzymanie kosztuje.
   Z Góry na Wolę 10 minut flegmatycznej jazdy autobusem. Czy w Górze ilość dzieci ma wzrosnąć drastycznie, żeby rozbudowa szkoły za miliony miała ekonomiczne uzasadnienie?

   • zależy od perspektywy, narazie widać od lat tendencję wzrostową – nowe domy, więcej ludzi. Ale nakłada się na to jeszcze trend pokoleniowy, “baby boom”. Trudne decyzje. Zresztą to nei wina samorządu że skasowano gimnazja powodując tłok w podstawówkach (niektórych, tych które były “bez gimnazjum”).

   • A co jest lepsze dla dzieci??? Nie wyobrażam sobie wozić córki do szkoły na WOLI? Mieszkam w Górze, płacę podatki i chcę żeby moje dzieci chodziły do szkoły w Górze! Już wystarczy, że córka jest dowożona do przedszkola na WOLI z powodu zaniedbań Pana Taranowskiego, przytakiwań Pani Dyrektor i całej tej gminnej bandy…żenujące, to jest sytuacja nadająca się do TV i sprawy dla reportera!

    • Tylko że swoimi podatkami odprowadzonymi przez całe życie nie pokryjesz MILIONÓW potrzebnych na rozbudowę szkoły w Górze. A to zaledwie jeden aspekt życia, a gdzie drogi i ich utrzymanie, dotowanie komunikacji, obiektów sportowych, oświetlenia ulicznego i mnóstwa pozostałych rzeczy utrzymywanych z budżetu gminnego? Już była w Polsce taka jedna gmina, która… zadłużała się w parabankach – gm. Ostrowice w zachodniopomorskiem i zdaje się miała zostać zlikwidowana 1 stycznia 2019. Tam w gminie Miedźna nie idźcie czasem tą drogą.
     Innymi słowy: jak przewalicie miliony tylko na szkołę w Górze, to jakieś inne dzieci w gminie będą musiały zostać poszkodowane – te z Frydka, Miedźnej czegoś tam nie dostaną, np. placu zabaw albo boiska, bo nie będzie już na to środków. Czy te dzieci są gorsze od górzańskich? Jeszcze się taki nie narodził, co to by wszystkim dogodził. A obietnice nic nie kosztują.

     • Górzny biegnijcie do swojego pupila Taranowskiego który gwarantował otwarcie przedszkola w październiku 2018 roku
      Górzany dotarło?

 13. Nie taki zły pa S jak to ludzie tarana puszczali ploty zaczyna dziać się dobrze lecz długo 17mln narobili i nowemu każą spłacić a wiąże się z tym ze 17 milionów to niezła suma by była powtarzam by była na rozwój gminy ale ludzie powinni ta stara radę rozszarpać bo to foczego doprowadzili szok z pełnej muchy Kwk czeczott się żarło inwestycje w rodzinnym gronie były państwo w państwie serio ale myśle ze nowy gospodarz ma duże chochones i wyklaruje ta gminę z tego dołka powodzenia panie J.S

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.