Wola bez ciężkiego wozu strażackiego.

118

Ciężki wóz bojowy OSP Wola na bazie Jelcza został wykreślony z rejestru, jednocześnie aktualnie jedynym zdolnym do działań bojowych (alarmowych, gaśniczych, wypadki czy zabezpieczania) jest lekki pojazd na bazie samochodu marki Lublin. Powodem wycofania z rejestru jest stan techniczny pojazdu a właściwie jak się dowiadujemy od osób chcących zachować anonimowość, samo mocowanie zbiornika na wodę który już skorodował i aktualnie na ma możliwości bezpiecznego przewożenia 5 tys. litrów wody. Opierając się na tym samym źródle informacji samochód ten jest już bardzo wysłużoną jednostka a sama sprawa jest znana władzom gminnym od lat, gdzie obiecywano pozyskanie ciężkiego wozu bojowego dla tej OSP.

 

Utrzymujący się taki stan rzeczy grozi wykluczeniem jednostki z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego bowiem OSP Wola nie spełnia jednego z podstawowych warunków funkcjonowania w systemie gdzie Ochotnicze Straże Pożarne mogą funkcjonować w KSRG gdy posiadają:

 • co najmniej jeden średni lub ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy,
 • co najmniej 12 wyszkolonych ratowników,
 • skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
 • urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych.

 

Jak niebezpieczna jest to sytuacja nie trzeba nikogo przekonywać, na przykładzie pożaru budynku wielorodzinnego w Londynie gdzie interwencja profesjonalnych służb była wręcz natychmiastowa, natomiast w przypadku takiej sytuacji w Woli należy doliczyć czas dojazdu służb PSP z Pszczyny. Do tej pory zawsze w miejscu interwencji dziania podejmowała w już pierwszych minutach od zgłoszenia OSP Wola mając do tego wysłużony acz odpowiedni sprzęt, aktualnie mimo zapału, chęci oraz zaangażowania druhów z OSP nie są w stanie bez odpowiedniego sprzętu walczyć z żywiołem. Mały pojazd typy Lublin jest niezastąpiony w początkowej fazie akcji gdzie następuje rozpoznanie, oraz pierwsze działania ratunkowo-gaśnicze.

Aktualnie nam mieszkańcom pozostaje czekać na pozyskanie nowego wozu dla OSP i życie z nadzieją aby do tego czasu syrena strażacka milczała.

118 KOMENTARZE

 1. Przecież rodowite hanysy to alfy i omegi od siódmych boleści. Czyli naczelnik to hanys a rządzić nie potrafi skoro OSP Wola traci auto to już dawno powinno być coś w zamian. OSP Wola to ludzie nie odpowiedzialni? Wychodzi na to że tak jest. Skoro tu na forum p. Banaś wypunktował wójta że wóz się sypie od 2.5 roku to gdzie w tym czasie byli strażacy ? Nie potraficie skorzystać z pomocy lokalnej opozycji ? Boicie się Wójta? Pamiętajcie wójta kiedyś nie będzie a gdy ktoś z opozycji będzie miał decydujący głos to wam nie pomoże bo będzie miał argument że w tyłek wchodziloscie obecnemu wójtowi przez tyle lat.
  I wstydźcie się za stracony czas bo wóz już dawno powinien być.

 2. W takim razie trzeba zmienić naczelnika na osobę z dużymi jajami bo jak czytam te komentarze to wychodzą lata zaniedbań w OSP WOLA . A kto urzęduje tyle tam czasu ? Podobno rodowici wolanie z części wiejskiej i do czego doprowadziliscie? Wasza nieudolność doprowadziła ze już nie macie jednego auta, podobno drugie nie jest w lepszym stanie.
  Ktoś dobrze tu napisał że końmi będziecie jeździć do pożaru i wiadrami gasić.
  Cała gmina z was się już śmieje szkoda mi was .
  Zróbcie sobie rachunek sumienia i zacznijcie coś robić bo to już u was klapa totalna.

 3. Na Woli w STRAŻY nic się nie zmieni jak będzie tan Wójt i ten Naczelnik!!!! Wójt nie ma kasy dla takich pionkow, broni się podatkami, a Naczelnik A.C. taka dupa i wszystko łyka i na wszystko się zgadza i do tego wchodzi mu w du…. bez mydla. W całej wsi narzeka a przy Wójcie inny gość. Druga sprawa taka że wszyscy chcieli by pomocy a przed Wójtem nikt nie ma nic do powiedzenia ( dopóki nikt nie potrzebuje pomocy od ochotników )wszyscy tylko obgadac potrafią a nikt nie pomoze, zapyta!!!!!! Biedna Gmina ale aż tak to napenwno nie……….

  • Wtajemniczony a kto wybiera naczelnika strazy? Ochotnicy z danej jednostki, nie wies, nie wojt, wiedzieli kogo wybieraja, wiec niech teraz nie placza

 4. każdy jest cwane w gębie a jak przyjdzie co do czego to chowie głowe w pisasek tak jest prawda a co do osp Wola i osp Miedzna nie mam nic do zarzucenia zawsze sa i będą dla Gminy miedźna zawsze można na nich polegać

 5. gumis ludzie nie sieda w strazy na calymi dniami i tez maja rodziny a ze sie martwil to dlaczego ich nie zabral jak nas nie bylo tylko sie czepia i jak tego to zapraszamy do strazy zobaczymy czy dasz rade ezdzix na kazda akcje

 6. Gumis jezeli widziales ze sie pali dlaczego nie zabrales dzieci w bezpieczne miejsce tylko patrzales a do ludzi dzieci mozesz mowic a tak robia swoje nas bylo 4 a dzieci kulkuastu trzeba bylo pomóc jak pan Foltyn a nie patrzec i narzkac

  • To czemu tylko 4??
   Nie bylo wiecej ludzi w niedzielne popołudnie?
   A co jakby przybieglo tylko 2 druhow? Też bys cie wyjechali?
   Do akcji powinno się chyba wyjeżdżać pełnym zastępem?
   Chyba ze na woli obowiązują inne przepisy

 7. Ludzie! Najeżdżacie na niewinnych Strażaków z Woli i z Całej Gminy.
  Jak jesteście tacy mądrzy to Strażacy bardzo chętnie otworzą drzwi remizy.
  Gdzie OSP WOLA wyjeżdża najczęściej? Osiedla W1 i W2. A dlaczego ?
  Bo nawet obiadu ugotować nie umiecie i musicie Straż wzywać bo się garnek pali,Śmietniki o których niżej wspominacie też tylko u was się Palą.
  Może czas wziąć się za siebie a nie za Strażaków?!

 8. Czy ktoś mi wyjaśni dlaczego podczas niedzielnego pożaru śmietnika na ul.Gorniczej dowódca OSP Wola nie zabezpieczył miejsca akcji i pozwolił się bawić dzieciom w pogorzelisku pożaru?
  Czy to jest odpowiedzialność??

 9. Ludzie, zastanówcie się co piszecie .

  Wytykanie zdarzenia OSP Miedźna na tle Woli nie ma tu kompletnie najmniejszego sensu, oni też mieli kiedyś wypadek który nie skończył się na “wyciągnięciu i pojechaniu dalej”, wypadki się zdarzają KAŻDEMU .
  Jazda tak starym, ciężkim autem gaśniczym to nie jazda kompaktową osobówką .
  Woda w zbiorniku cały czas pracuje, na dodatek wiele ulic w gminie jest bardzo wąskich i w opłakanym stanie …

  Ciężkie auto jest na Miedźnej, średnie w Gilowicach i w Górze .
  Miedźna wyjeżdża bardzo dobrze, Gilowice również, na Wolę dojeżdzają często równo z ich zastępami lub nie wiele wolniej .
  Nie róbmy sztucznego zamieszania.

  • Aha czyli jak akurat się zepsuło to już nowego nie potrzeba? Bo inni zdążą dojechać.
   Co to za rozumowanie? Po co wogole Wola ma wyjeżdżać skoro inni przyjadą??

   • Nie, że nie potrzeba .

    Ale jak czytam komentarze czy artykuły w jak wielkim niebezpieczeństwie jest życie i mienie na Woli to nie wiem kto wypisuje takie głupoty.

    Zdarzają się i takie sytuacje, które są spowodowane takimi a nie innymi decyzjami różnych organów, już nie będę wnikał jakich . A najwięcej wypisują ludzie którzy nie mają na ten temat zielonego pojęcia .

    Wola jest bez ciężkiego auta, teraz nic tylko dalej działać na miarę możliwości a prędzej czy później auto się znajdzie. Gwarantuję że na Woli z tego powodu żadna tragedia się nie stanie .

    Pompowanie balonika przez media – norma .

    • A kto dostarczył ten balonik? Bo gdyby ktoś myślał, to balonika by nie było – przynajmniej z takiego powodu. I przestań pisac bzdury nieciekawy człeku.

  • Pawlo W? Bo zapewne to Ty. Mondzrze napisałeś. Doprowadza to jedynie do konfliktu między wami straźakami – strażak (D). Przemyśl co piszesz czy nie szkodzi sobie i jednostce tym hejtem.
   Pytanie tylko jak uzdrowić to wszystko bo nie prowadzi to do niczego dobrego. Wypadki były, są i będą więc wara od kierowców osp,psp,karetek i policji

   • Nie było żadnego hejtu . Napisałem co myślę . Akurat strażacy tutaj mają w tej całej sytuacji najmniejsze pole manewru. Problem leży wyżej.

    Nie rzucaj swoich przypuszczeń w strone konkretnych osób bo nie chciałbym żeby komus przypisywac moje słowa .

    Nie jestem związany z żadną jednostką z gminy i na tym kończę swoją dyskusję.

  • pewnie! jestes najlepszy z drużyny wojta zapytej go czemu ta droga tako szeroko mocie na jedna fura? temu wojt wozu na wola niechce bo nie ma w gminie takich drog na ciezki woz, jest tego swiadomy! podobno forda dostaną z beczką 200l w bagażniku

 10. Pusta droga , zadnen bajtel nie leciol, zadna gawiedz ni bigala, strozoki tak jechali na Floriana ze w ranty przybrali.

  • OSP Wola macie swoje pięć minut, może Strażak opowie historię jak to się stało, że OSP (PSP) Miedźna nie potrafi jeździć po prostej drodze ?. Tak Pan Watoła i Lubański oczernia Was i osłabia pozycję Woli to odegrajcie się teraz, bo może kierowca był nietrzeźwy ? Wziął ktoś kierowcę i dowódcę na alkomat ? To jak kolejną rzecz zamiatamy pod dywan pierwszy strażaku wójcie Taranowski ? Co by było gdyby doszło do przewrócenia się wozu strażackiego….? Ofiary by były czy nie ? No Strażak dawaj tu na tapetę chwilę prawdy…. masz swoje pięć minut… a gdy w Twojej opowieści czegoś braknie my mieszkańcy dopowiemy reszcie mieszkańcom jak pan wójt dba o bezpieczeństwo w tej gminie.

   • Strażak zatkało ? Zadałem kilka pytań.
    Może pójdę dalej do przodu. Odpowiem na jedno z pytań. Ofiary by były czy nie ?
    Otóż drodzy mieszkańcy kierowca jak zwał tak zwał na generała nie wygląda. Otóż kierowca miał w kabinie dzieci ! Całe szczęście, że auto nie poszło na “bok” bo podejrzewam, że inaczej to święto skończyć się mogło dla innych.

 11. kolego Daro nie ze nie chcielismy tylko zeby byc kierowca trzeba chodzic 5 tygodni na kurs strazak ratownik pózniej na kurs kierowca konserwator i dopiero mozesz jezdzic jako kierowca i bylo by duzo kierowców tylko jak slysza ile trzeba zrobic zeby mozna bylo jezdzi to rezygnuja

 12. Panie Wójcie w weekend spacerek z żoną robiliśmy i trafiliśmy na bezradnych niczemu winnych strażaków gaszacych a raczej nie mogacych zgasic ognia pod lasem. Dopiero wsparcie z Pszczyny ugasiło pożar.
  Ten pożar pokazał jak pan Taranowski jest nieodpowiedzialny i bezmyślny w rządzeniu.
  Tu na forum tyle razy pan Banaś pokazał panu co trzeba zrobić w pewnych tematach a pan nic nie robi tylko jak to Pana nazywają? Fordowski lanser za publiczne pieniądze. Radni gdzie jestescie? Tak jesteście umoczeni czy haki wójt na was ma że nie możecie ograniczyć samowoli wójta?
  Wójcie jestem jako mieszkaniec za ciężkim wozem dla OSP Wola bo weekend pokazał że Lublinem chłopaki nie dadzą rady.

 13. ludzie wiecie co trzeba zrobic zamknac straz zamknac zapasnikom sale zlikwidowac orkiestre wszystko pozamykac a te pieniafze dac wojtowi p. watole i lubabskiemu niech se je wsadza w du….

  • Strażak coś taki nerwowy? D..a się pali i nagle taką aktywnością tu działasz? Piszesz, wylewasz żale, krytykujesz OSP Gilowice a na zebraniu i sesji nic nie powiesz. Zdajesz sobie nie mądry strażaku , że Taranowski czeka żebyście się tylko kłócili? Łatwiej się wami manipuluje.
   Podsumuję wątek wozu którego nie macie:
   Poprzedni zarząd beeee
   Nowy zarząd beeee
   Podejrzewam strażak , że jesteś teraz za nowego zarządu i starego zarządu OSP Wola czynnym ochotnikiem gdzie chylę czoła poświęcając swój czas dla nas mieszkańców.
   A teraz chłopie powiedz mi czemu tak nie krzyczysz na zebraniach wiejskich, sesjach i z ambony kościelnej, że macie problem?
   Z wypowiedzi na forum Pana Banasia problemy były z waszym wozem już dwa lata temu gdy chłop chciał wam pomóc jako kierowca i jakoś temat kierowcy ucichł.
   Proponuję abyś uczestniczył w sesjach i innych obradach wiejskich i zobaczymy jaki z ciebie strażak.

   • Tomku, spokojnie, ale teraz ludzie niech zauważa co się dzieje na woli!
    W sobote były 3 akcje. Palił się las, chłopakom z osp udało się tylko chronić las przed spaleniem, a pozar ugasila PSP z Pszczyny. Kto w ogóle posłał wolanow takim malym Lublinkiem do lasu?
    Potem jeszcze 2 razy paliły się smietniki

    • ty sie przejmujesz a wojt w domu kultury Ule rozdaje ,trzeba go nekac telewizja ma byc , bo taka obłudę zaprezentował na sesji mowiąc ze takie sprawy załatwia sie na zebraniu wiejskim ,to tylko swiadczy jakim oderwanym od rzeczywistosci jest ten pan , a wy jestescie ludzmi honoru z ktorym ten pan niema nic wspolnego

   • Panie Tomku, czy Panu Łukaszowi odmówiono wstąpienia do OSP? Aby zostać kierowcą w OSP trzeba być strażakiem i ukończyć ponad stu godzinny kurs a następnie kurs kierowców mechaników /może nazwa jest trochę mało precyzyjna -strażacy mnie pewnie poprawią/.potem trzeba wykonać badania lekarskie dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i wtedy można być kierowcą pojazdu uprzywilejowanego który jedzie do akcji ratowniczej, oczywiście będąc posiadaczem określonego rodzaju prawa jazdy. Jak odmówiono tego Panu Łukaszowi to można zapytać na sesji pierwszego strażaka gminy czyli gminnego prezesa OSP – Wójta. Odpowiedź zaś będzie dostępna na tym portalu-mieszkańcy dowiedzą się dlaczego odmówiono przyjęcia do straży mieszkańcowi. Czekamy

    • Drogi Anonimie trochę sprostuję temat:
     Jesteśmy przed wyborami Samorządowymi 2014 rok. W poprzednim Zarządzie OSP Wola władzę piastuje Anna – koleżanka. Nie powiem dokładnie kogo ze stron była inicjatywa ale z tego co pamiętam brakowało kierowcy z prawem jazdy kat. C
     …byłem porozmawiać w OSP Wola na temat w/w stanowiska, pokazano mi wóz, powiedziano o problemach – tym się nie przeraziłem – była rozmowa o szkoleniu abym mógł jeździć jako kierowca w OSP no i temat się urwał.
     Powiem tak 50% wkładu własnego już posiadam – posiadam kat. prawa jazdy C+E, z wykształcenia jestem mechanikiem samochodowym oraz maszyn i urządzeń przemysłowych ale problem polega w GMINIE MIEDŹNA, że jestem NIEPOPRAWNIE POLITYCZNIE hehehe – nie jestem w PiS, PO, PSL, N., SLD a należę do NOWEJ ENERGII !!!
     Tak się składa, że część mojej rodziny to Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i pewne tematy nie są mi obce.
     Czasem tak bywa, że strażak z OSP robi kat. C, bo brakuje kierowcy…z drugiej strony po co Gmina ma wydawać kolejne pieniądze skoro ktoś przyjdzie z ulicy z uprawnieniami i w ten sposób gmina poniesie tylko 50% kosztów za szkolenie np.: kierowcy
     Ta historia ma też drugie dno: Po co w OSP Wola Banaś, który będzie wytykał błędy Wójtowi, bo auto uszkodzone, brak sprzętu, itp.:. Wójt boi się OPOZYCJI, widzieliście kiedyś BURAKA, obranego buraka ??? Ten bezcenny kolor buraka miał wójt w 49 minucie
     https://wolanie.info/miedznianskie-ule-rozdane-videofoto/ gdy mieszkanka, która nie jedno widziała już w życiu a tu kolejny CUD KANALIZACYJNY w naszej gminie.
     I żeby było jasno do nikogo z OSP Wola nie mam żalu, że wyszło jak wyszło ale tak się nie robi, bo tu brakło profesjonalizmu. A może poczekam aż władza się zmieni w Gminie Miedźna ? Mentalność pewnych osób bo to nie nasz…
     Jedno co mogę zrobić dla OSP w naszej GMINIE MIEDŹNA to wyszkolić kierowcę na kat. C – posiadam swój Ośrodek Szkolenia Kierowców. Tylko pytanie czy wójt pozwoli zrobić to szkolenie u Banasia hehehe – Taranowski co do ceny dogadamy się, pamiętaj że prędzej pomogę jak będę interes w tym miał…
     Pozdrawiam i więcej odwagi innym życzę 🙂

     • O prosze z uprawnieniami i nie chcieli chyba trzeba porzadek nie tylko w wojtem zrobic ale z tymi calymi dziwnymi ukladami

     • Beny nie ty jeden pamietasz rozmowe z Anka, to ona ci zaproponowala zebys jezdzil w strazy, czemu nie dopisales ze nie miales wtedy czasu i dlatego temat umarl? Nie rob sie teraz ofiara, bo to tylko denerwuje, nas tam bylo kilka osob, zeby odswiezyc ci pamiec powiem ze byl wtedy festyn parafialny przy kosciele MBP, a my testowalismy twoje alkogogle

  • Germanek to jest prezes nie wypada Mu Robić ! Dla wsi nie zrobił Nic. Zadnej inicjatywy dla młodziezy .
   W sercu wsi boisko nic nie wymyslil a Sam kiedys tam grywał ,Radny Rozmus siasiad strażaków ,ktorzy zostali bez wozu bojowego (zna Pan Temat nie od dzis co Pan zrobił? ,jedno napewno glowe Pan schyliłes przed wojtem) Nadzieja umarła ze Radni ze wsi kiedykolwiek zadziałaja dla wsi i Swoich wyborców , a nie tylko beda opowiadac i sie usmiechać jak przy zbieraniu podpisów przed wyborami .Blado to wygląda panowie nawet Dnia dziecka,powitania wakacji,lub pozegnania wakacji itp. niepotraficie zoorganizowac to nie boli ,a chec przez Was organizacji małej imprezy nawet dla najmodszych , zostanie napewno dobrze odebrana , a to juz plus

   • w kogo ty wierzysz Germanek i Rozmus dawno wojt wrzocil ich do koszyszka takze wola wies moze liczyc ale na Siebie

 14. kolego A zebys wiedzial ze musimy bo taki jak ty to bys sie tylko potrzal i nazekal a jak nie jezdziles jelczem to nie mow zo tobtylko jelcz a najarales sie moze ty

 15. Czytam i zastanawiam się nad jednym a mianowicie o co mi chodzi.
  Skoro wyszło na jaw że tak powiem ten cały Taranowski jakiś tam wójt bo opinie są bardziej negatywne dlatego używam takiego słownictwa a mieszkam tu ponad rok i faktycznie dziwnie rzeczy tu u was się dzieją.
  Gdzie macie radnych , sołtysów przecież to wy ich wybraliście i widzą albo zgłasza się problem i na radzie się to rozwiązuje.
  A jak są tak oporni to zróbcie referendum i trzeba wywalić tych co nie potrafią zadbać o swoich wyborców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.